Какво представлява зудековата дистрофия и какви са причините за развитието й?
Марияна Василева, Варна
Традиционната медицина не може да даде ясен и точен отговор за причините за това заболяване. Смята се, че психичната и вегетативната лабилност при някои пациенти благоприятстват за възникването и развитието на зудекова дистрофия. Други предразполагащи фактори са: диабет, алкохолизъм, тютюнопушене, хипохондрия, електротравми, изгаряния и инфекции. Това страдание се развива като късно усложнение след нараняване на меките тъкани или костите. Най-често то е усложнение на фрактури на рамото, на лакътя (лъчевата кост и радиуса), счупвания на костите на ходилото и тазобедрената става. Може да бъде също последица от развитието на възпалителен процес, нервна лезия, съдови заболявания.
Зудековата дистрофия никога не може да бъде имитирана от каквото и да било друго заболяване на рентгенова снимка! Децата по принцип не боледуват от нея, а жените страдат по-често от мъжете.Симптомите са: болки, оток, повишена кожна температура, ограничение на ставната подвижност, повишено потоотделяне, бърз растеж на ноктите.
На рентгеновата снимка най-напред се установява петниста остеопороза. Измененията започват около 4 седмици след травмата. След това с напредване на заболяването може да се появят и други симптоми: опъната, лъскава, студена кожа с блед синкав цвят, силно ограничена ставна подвижност, атрофия на мускулите.
ВНИМАНИЕ!
Лечението се провежда от лекар, но в никакъв случай от този, който е поставил гипса на първичната фрактура, защото безспорно разместените костни фрагменти при една фрактура и лошо направеното обездвижване са отключили развитието на зудековата дистрофия!
Недопустимо е каквото и да е било лечение с масажи. Когато заболяването е доста напреднало и е достигнало до трети стадий, се препоръчва терапия с подводен масаж, кинезитерапия за поддържане на остатъчната функция на крайника. Не се прилага никакво медикаментозно лечение. При преминаване в крайна атрофия се препоръчва рехабилитация, евентуално със смяна на работното място. Зудековата дистрофия може да се избегне, ако се спазват следните правила за лечението на счупванията:
- Правилно наместване при пълно изключване на болката.
- Правилно и ефикасно обездвижване (имобилизация).
- Избягване на всякакво циркулаторно смущение.
- Трениране на мускулната чувствителност.
- Активно раздвижване на всички необездвижени стави, препоръчват специалистите от в-к „Доктор”.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Здравейте,при синдром на Зудек,открит преди около 20 дена,а травмата ми е от 2 месеца,интересуваме принципно вземат ли се съдоразширяващо лекарство,освен калция и витамини +физиотерапия.Необходимо ли е?
Благодаря ви!
Здравейте. Най-добре се консултирайте с Вашия лекар. Можете да прочетете още за Синдрома на Зудек тук: https://lekuva.net/123429/sindrom-na-zudek-kak-se-lekuva.html
Здравейте , на 34 г. съм и страдам от синдрома на Зудек след имобилизация на целия ми ляв крак за 40 дни в следствие на скъсано ахилесово сухожилие . Разбрах за атрофията месец след свлянето на гипса от рентгенова снимка . Ако може да ми отговорите това кой стадий е . Защото през това време се опитвах рехабилитация и масажи .Благодаря предварително
Popotamo, какво стана след това? виждам, че публикацията е от 2012. Аз имам синдром на Зудек, открит вчера. От нелекувани, незабелязани, ненаместени, необездвижени фрактури на глезен и ходило. Счупването беше преди 4 месеца. И аз не знам в кой стадий съм. Искам да знам какво да правя оттук нататък. Как да се излекувам. Би ли споделил опит?