Има ли конкретна причина за появата на т.нар. старчески петна и можe ли да и се излекуват?
Тонка Ставрева – Пловдив
Т.нар. старчески петна представляват плоски сиви, кафяви или черни петна. Техният размер е различен, наблюдават се по най-силно изложените на слънцето части от тялото – лицето, ръцете, раменете. Въпреки че старческите петна са най-разпространени при хора на възраст над 40 години, те могат да засегнат и по-младите. Те са безобидни и не се нуждаят от лечение, въпреки че съществуват методи за тяхното избелване с козметична цел. Профилактиката на тези петна е свързана с избягване на излагането на слънце и използването на слънцезащитни кремове. Обикновено се появяват при хората с по-светла кожа.
Пигментът меланин дава цвета на кожата. Появата на старческите петна е свързана с натрупване на прекалено количество от него в клетките на кожата. Това е свързано с предпазване на клетките в дълбочина от ултравиолетовите лъчи. Ето защо солариумите могат да доведат до появата на старчески петна.
Обикновено те са Придружени от други характерни за слънчевото въздействие симптоми, като дълбоки бръчки, суха и загрубяла кожа, червени капиляри по бузите, носа и ушите, тънка, прозрачна кожа.
Освен излагането на слънце за появата на старчески петна допринася и самият процес на остаряване, който е свързан с натрупване на меланин, а така също и някои наследствени фактори.
ВНИМАНИЕ!
Добре е при появата на старчески петна да се консултирате с лекар. Самите те са безобидни, но е важно да се провери дали някои от тях не са по-тъмни, не увеличават размера си, дали имат неправилни краища или необичайна комбинация от цветове. Това са признаци на меланоми, които представляват вид рак на кожата.
Диагностицирането на старческите петна е свързано с преглед от дерматолог, а понякога и с кожна биопсия. Лечението включва прилагането на избелващи кремове, лазерна терапия (при която се разрушават излишните меланоцити), криотерапия (при която се използва течен азот или друг замръзващ агент, който да разруши излишния пигмент), дермоабразия („шлифоване“ на повърхностния слой на кожата с бързо въртящи се четки, при което се образува нов слой без пигментация), химичен пилинг (изгаряне на външния слой на кожата с киселина). Всяка от тези процедури има странични ефекти, които е добре да обсъдите с вашия дерматолог.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Защо се получават старческите петна?