Настрой ума и си така, че всичко да мине пo най-добрия начин и да посрещне бебето си с усмивка
ЕТАПИ НА РАЖДАНЕТО
1 етап – започва от началото на регулярните контракции и завършва с пълно разширение на маточната шийка.
2 етап – от пълното разширение до раждането на бебето.
3 етап – раждане на плацентата.
Нужно е да знаеш…
Спонтанното пукане на мехура, известно още като „изтичане на водите“, е първият сигурен признак за предстоящо раждане. То се случва, когато сакът с амниотична течност, която обвива бебето, се спука и започне изтичането й през вагината.
Подготвителният период за раждането, в който тялото ти постепенно се адаптира за предстоящото, може да продължи до 2 седмици. Следи за тези усещания, които ще ти подскажат, че вълнуващото събитие наближава:
- Тежест и натиск ниско долу, поради слизането на бебето.
- Болки в областта на кръста.
- Втвърдяване на корема, предизвикано от контракции, които се появяват от време на време в продължение на дни.
- Желание за често уриниране.
- Поява на вагинално розово- кръвенисто слузесто течение.
Какво се случва през предварителния етап? Постепенно шийката се скъсява, изглажда се и разширението става 1-2 см. Хормоните, свързани с предстоящото раждане променят съотношението си – прогестеронът намалява, а естрогените, окситоцинът и пролактинът се увеличават. Влагалищните тъкани стават по-еластични. Тялото ти вече се подготвя за появата на бебето!
Кои са признаците за предстоящо раждане?
1. Подготвителни контракции Бракстън-Хикс. Дори седмици преди да родиш е възможно да имаш болки в областта на кръста и корема. Понякога тези спазми са придружени с периодично стягане на матката – т. нар. подготвителни контракции. Те не водят до родова дейност. Наричат ги фалшиви или Бракстън-Хикс контракции, често срещани са и са напълно нормални. Обикновено са безболезнени и нередовни, може да се появяват през 7-10 минути (понякога през 4-5) и да продължат 2-3 часа, а след това да затихнат.
2. Неволево треперене. Дори да не ти е студено, може да се разтрепериш в началото на раждането. Същото нещо има вероятност да ти се случи по време на и след раждането и може да бъде страшно, ако не знаеш защо организмът ти реагира така. Това е специфична реакция на напрежението, от което тялото ти се освобождава, и трае обикновено не повече от няколко минути. Как да превъзмогнеш това състояние? Можеш да се успокоиш, като правиш нещо релаксиращо, например вземи си топъл душ, помоли за лек масаж, дишай дълбоко или се разходи.
Ако задържиш въздух и преброиш до 5 последователно няколко пъти, това също може да спре треперенето. Друг малък трик е да се опиташ да преброиш отзад-напред от 20.
3. Падане на тапа от слуз (цервикал на запушалка). С отварянето на цервикалния канал дебелата тапа от слуз, която го е запечатвала по време на бременност (за да предпазва от инфекции бебето), може да изтече. Тя е водниста или лепкава на вид, а понякога има кафеникави, розови или червени оттенъци. Обикновено до 2 дни след изпадането или изтичането на запушалката раждането започва. Понякога слузестата запушалка изпада непосредствено с началото на раждането. След изпадане на запушалката не се препоръчва взимане на вана, позволен е само душ. Не са желателни половите сношения, заради риска от инфекция.
4. По-лесно дишане, но по-често уриниране. Когато бебето започва да слиза по-надолу в таза, ще забележиш, че дишаш малко по-лесно, отколкото преди това. Това е така, защото плодът спира натиска си към диафрагмата. За сметка на това обаче ще усетиш напрежение върху пикочния си мехур, което е свързано с повече посещения до тоалетната.
Първи етап на раждането
Какво усещаш?
Маточните контракции зачестяват, стават регулярни, продължителни, силни и болезнени (през 10 до 3 мин. и траят около 50-60 сек.)
- Може да се случи спонтанно изтичане на околоплодните води.
- Напрежението и болките в кръста се увеличават.
