Едно от най-често срещаните кожни заболявания е екземата. Това е хронично възпаление, придружено от сърбеж, зачервяване и лющене на кожата.
От екзема страдат хора от всички възрасти, но най-често децата.По-долу ще научите какви видове екземи има, какво причинява развитието на болестта. И най-важното – как да се справите с този проблем. Дерматолозите са класифицирали екземите на 5 вида.
Видове екземи
- Атопичен дерматит – обикновено се развива при кърмачета и често се причинява от сезонни алергии.
- Себореен дерматит – проявява се под формата на пърхот, не само по скалпа, но и по лицето и тялото.
- Контактен дерматит – проявява се под формата на обрив при консумация на определени храни или поради излагане на химикали.
- Екзема по пръстите на ръцете и краката – придружена от сърбеж и лющене на кожата. Дори малките драскотини могат да се превърнат в големи рани с течение на времето.
- Монетовидна екзема – най-често се появява при възрастни хора по ръцете или краката през зимата, когато кожата страда особено много от липса на влага.
Причини за развитие на екземите
Причините за това заболяване могат да бъдат генетични, а също и негативни фактори на околната среда. Често хората, склонни към появяване на екзема са генетично предразположени към суха кожа. Ако тя не получава достатъчно овлажняване, няма да може да осигури надеждна защита на тялото от бактерии, микроби и алергени.
При хора с чувствителна и суха кожа дори микротравмата може да причини сериозно възпаление. Особено много състоянието на кожата се влошава през зимата поради хипотермията.
Стресът, използването на козметика с консерванти и аромати, прекомерното изпотяване и носенето на синтетични дрехи също могат да допринесат за развитието на екзема.
Как да се грижим за склонна към екземи кожа?
Екземата може да се появява периодично, така че е важно винаги да се грижите правилно за кожата на лицето и тялото си. Всеки ден трябва да вземете душ или вана, но водата трябва да е с умерена температура, а не гореща. В противен случай кожата ви бързо ще изсъхне.
- Струва си да ограничите употребата на сапун и да използвате овлажнител, за предпочитане с гъста консистенция и съдържащ керамиди – естествени липиди, които бързо възстановяват кожната бариера.
- Ексфолиантите трябва да се използват с повишено внимание, особено тези, които съдържат съставки на ретинол или алфа хидрокси киселина.
- Ако кожата ви сърби (особено през нощта) опитайте се да спите в хладна стая и използвайте овлажнител през зимата.
- Баните с овесени ядки и хладните компреси могат да помогнат за облекчаване на сърбежа.
- Честото миене на ръцете и използването на твърди кърпи може да раздразни кожата.
Ето защо, след всяко измиване на ръцете, трябва да ги подсушавате с мека кърпа и да ги третирате с овлажнител.
Хранене при екзема
Все още няма изследвания, които да доказват, че определени храни провокират развитието на това заболяване. Ако няма ясна връзка между консумацията на определени храни и появата на обрив, тогава не са необходими диетични ограничения, особено при децата. Но все пак трябва да избягвате храни с висок гликемичен индекс и преработени храни.
Храненето трябва да е балансирано, защото тялото се нуждае и от протеини, и от полезни мазнини.
Изследванията показват, че ежедневният прием на пробиотици може да помогне на хората с екзема да намалят тежестта на състоянието си.
Ако имате екзема НЕ трябва да се самолекувате, особено ако целостта на кожата е нарушена, раната кърви и се образува кора, предупреждават дерматолозите.
В такива случаи е необходима консултация с специалист по-кожни болести и по-задълбочена грижа за кожата.
Източник: econet
Дерматил помага при:
– Всякакъв вид сърбежи, екземи, драскотини, ухапвания от насекоми, ожулвания, изгаряния /слънчеви и термични/.
– Повлиява благоприятно при бебешки подсичания, както и акне.
– Ускорява заздравяването на рани.
– Подходящ при грижа за зряла, суха и напукана кожа.
– Няма неприятни усещания при употребата му – като болка или парене.
– След края на използването му не остават белези.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!