Студен душ- ползи и противопоказания според учените

Каква е истината за тази тенденция, наистина ли са толкова добри, какво казва науката за тази практика?

Студен душ- ползи и противопоказания според учените

В различните социални мрежи е възможно да се намерят голям брой публикации, дори на известни личности, които показват как се потапят в ледена вода. Тези видео клипове с хаштаг #coldplunge в момента надхвърлят 500 милиона.

Тази тенденция е частично вдъхновена от метода на Вим Хоф, кръстен на холандски експерт по екстремни спортове, които се практикуват при ниски температури. Въпреки че в допълнение към потапянето, този метод включва дихателни техники.

Няма обаче точно определение какво е ледена баня. Препоръчва се, от една страна, температурата на водата да е 15 °C – тоест много по-ниска от тази при студен душ.

Освен това е необходимо да останете потопени до шията поне между 5 и 15 минути, за да се насладите на предполагаемите му предимства. Някои обаче отиват малко по-далеч и го правят в замръзнали реки или езера, дори в средата на зимата

Възстановяване след тренировка

Причината, поради която ледените бани започнаха да се прилагат в спорта, е, че потапянето на крайниците в ледена вода уж помага за възстановяването след физическа активност, предотвратявайки проблеми като крампи или наранявания. Това може да е особено необходимо за тези, които имат дълъг ден и дори за тези, които трябва да тренират или да се състезават няколко пъти в един и същи ден.

Намалена мускулна болезненост

Препоръчва се и при претърпели наранявания, както и за облекчаване на болка и мускулно напрежение в деня след състезание или тежка тренировка. Въпреки че е сигурно, че за предотвратяване на последното е по-полезно да се разтягате след тренировка.

Ледените бани могат да помогнат за укрепване на имунната система

Друго предимство на ледените бани е укрепването на имунната система. Това е нещо, което често се изтъква по отношение на метода на Вим Хоф, тъй като леденият човек, както наричат ​​холандския спортист, очевидно може да покаже по-добър имунен отговор.

Те могат да помогнат за подобряване на кръвообращението и сърдечно-съдовата функция

Обикновено се смята, че ваните със студена вода могат да подобрят кръвообращението. Поради тази причина се смята, че с ледено студено потапяне този ефект би се засилил, помагайки за намаляване на сърдечно-съдовия риск.

Ледените душове могат да ускорят метаболизма и загубата на тегло

С потапяне в студена вода (под 20°C), поне за пет минути, е възможно да се ускори метаболизма, което означава, че тялото ще работи за изгаряне на повече енергия. Следователно ледените бани могат да допринесат за загуба на тегло.

Намаляват стреса

В същия дух се твърди също, че плуването в много студена вода може да помогне за намаляване на нивата на стрес. Не е ясно обаче дали тази полза може да се отдаде повече на ледените бани или на упражненията.

Те могат да подобрят съня ви        

Като следствие от предходните точки, хората, които имат навика да правят ледени бани, твърдят, че се отпускат и могат да спят по-добре, постигайки по-приятна и възстановителна почивка.

Какво показват проучванията на учените

  • Проведени са няколко вида изследвания, които ни позволяват да дадем основа или подкрепа на някои от тези твърдения. По-специално можем да посочим следното:
  • Преглед от 2012 г. установи, че потапянето в студена вода може да допринесе за намаляване на мускулната болка със забавено начало (24 часа или повече след активност).
  • Едно проучване показа, че наистина има увеличение на метаболизма, въпреки че това не е непременно свързано със загуба на тегло.
  • Други изследвания също потвърждават връзката между ледените бани с подобреното настроение и намалените симптоми на депресия.
  • По подобен начин има проучвания, които потвърждават положителното въздействие върху имунната система на потапяне в ледена вода, макар и съчетано с медитация и контролирано дишане.
  • Резултатите от някои изследвания показват, че може да намали възпалението и сърдечно-съдовия риск; въпреки че има други, които също сочат в обратната посока.
  • По отношение на качеството на съня е направено сравнително проучване с група велосипедисти, но не са открити доказателства в полза на потапянето в студена вода.

 

Въпреки че някои от предимствата на ледените бани могат да бъдат потвърдени, са необходими повече изследвания, за да се достигнат до окончателни заключения. Няколко от прегледаните проучвания са проведени с малки популации.

От друга страна, някои от тези проучвания са проведени с хора, които също активно спортуват. И макар да е вярно, че излагането на студена вода помага за освобождаването на ендорфини и повишава нивата на допамин, за да споменем едно предимство, това може да е следствие от упражнения.

Същото важи и за проучвания, при които освен къпане в студена вода има елемент на медитация и контролирано дишане. Не е ясно каква част от ползата се дължи на единия или другия аспект.

Възможните рискове от ледени бани

Въпреки това, не всеки ще се радва на ползите, приписвани на ледените бани. При някои хора е възможно да се получи обратен ефект – т.е. вместо да помогнат, те могат да навредят на цялостното им здраве.

И ако потапянето в лед се извършва за няколко минути, загубата на топлина може да причини различни проблеми, включително хипотермия. Ето защо, ако тази практика е желана, не трябва да се започва рязко, а човекът трябва да отдели време за свикване с ниските температури.

 

Въпреки това, ледените бани не се препоръчват при никакви обстоятелства за тези, които имат определени здравословни проблеми, какъвто е случаят с пациенти с болест на Рейно или анамнеза за сърдечно заболяване.

Затова се препоръчва да се обмислят други алтернативи. Дейности като разтягане след тренировка, редовна спортна практика или медитация могат да помогнат за постигане на същите ползи, без да поемат толкова много рискове.

Източници: Do ice baths really bring benefits? The truth about this trend (steptohealth.com)

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *