Повечето епидемиолози се опасяват, че на нашия изтормозен свят ще му се наложи да се сблъска с мутиралите вируси на вариолата или треската Ебола.
Преди 40 години мидите, открити в Неаполитанския залив, бяха деликатес. Е, сега можем да си ги позволим, но би било зле, защото във водите на залива е открит холерен ембрион.
Друго опасно заболяване е вариолата (едра шарка). Днес се смята, че тази болест не съществува, но това не означава, че вече го няма причинителя. Има го в две лаборатории – тази в Москва и тази в Атланта. Материалът се охранява много внимателно, но той може да бъде използван не само с благородни цели, например за създаване на ваксини. Тои може да бъде използван и за престъпни цели. А точно вариолата и сибирската язва са основните видове биологично оръжие
Повечето епидемиолози се опасяват, че на нашия изтормозен свят ще му се наложи да се сблъска и с мутиралите вируси на вариолата или треската Ебола.
Струва си да се насочи вниманието и върху вирусите на атипичната пневмония на птичия грип – на всички заболявания, предаващи се чрез мръсни ръце, а също и на хеморагичната треска – тя има своите особености на всеки континент.
Особено опасна е треската, предизвикана от вируса денге – предавана комарна инфекция, която предизвиква тежка, сходна с грипа болест. А понякога настъпват усложнения с потенциален летален изход. През последното десетилетие глобалната заболяемост от инфекцията денге значително нарасна. По прогнози на Световната здравна организация, в днешно време на риск от това заболяване са подложени всеки двама от пет човека в света. Сега болестта е типична за Северна и Централна Африка и Карибския басейн, но все повече засяга и Европа.
ВНИМАНИЕ!
Природата ненавижда празнотата. През 1980 година Световната Здравна Организация обяви света за освободен от едрата шарка. Почти по същото време обаче се почваха съобщения за първите случаи на СПИН в Африка, а след тава в САЩ и Европа. Малко по-рано се постави началото на хеморагичната треска.
Hue, хората, сме тщеславни и горди. Смятаме, че само ние сме способни на интелектуални решения. Обаче микробите също приемат различни „стратегии“. Но не за да унищожат човечеството, а за да оцелеят самите те, предупреждават специалистите от в-к „Доктор”.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!