Здравейте! От няколко месеца правя най-различни изследвания, за да установя причината за косопада ми. Оправих всичките си развалени зъби, смених им пломбите (като цяло нямаше нищо обезпокоително), но причината за не беше открита. Всички казват, че е от стрес, но не съм имала нищо по различно като изживяване, за да причини този проблем. Имам няколко въпроса към вас: Алопеция ареата автоимунно заболяване ли е? И ако е така, как да спра този процес на самоунищожаване? Доколко проблемите с щитовидната жлеза и кои точно могат да бъдат причина за гнездов косопад? Ходих на ендокринолог и той беше категоричен, че проблемите с щитовидната жлеза не водят до оплешивяване на петна, а до андрогенен косопад. Какви са задължителните изследвания, които трябва да се направят, и кои заболявания водят точно до гнездов косопад?
Валерия Пейкова – Стара Загора
Алопеция ареата е заболяване, характеризиращо се с кръгово окапване на космите. Наблюдава се при мъже и жени от всички възрасти, но най- често се проявява през детството. Обикновено алопеция ареата възниква внезапно. Най-често една сутрин човек вижда в огледалото липса на косми в определен кръгов участък. При някои от тях има малки, кръгли, голи петна, а при други настъпва олисяване на големи части.
Алопецията може да се развие на всяка една от окосмените часп)и на тялото, като едновременно могат да бъдат засегнати и космите на главата.
Най-често се засягат веждите, миглите, както и брадата при мъжете. Независимо от размерите на засегнатите зони, винаги кръглите полета са рязко очертани. Понякога окапва цялата коса на главата – тотална алопеция. Най-тежката форма е универсалната алопеция, при която окапват всички косми по тялото. Специалистите смятат, че алопеция ареата е автоимунно заболяване. факторите, които най-често провокират този тип косопад, са стресът, хроничните инфекции на зъбите, сливиците и синусите, както и някои хормонални смущения.
Лечението е продължително, изисква търпение и задължително трябва да се провежда от дерматолог. Основният проблем се състои в това, че не съществува специфично лечение и универсално лекарство. Има различни терапевтични схеми, съобразени със степента на косопада, възрастта и пола на пациента. С помощта на следните схеми, обикновено се постигат добри резултати:
Използват се средства за разширяване на кръвоносни- те съдове, които снабдяват корените на космите с хранителни вещества. Има много ефикасни препарати, предназначени за втриване в кожата на главата, и други, които се приемат през устата.
Използват се имуномодулатори под формата на таблетки или колоидни суспензии.
Прави се външно третиране с имуностатици – кортизонови унгвенти и лосиони. Това лечение помага, когато размерите на засегнатите зони са малки. Някои лекари противодействат на този вид косопад с подкожни кортизонови инжекции, но резултатите са незначителни, а и дават странични ефекти.
Провежда се лечение с помощта на антибиотици – прилага се при наличие на инфекции.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!