Чл.-кор.проф. Дамян Дамянов, председател на Българското хирургическо дружество, началник на Клиниката по коремна хирургия при болница „Царица Йоанна-ИСУЛ „
4 февруари е обявен за Международен ден за борба с онкологичните заболявания. У нас смъртността от тези страшни болести непрекъснато се увеличава в последните години. Близо 300 000 българи страдат рак, като новорегистрираните само през 2009 г. са 33 000. Как може да се промени тази черна статистика – предлагаме ви мнението на трима водещи онколози и хирурзи в България.
– Проф. Дамянов, какво показва статистиката за смъртността от рак у нас?
– В България всяка година изчезва един град с население между 15 и 20 000 души. През 2009 г. починалите са 17 000 души, което значи, че по 46,5 българи умират всеки ден от рак. У нас расте както заболеваемостта от рак, така и смъртността от него през последните години. В Европа всяка година изчезва една държава с размера на Македония – с население около 1 млн. и 700 000 души. Проблемът не е пренебрежим и трябвада се правят профилактични прегледи. Трябва да се полагат годишно на възрастните пълна кръвна картина и биохимичен анализ, ехография или рентген. Но прегледите трябва да бъдат задължителни за хората, иначе няма да се провеждат, както и да се въведе глоба при неявяване за профилактика.
– Сега тези задължения са вменени на джипи тата – те в състояние ли са да ги изпълнят?
– Смело мога да кажа, че общопракти куващите лекари, които разполагат с теоретичния багаж, за да правят ефективни профилактични прегледи, са единици. НЯМАМЕ ДОСТАТЪЧНО ОБУЧЕНИ ДЖИПИТА.
Това, което се случва на тяхно ниво, е тъжно за цялото здравеопазване. Профилактични програми на практика почти не се развиват в цялата страна. С проф. Черно- земски се засичаме вече десетилетия на съвещания, свързани с профилактиката на рака. Аз вече 3 пъти пиша Национална програма за борба с рака на дебелото и правото черво. Нямам впечатление, че тази програма е нещо повече от листове хартия, оставени в някоя папка, с която обаче сме се отчели някъде в международен мащаб, че имаме такава програма. Ефективно действаща програма в България за борба с този вид рак няма.
Общо взето всичко това незадоволителната профилактика на ниво джипита, програми, които само се пишат, но не действат, и кризис-ната ситуация в здрав-ната система доведе до факта, че онкозаболява- нията през последните 20 години, вместо да на-маляват, ПРОГРЕСИВНО РАСТАТ . Ако през 1993 г. у нас са констатирани около 25 000 новозаболели от рак, през 2009 г. те са вече 33 000! Не е намерено на-учно логично обяснение на този тежък факт, освен запуснатите норми.
– В какъв стадий откривате рака на дебелото черво, който основно оперирате?
– Факт е, че ракът на дебелото черво, който е трети по честота и при мъжете, и при жените, се открива при под 10% от пациентите в ранен стадий. Този вид рак се открива с обикновено из-следване, което трябва да владее всеки лекар. В света 56% от рака се диагностицира в начална фаза. При нас над 60 на сто от тези болни се откриват в 3-4 стадий, когато влакът или е из-пуснат, или не може мно го да се направи. Ракът на дебелото черво има добри перспективи за лечение, особено в последните години, когато много се напредна в тази посока. Подобен е акцентът с всички заболявания в стомашно-чревния тракт – рака на стомаха, на панкреаса, на черния дроб.
– Има ли подмладяване на заболелите от рак?
Засега не може да се каже такова нещо. Но тенденцията, която се отчита, е, че сегашните ученици живеят много нездравословно – пушат, пият алкохол, и това със сигурност ще доведе до подмладяване и зачестяване на рака след време. Ние не знаем При коя изпушена цигара генът ще мутира и клетката ще стане ракова. Това никой не може да го каже. Но е илюзия да се мисли, че можем да живеем нездравословно и това да не ни се отрази.
– Има ли връзка между ефективността на лечението, което се осигурява у нас на раковоболните и високата смъртност?
– Високата смъртност в България, поне от рака на стомашно-чревния тракт, е преди всичко последица на закъсняла диагноза – пациентите идват в напреднал стадий. Факири да сме – има граници на преживяемостта. Почти всички онкологични заболявания имат алгоритми за лечение – правилата, при които трябва да стане качествената терапия. Лекарствата, които са необходими, като цитостатици, лъчетерапия, общо взето ги има. Процесът на снабдяването е организационен, там ние трудно можем да се изказваме. Катр хирург мога да кажа, че съответните видове рак се лекуват както трябва – има и познанията и възможностите за това.
– Има ли в България изобщо ефективна борба с рака?
– Да, има, но куца в много посоки. Преди всичко според мен не е достатъчна онкологичната мрежа, която има в страната. Във всеки областен град трябва да има добре оформен онкологичен център, а не определена бройка онкодиспансери. Няма добра комуникация с Националния раков регистър – аз не мога да проследя съдбата на мой пациент – нямам достъп до тази инфррмация. Другият голям проблем е квалификацията на лекарите в здравната мрежа. Държавата трябва да залага много в тази посока, но не при тази система. Сегашният общопрактикуващ лекар, който е едноличен търговец, няма вътрешни стимули, нито финансови, да спре работата си за няколко дни, за да отиде да се обучава за нещо.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Страхът от рака е неоснователен! | Лекува нет
На тоя доктор няма ли кой да му обясни, че не това , което е учил по книжките, или изобщо не е учил , а е преписвал само, че не ГЕНА е виновен за РАКА????!!!
За какво са ни тия ДОКтори? За да ни поставят диагнози? Да правят статистики? Да се бяха огледали и съюзили в името на хората, а не в името на заплатите си и на гръмките си имена!!!
За пушенето, вече станахте банални, като стара развалена латерна!!
Докторите и техните лекарства са само за спешна помощ и дотам.