За много майки най-голямото изпитание е къпането на новороденото им бебе. Ключът към успешното къпане на бебето е в предварителната подготовка. Освен това в днешно време се предлагат много улеснения за къпането на бебето и все пак уменията за къпане на бебето не може да се купят.
Ето няколко практични съвета за това как да къпете бебето си:
- Пригответе си водата – може да направите това в отделна кофа, която направо да изсипете във ваничката, където ще къпете бебето си.
- Измерете температурата със специален термометър тя трябва да бъде 37 градуса. Или може да потопите лакътя си във водата като тя трябва да бъде приятна, а не много топла.
- Съблечете бебето, като се стараете да го държите голо, колкото се може по-малко.
- Вземете бебето и внимателно потопете първо крачетата, после дупето и накрая цялото тяло. С едната ръка къпете главичката и вратлето, а с другата го обливайте с вода. Внимавайте да не влезе вода в ушите му.
- Когато миете косата внимателно сипете шампоан на главичката му, масажирайте нежно, след това изплакнете, като сипвате вода с канче от темето към тила, като внимавате да не мокрите очите и ушите му.
- Извадете бебето от водата внимателно, като не забравяте, че малкото телце е доста хлъзгаво.
- Веднага го завийте в мека хавлия и го подсушете с нежни потупващи движения, без интензивно търкане. Обърнете особенно внимание на гънките на крачетата и вратлето, под мишниците дори и между пръстчетата на крачетата. Може да използвате тензухена пелена над хавлията, с която подсушаването ще бъде по-нежно.
- Махнете мократа хавлия и направете редовния тоалет на бебето. Масажирайте го според инструкциите на педиатъра с бебешко олио или лосион. Сложете пудра или защитен крем на нежните гънчици. Ако използвате пудра внимавайте да не влезе в нослето или очите на бебето.
- Облечете бебето в чисти дрехи – през зимата може предварително да ги затоплите.
- Не забравяйте да почистите ушите на бебето както отвън така и отвътре. Срешете косата на бебето с мека четка или специален гребен.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Какво трябва да знаеш за бебешката хигиена | Лекува нет