Заради изключително бавния метаболизъм, на хората с хипотиреоидизъм са необходими едва половината от калориите, приемани от здравите хора, поне докато предписаните им медикаменти започнат да действат и метаболизмът се нормализира.
Продуктите с висока хранителна плътност, които са част от богат на влакнини режим, намаляват приема на калории и задоволяват апетита. По този начин не се стига до качване на килограми, което често съпътства хипотиреоидизма. Режим, характеризиращ се с прием на растителни храни с високо съдържание на сложни въглехидрати, като кафяв орис, може да облекчи симптомите на депресия, свързани с хипотиреоидизма, и да подпомогне свалянето на излишните килограми (при умерена консумация).
Въпреки че йодната недостатъчност е рядко срещано явление, недостигът на този минерал може да доведе до хипотиреоидизъм. Щитовидната жлеза използва йод, за да произвежда щитовиден хормон. Когато този минерал липсва, щитовидната жлеза увеличава размерите си и се образува т. нар. гуша, което има за цел по-ефек- тивното усвояване на йода. Важно е да се отбележи, че макар и количеството йод, от което се нуждае човек, да е минимално, то е изключително важно, тъй като щитовидният хормон регулира производството на енергия.
За нормалното функциониране на щитовидната жлеза са необходими и някои витамини и минерали, включително цинк, който в комбинация с витамин Е подпомага синтезирането на хормони. Изследванията сочат, че ниските нива на цинк в организма може да са причината за по-високия риск от хипотиреоидизъм, особено при по-възрастните. Важни източници на цинк са птичето месо и морските дарове, а витамин Е се съдържа в слънчогледа и пшеничния зародиш. Витамин В6, който изобилства в бананите и сьомгата, също е необходим за синтеза на щитовидни хормони и правилното усвояване на йода. Смята се, че минералът селен, съдържащ се в ядките и пълнозърнестите храни, активира щитовидните хормони.
При хората с хипотиреоидизъм често се наблюдават и по-високи нива на холестерол. Използването на полезни вместо вредните и опасни за здравето мазнини е ключът към контрола над холестерола. Наред с това съществуват и други стъпки по отношение на храненето, които биха могли да бъдат от полза.
За справяне със запека, който обикновено съпровожда хипотиреоидизма, пийте много вода и консумирайте храни с високо съдържание както на неразтворими, така и на разтворими влакнини.
Кафявият ориз – приятел на здравото сърце
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!