След едно мащабно изследване, в което взели участие мъже и жени на възраст между 55 и 80 години, се установило, че участниците, които приемали най-много каротиноиди чрез храната, били с 40% по-малко застрашени от макуларна дегенерация. Резултатите били най-очевидни при онези, които консумирали най-много зеле и спанак.
Един естествен защитен пигмент в макулата способства за филтриране на опасната светлина, която допринася за появата на макуларна дегенерация. Каротиноидите лутеин и зеаксантин, срещащи се в растителните багрила, са с висока плътност както в макуларния пигмент, така и в ретината. Изследванията свързват придържането към хранителен режим с високо съдържание на лутеин и зеаксантин с понижен риск от макуларна дегенерация, като тази двойка вещества дори може да забави прогресирането на заболяването. Консумацията на тъмнозелени листни зеленчуци, които са богати на каротиноиди, най-вече спанак, намалява риска от макуларна дегенерация, което идва да покаже, че някои каротиноиди като лутеин и зеаксантин (а също и бета-каротин) играят определена профилактична роля при това заболяване.
Един друг каротиноид – ликопен, също може да предотврати макуларна дегенерация, тъй като неговата уникална структура и биохимичен състав го правят изключително способен да се справя с вредите от окисляването. Според предварителните изследвания ниските нива на ликопен повишават риска от болестта.
Учените смятат, че антиоксидантните витамини и минерали, например витамините С и Е, селен и цинк, предпазват от макуларна дегенерация, тъй като прочистват ретината от свободните радикали. Витамин Сее особено висока концентрация в окото. Съществуват данни в полза на това, че тези хранителни вещества играят незаменима роля за здравето на окото, а техният недостиг може да повиши риска от макуларна дегенерация.
Профилактика на очните заболявания
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!