- Усеща се силен натиск в областта на таза, поради слизането на главичката на бебето.
Какво се случва?
- Шийката на матката постепенно се изглажда и се разширява до 10 см.
- Тялото ти произвежда големи количества хормони на хипофизната жлеза (ендорфин и окситоцин).
КОГА НЕЗАБАВНО ТРЯБВА ДА ТРЪГНЕШ КЪМ БОЛНИЦАТА?
- при кървене;
- ако водите ти са изтекли и течността е зелена, кафява или жълта или някакъв различен цвят от прозрачен и розов;
- бебето не се движи;
- усещаш, че нещо не е наред;
- не спираш да повръщаш;
- имаш непоносима болка.
Какво е добре да направиш?
- Вземи топъл душ.
- Разходи се, за да може с помощта на гравитацията бебето по-бързо да слезе надолу.
- Постъпване за раждане се налага, когато контракциите са вече на 5 мин. или започне изтичане на околоплодни води.
- Този период е подходящ за обезболяване чрез епидурална или спинална упойка, както и чрез спазмолитици.
Лекарският екип ще започне да проследява със специален апарат сърдечните тонове на бебето и активността на маточните контракции. Много е важно да се вслушваш в съветите на акушерката за правилно дишане. Този период трае от 4 до 8 часа в зависимост от поредността на раждането.
Това е най-болезненият и най-труден момент, в който тялото достига прага на възможностите си във физически, емоционален и психически план и е важно жената да се мобилизира максимално.
Втори етап на раждането
Какво усещаш?
Неустоимо желание за напън, поради навлизане на главичката на бебето в тазовото дъно и притискане на ректума.
- Чувство за ходене по голяма нужда.
Какво трябва да направиш?
- Да изпълняваш инструкциите на медицинския екип, който следи контракциите.
- По време на една контракция трябва да се напънеш 3 пъти, което води до повишаване на вътреутробното налягане и спомага за изтласкване на бебето.
- Да спазваш техниките за правилно напъване (прави се с корема) и техники за правилно дишане между 2 контракции.
Какво се случва?
- Влагалищните тъкани се разтягат и правят път на бебето (прави се епизиотомия по преценка на лекаря), за да се избегнат неправилните разкъсвания на меката тъкан.
- Организмът ти отделя голямо количество окситоцин.
- През родовия канал се показва първо главичката, а при следващия напън се раждат раменете и останалата част от тялото на бебето.
- Поставя се идентичен номер на ръцете на майката и новороденото.
- Прерязва се пъпната връв и ако състоянието на майката и бебето позволява, се осъществява контакт майка-бебе или т. нар. кожа до кожа.
- Следва немного силен напън за раждане на плацентата.
Трети етап на раждането
Какво усещаш?
• Контрахиране на матката.
Какво се прави от медицинския екип?
- При прорязване/раждане на главичката, акуширащият екип прилага венозно медикамент, който влияе върху отлепянето на плацентата от стените на матката.
- Следват реанимация и първи грижи за новороденото.
- Установява се дали няма липса на плацентарни части и ципи.
Раждането завършва с оглед на мекия родилен канал за евентуални разкъсвания, които се възстановяват и се прави дезинфекция с йодов препарат.
Дишане в помощ на раждането
Правилното дишането по време на раждането ще ти помогне да се справиш с болката, напрежението и страха, тъй като увеличава нивата на хормона ендорфин. И най-важното – не забравяй, че дишането ще достави необходимия кислород към матката и към бебето, особено важно по време на контракциите.
Как да дишаш правилно?
- Издишването трябва да е приблизително три пъти по-продължително и дълбоко от вдишването – до „празни“ бели дробове;
- Опитай да вдишваш през носа и да издишваш през устата;
- Във втората фаза на контракциите – фазата на изгонването, трябва да напъваш толкова дълго, колкото можеш, а между контракциите дишай нормално.
сп. „Моето дете”
Отговорите на твоите въпроси за бременността и раждането
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Изключително полезна статия! Благодаря Ви! Страхотни сте