Черницата може да понижи кръвното налягане, да контролира нивата на кръвната захар и холестерола, да укрепи костите
Черница е доста популярна сред хората. През последните години тя получава все повече и повече внимание от страна на доказателствената медицина. Благодарение на съдържанието си на ценни вещества черницата има осезаеми полезни свойства за нашето здраве. Тя може да понижи кръвното налягане, да контролира нивата на кръвната захар и холестерола. А също да подобри храносмилането, да предотврати развитието на остеопороза и патологични фрактури. И дори – да намали вероятността от развитие на рак.
По-долу са представени 7 основни тезиси за ползите от черницата, които се потвърждават от съвременни изследвания:
1. Богат витаминен и минерален състав
Черницата има ниско калорично съдържание (около 43 калории на 100 грама). Съдържа следните групи хранителни вещества (на 100 грама плодове): 1,4 грама въглехидрати, 9. 8 грама диетични фибри, около 2 грама мазнини. Освен това – 0,4 грама витамин С, 61% витамин К, 10% витамин В2, 6% витамин Е, 4% витамин В6, 3% . Както и минералите – желязо, 10% калий, 6% магнезий, 5% фосфор, 4% калций 4%.
Всяко от тези хранителни вещества има специфични свойства: витамин С укрепва имунната система и подобрява състоянието на кожата. Витамин К1 регулира процесите на кръвосъсирване. Витамин Е има изразен антиоксидантен ефект. Желязото е отговорно за преноса на кислород от образуваните елементи на кръвта. Калият понижава кръвното налягане и предотвратява развитието на сърдечно-съдови заболявания.
Фибрите в черницата са 75%. Представени са от неразтворими диетични фибри, които се доставят непроменени в долните части на храносмилателния тракт. Служат като храна за полезните бактерии, тоест те са пребиотици. Черницата съдържа и много растителни съединения с антиоксидантна активност: антоцианини, цианидин, хлорогенова киселина, рутин и мирицетин. Черницата съчетава важни витамини, минерали и антиоксидантни вещества, необходими за пълноценното функциониране на човешкия организъм.
2. Намалява холестерола в кръвта
Според изследванията, черницата може да намали концентрацията на общия холестерол в кръвта, както и да нормализира съотношението между „добрия“ (HDL) и „вредния“ (LDL) холестерол. Благодарение на този механизъм това малко нежно плодче предотвратява образуването на атеросклеротични плаки по стените на артериалните съдове. И значително намалява риска от развитие на такива смъртоносни заболявания като коронарна болест на сърцето и инфаркт на миокарда, инсулт, хронична церебрална исхемия.
Важно е да се отбележи, че черницата е и средство за предотвратяване на мастната чернодробна хепатоза. Това е патология, която често се свързва с атеросклероза (поради нарушен метаболизъм на мазнините и холестерола в организма). Яденето на черници помага за предотвратяване на ранното развитие на атеросклероза и свързаните с нея сериозни заболявания.
3. Черницата намалява нивата на кръвната захар
Черницата съдържа специалното съединение – 1-deoxynojirimycin. Това вещество инхибира ензимите на стомашно-чревния тракт, които са отговорни за разграждането и последващото усвояване на въглехидратите. Подобни изводи направиха китайски и японски експерти. Следователно плодовете на черницата могат да се използват за допълнителна корекция на нивата на кръвната захар от хора, страдащи от захарен диабет тип II или имащи предразположение към него (фамилна обремененост или затлъстяване). Черницата блокира работата на ензимите, отговорни за разграждането на захарта в червата, като по този начин предотвратява повишаването ѝ в кръвта след хранене.
4. Укрепват костите
Черницата е ценен източник на витамин К, който регулира метаболизма на ниво костна тъкан, предотвратявайки измиването на калция. Черниците могат да се използват и за предотвратяване на ранното развитие на остеопороза. Това е намаляване на костната плътност, което се наблюдава при по-възрастни хора, както и при жени след менопауза. Отделно трябва да се отбележи, че плодчето съдържа фосфор и магнезий, които намаляват вероятността от разграждане на костната тъкан. Увеличават скоростта на възстановяване на тъканите на опорно-двигателния апарат след възпалителни патологии (артрит).
