Някои изследвания сочат, че повишените нива на щитовидни хормони увеличават риска от остеопороза.
Според предварителните проучвания жени, които в предишен етап от живота си са страдали от хипертиреоидизъм, са двойно по-застрашени от фрактури на бедрената кост в сравнение със здрави жени. Учените смятат, че по-големите количества щитовидни хормони ускоряват промените в костите, правейки ги по-слаби.
Същност на проблема
Сред отличителните симптоми, подсказващи повишена функция на щитовидната жлеза, са учестено сърцебиене, безсъние, загуба на тегло и изпотяване. Състоянието възниква, когато подобната по форма на пеперуда щитовидна жлеза, намираща се около трахеята, започне да произвежда и отделя прекалено голямо количество хормони. Тази така важна жлеза поддържа деликатния баланс в кръвта на регулиращия енергията в тялото щитовиден хормон, който влияе върху метаболизма. Излишното количество тиреоидни хормони ускорява енергийния метаболизъм и забързва процесите в тялото. Жените са предразположени към хипертиреоидизъм в много по-голяма степен от мъжете. При правилно лечение (включително медикаментозно) е възможно справяне със състоянието.
Рискови фактори
Повишената функция на щитовидната жлеза може да се дължи на няколко неща. Вид хипертиреоидизъм е базедовата болест – автоимунно заболяване, което води до свръхпроизводство на щитовидни хормони. Прекомерното количество хормони може да се дължи на анормални възли в щитовидната жлеза или на възпаление на жлезата. В редки случаи развитието на рак или проблеми във функцията на хипофизата, която влияе върху синтеза на щитовидния хормон, също могат да доведат до хипертиреоидизъм.
Базедова болест мъчи Миси Елиът
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!