Гликацията е сложен процес в нашето тяло, който предизвиква преждевременно стареене на тъканите.
За първи път японски учени откриха връзката между консумацията на захар и намаляването на еластичността на колагеновите влакна.
Те са доказали, че въглехидратните храни провокират стрес в много от системите на човешкото тяло. Отключват възпаления, намаляват жизнеността. Колагеновите влакна съставляват до 30% от телесното ни тегло.
От тяхната еластичност зависи състоянието на кожата, ноктите и косата, красотата на лицето и тялото. При гликиране на организма те губят еластичността си. А бръчките, белезите и стриите се появяват по-рано. Дори и с висококачествена ежедневна грижа не е възможно да се запази по-дълго младостта и свежестта.
Що е то гликация?
При храносмилането на захарта и сладките храни червата изпитват напрежение. Излишъкът от въглехидрати може да провокира възпалителен процес, ферментация и промени в микрофлората. Процесът се отразява на имунната система, сърцето, белите дробове и други органи.
Гликирането се задейства от консумацията на захар
При усвояването ѝ се освобождават големи количества глюкоза. Излишъкът частично се съхранява в резерв, а известно количество се отлага върху колагеновите влакна. Те губят еластичността и гъвкавостта си, стават прекалено твърди. Настъпва “карамелизиране” на съединителната тъкан.
По време на гликирането глюкозата изтласква водните молекули от колагена, залепвайки ги за еластина. В процеса се отделят съединения, които провокират интоксикация. Те се натрупват и увреждат кожата отвътре. Дермата не получава кислород, както и не получава достатъчно витамини, микроелементи и влага.
Първите промени се появяват около 30-годишна възраст
По време на процеса на гликиране продуктите от разпада се отлагат интензивно, а в напреднала възраст скоростта се увеличава 6 пъти.
Кожата на лицето и тялото става набръчкана и отпусната, всяка драскотина или порязване се превръща в неестетичен белег. Липсата на влага я прави суха и причинява лющене. Глюкозата пречи на образуването на нов колаген. Поради тази причина кремовете и серумите против стареене не дават желания резултат.
Негативните последици от гликацията
- Метаболизмът в дълбоките слоеве на кожата е нарушен;
- чувствителността към слънчевата радиация се увеличава;
- появяват се пигментни петна.
Гликирането уврежда колагеновите влакна в цялото тяло.
Състоянието на съединителната тъкан, компонентите на мембраната и връзките на вътрешните органи, ставите и нервните окончания се влошават. Последствията са катаракта, патологии на сърцето, кръвоносните съдове и влошаване на бъбречната функция.
Предотвратяване на гликирането
За любителите на сладкото и на висококалоричните храни процесът протича с ускорени темпове. Голямото количество глюкоза захранва веществата, освободени по време на гликирането.
Експертите препоръчват да се избягват някои храни, които предизвикват негативна реакция:
– бързото хранене (пържени картофи, бургери, чипс);
– ястия с хрупкава коричка (месо, крилца, хрупкави сладкиши);
– бира;
– сладки ликьори;
– кондензирано мляко.
Лекари и диетолози смятат за опасна комбинацията от захар, протеини и мазнини в едно ястие.
Те препоръчват намаляване на приема на фруктоза, на изкуствени подсладители, глюкозни сиропи и меласа. Гликирането се причинява от консумацията на захар и нагряването ѝ по време на готвене.
Заседналият начин на живот е рисков фактор
Тялото изразходва малко калории, така повече глюкоза остава в кръвта. А колагеновите влакна се увреждат по-активно.
Но има полезни вещества и съединения, които помагат за забавяне на процеса.
Сулфорафан. Съдържа се в броколите. Той активира антигликационната система. Убива бактериите, подобрява работата на черния дроб, мозъка, ставите.
Витамин B6. Предпазва от хипертония, инсулт и рак.
Таурин. Забавя натрупването на глюкоза върху фибрите, подпомага сърдечната дейност при захарен диабет.
Розмаринова киселина. Блокира продуктите на гликиране, предпазва колагена от втвърдяване.
Мелатонин. Важен хормон, който поддържа младостта и жизнеността.
Няма специални диети за предотвратяване на гликирането, а препаратите на базата на розмаринова киселина са в процес на разработка. Но прости съвети от диетолози ще помогнат за намаляване на количеството вредни съединения и глюкоза в кръвта:
Яжте 3 пъти на ден на равни интервали, за да избегнете постоянните скокове на кръвната захар. Няколко пъти месечно правете 16-часова почивка без храна, през която започва да се задейства процес на прочистването от продуктите на гликиране.
Спортувайте, тренирайте мускулите си и изгаряйте калории
Изключете от менюто храни с високо съдържание на въглехидрати, пържено месо и риба и намалете количеството захар до 5 g. Започвайте деня си с обилна закуска, за да намалите нивата на глюкозата си през работния ден. За да се предпазите от гликиране, научете се да готвите леки ястия на пара, опитайте се да пържите по-малко месото и зеленчуците.
Тялото може да получи здравословни въглехидрати от плодовете, пълнозърнестия хляб, зърнените храни, ядките.
В големи количества продуктите на гликолизирането в тялото са опасни за здравето – нарушават еластичността на колагена и провокират преждевременно стареене.
Те се произвеждат от организма ни, когато ядем захар или приемаме нездравословни храни.
Правилното хранене и ограничаването на въглехидратите ще ви помогнат за справяне с проблема, ще удължат активността ви, ще повишат жизнеността ви, уверяват специалистите.
Източник: econet
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!