5. Подобряват състоянието на храносмилателната система
Черниците са богат източник на фибри. Според учените фибрите имат следните предимства: Нормализират микрофлората. Намаляват броя на патогенните и опортюнистични микроорганизми и стимулират растежа на приятелски колонии. Предотвратяват прекомерното образуване на газ и гниене в червата. Диетичните фибри нормализират моторно-евакуационната функция на стомашно-чревния тракт, като осигуряват своевременно отделяне на изпражненията. Подобряват ензимните процеси. Фибрите подобряват храносмилането на всички видове храни, с изключение на въглехидратите.
6. Вероятен противораков ефект
Според най-новите научни данни оксидативният стрес, хроничното възпаление и въздействието на свободните радикали върху всички клетки на тялото са водещите причини за стареенето. А също и за появата на злокачествени новообразувания във всяка част на тялото. Експерименти с животни, ръководени от японски учени демонстрират, че черницата инхибира редица ключови маркери на оксидативния стрес. Намалявайки по този начин риска от злокачествена клетъчна трансформация. За съжаление все още не са провеждани проучвания върху хора. Но се смята, че включването на черници в диетата намалява риска от рак.
7. Ползи за децата и бременните
Черниците, както вече споменахме, съдържат много ценни биологично активни вещества (витамини, минерали, антиоксиданти). Те са изключително полезни за растящия организъм. Редовната консумация на черница ви позволява да:
- Подобрите функционирането на имунната си система.
- Черницата намалява риска от развитие на респираторни и системни инфекции (поради наличието на здравословно количество аскорбинова киселина).
- Укрепва костите.
- Растението, дори и при хранителен дефицит, поддържа здрава костната тъкан и намалява риска от фрактури при децата.
- Осигурява координирано развитие на всички органи и системи.
Плодчето съдържа всички ценни витамини, необходими за образуване на нови клетки на тялото. Черниците могат да се въвеждат в диетата на деца от 6-8-месечна възраст (не повече от 1-2 плода на ден). След 2-3 години – до 50-75 грама на ден.
Черницата се препоръчва и на жените по време на бременност. Подпомага нормалното функциониране на храносмилателната система, предотвратява образуването на отоци и гестационен захарен диабет. Плодовете също така подобряват кръвоснабдяването в системата майка-плацента-плод, като по този начин стимулират адекватното развитие на феталната тъкан.
Вреди и противопоказания
Само в отделни случаи яденето на черници може да причини вреда на хората. Противопоказанията са малко:
- Алергични реакции.
Свръхчувствителността към черницата е често срещана. Алергопатологиите обикновено са изразени и имат системен характер.
- Хипотония. В някои ситуации черницата увеличава диурезата и понижава кръвното налягане.Трябва да сте особено внимателни, когато приемате антихипертензивни лекарства.
Как да приема правилно черниците?
Плодовете е най-добре се консумират, отделно от други ястия. Препоръчителният максимален дневен прием е до 500 грама за възрастни жени и мъже. И до 100 грама за деца от 3 до 14 години. НЕ се препоръчва консумацията на черница сутрин на празен стомах (поради възможен дразнещ ефект върху лигавицата на стомаха и дванадесетопръстника). А също и преди лягане (фибрите причиняват претоварване на храносмилателната система и могат да нарушат съня).
По какво се различават различните цветове на плодовете?
Черните черници съдържат повече витамин С (укрепват имунитета). Белите черници съдържат повече антиоксиданти (противораково действие).
В кулинарията
Зрелите плодове се използват широко за приготвяне на печива, компоти, вино и ликьори. От черничеви листа и клончета се приготвят билкови чайове, отвари и тинктури. Кората и дървото на черницата имат противовъзпалително, антиоксидантно и бързо заздравяващо действие.
Александър Куницин, лекар диетолог и нутрициолог, wikifood.online
Продуктът Глюко баланс поддържа нормални нивата на кръвната захар, подобрява метаболизма, подпомага отслабването
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!