Само по този начин може да се облекчат симптомите на болестта. Точно с тази цел от доста време вече се приема препаратът леводоп. Но тъй- като това лекарство оказва странични действия при продължителен прием, в последно време започнаха все по-често да се използват т.нар. агонисти на допамина.
А за преодоляване на тремора и ригидността на мускулите се използват препарати от групата на антихолинергетиците. Освен това се назначават лекарства, насочени към отстраняване на вегетативните нарушения, депресията, нарушения сън, хроничните болки, понижената памет и намалената концентрация на вниманието.
Ако трябва да бъдем обективни, традиционното лечение с лекарствени препарати само намалява симптомите на заболяването и осигурява на човека повече или по-малко нормален живот за известно време.
В този случай за получаване на предишния лечебен ефект се налага да се повиши дозата на лекарството, а това на свой ред води до странични ефекти – прилошаване, прекалена сънливост през деня, сухота в устата, запек, нарушение на паметта, зрението и уринирането. За да се избегне всичко това, е необходимо да спазвате един от най-важните принципи на противо- паркинсоновото лечение: започнете с по-меки препарати и ги ползвайте колкото може по-дълго време, преди да преминете на по-високи дози. Освен това трябва да комбинирате препаратите с различните механизми на действие.
ОСВЕН С ЛЕКАРСТВА, ПРИ БОЛЕСТТА НА ПАРКИНСОН СЕ ПРИЛАГАТ И ДРУГИ ЛЕЧЕБНИ МЕТОДИ
Това са физиотерапия, логопедна терапия, прием на биологичноактивни добавки. Например съществува мнението, че при болестта на Паркинсон е много полезен коензим Q10.
Като допълнителен метод на лечение на болестта се предлагат някои видове лечебно хранене.
Когато симптомите на паркинсо- низма вече не могат да се контролират чрез консервативните лечебни методи, тогава е добре да се прибегне до хирургично лечение. То е най-подходящо за хора със силен едностранен тремор.
Вижте какво представлява операцията: извършва се дълбока стимулация на определени дялове от главния мозък, която позволява да се предотвратят неволните движения. Мозъчната тъкан не се разрушава при такава стимулация.
Този съвременен метод на хирургично лечение е по-малко рисков, отколкото операциите преди години – тогава не можеше да не се стигне до разрушаване на малки дялове от главния мозък, а тяхната нарушена работа провокираше симптомите на болестта на Паркинсон.
Най-екстремният метод за лечение на болестта на Паркинсон в днешно време е хирургичната операция по невротрансплантация. Тя се изразява в присаждане на клетки, които изработват допамин в главния мозък на болния. Тази методика все пак не получи пълно признание като реален лечебен метод, затова няма точни потвърждения за нейната ефикасност, предупреждават специалистите от в-к „Доктор”.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!