Те прекарват дълги часове „онлайн“ със стотици „приятели“ от цял свят и демонстрират възгледите си напълно свободно. Деца от нов тип? Има ли причини за тревога?
Нашите тийнейджъри тракат по клавиатурата на компютъра, както дишат – напълно естествено и „органично“. Безопасна ли е мрежата за тях? Все повече родители и институции си задават този въпрос. Но също така започваме да се питаме накъде върви развитието им при този начин на комуникация, превърнал се за много от тях в основен. Срамежливи в живота, дръзки в нета – добре ли е това за тях?
Опазване на личния свят – възможно ли е?
Подробен профил, съвсем лични снимки, споделени впечатления и идеи… Имат ли днес децата ни чувство за запазване на собствения интимен периметър? Според психолозите те са доста непредпазливи, но само в началото, защото това е фазата, в която искат да направят впечатление и да привлекат вниманието. Сетне, когато вече са си създали подходяща за тях група, младежите стават по-дискретни. Въпреки това публикуването на информации и снимки на „стената“ обикновено нарушава някои неписани правила за конфиденциалност. Често се случва подрастващите да се „опарят” и тогава да станат по-бдителни за публичния образ, който сами си изграждат – нищо не може да замени силата на личния опит.
Приятелството – смисъл на живота
Родителите се тревожат, че седенето пред компютъра постепенно измества истинските срещи с приятели след училище, съвместните дейности, игрите за по-малките. Специалистите обаче са на мнение, че едното не става за сметка на другото, а го допълва. Вървим към една нова социализация, която не изключва от живота ни останалите форми на общуване. Статистиките показват, че младите не излизат по-рядко днес в сравнение с преди 20 години – купонът, киното и спортът продължават да ги мотивират все така силно. Трябва добре да разберем защо детето ни стои „зазидано“ в стаята си, фиксирано пред компютъра, ако учителите в същото време казват, че в училище изглежда самотно. Пристрастяването към социалните мрежи в такива случаи говори за липса на самочувствие и вяра в собствените сили, съществували още преди засядането пред екрана. Интернет не е причината за това състояние, но може да бъде използван умело за излизането от него.
Мир и спокойствие вкъщи
Психолозите съветват родителите да не се изнервят, а да поставят разумни граници. Насърчавайте децата към дискретност. Комуникацията не означава пълно разкриване. Кажете им: „Помисли си кои от тези снимки не би искал да попаднат в ръцете на най-големия ти враг?“
Осведомявайте се заедно с тях на кого трябва да се сигнализира за нередности в мрежата – агресия, дискриминация и др.
Не използвайте лишаването от интернет като средство за наказание – измислете нещо по-малко болезнено.
Не се опитвайте да ги шпионирате, като влезете в тяхната група приятели. Те ще приемат това за груба намеса в личния им живот.
Избягвайте да се отнасяте с презрение към сайтовете, които ги интересуват. По-добре поговорете, за да разберете какво точно ги привлича в тях и кажете мнението си спокойно.
Когато тинейджърите не се харесват
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!