Анемия – ето какво трябва да знаем и как да я лекуваме!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Лечение на анемия с билки, народни рецепти, добавки. Причини за анемия. Видове. Анемия и раждане. Анемия и бременност. Анемия при бебе. Анемия при децата. Лекарства при анемия. Диета при анемия.

При анемия броят на червените кръвни клетки е в стойности под обичайните. При мъжете и при жените тези нива варират. Обичано при мъжете се диагностицира анемия, ако се отчетат нива, по-ниски от 13.5gram/100 ml. При жените критични са такива, които са по-ниски от 12.0gram/100ml.

Лечение на анемия

Ето какво се препоръчва при анемия!

В текста по-долу ще ви предложим различни подходи за лечение при анемия – чрез народни рецепти, чрез добавки, чрез диета или чрез прием на лекарства. Подходящият във всеки отделен случай зависи както от състоянието на пациента, така и от вида анемия.

Трябва да се има предвид, че анемията не бива да се подценява. Някои от разновидности могат да доведат до увреда на органи в резултат на липсата на кислород, до сърдечна недостатъчност и да бъдат дори животозастрашаващи.

Подходящи са комбинацията и изборът между следните билки и полезни храни:

 

Меласа

За хората, които страдат от анемия, се препоръчва ежедневен прием на поне 1 с.л. меласа. По този начин те ще си набавят близо 15% от необходимата дневна доза желязо.

Най-лесният вариант за прием е 1 с.л. висококачествена меласа да се разтвори в чаша с горещо мляко или вода и да се изпие. На ден са допустими няколко такива дози, като рецептата е подходяща и за бременни жени.

Сусам

Високото съдържание на желязо в сусама го превръща в подходящ избор при анемия. Рецепта с негово участие четем в популярен женски форум:

„В купичка накисвам във вода 2 с.л. сусам от черния. Оставям го за около 3 часа, след което го прецеждам. Семенцата са се напили добре, затова като ги сложа в блендера, лесно се получава смес, наподобяваща каша. Добавям ½ ч.л. мед и разбърквам. Изяждам го на 2-3 приема през деня. Ако ви се услади или имате усещането, че ви трябва по-голяма доза, можете да накиснете повече сусам. Няма никакъв проблем…”

Подобна е и рецептата за приготвянето на лек при анемия със сусам и мляко. Необходима ви е 1 с.л. сусам, която се накисва в малко количество вода за 2 часа. Пасира се и се прецежда и получената каша се добавя към чаша с топло мляко. По желание се добавя малко мед и се изпива на бавни глътки.

Соя

Ако решите да борите анемията със зърнени храни, то заложете на соята. Само в чаша вече сварени зрънца се съдържат около 50% от необходимото ви количество желязо за деня.

Сок от червено цвекло
Червеното цвекло е незаменимо при анемия!

За болни от анемия червеното цвекло е истински природен дар. Високите нива на желязо в него, в комбинация с фибри, калций, калий, витамини, са гаранция за възстановяване на баланса в организма. Нещо повече – зеленчукът подобрява кръвоснабдяването и насищането на органите с кислород.

При анемия се препоръчва сок, приготвен от 1 цвекло, 2 моркова и 3 сладки картофа. След почистване зеленчуците се изстискват и полученият сок се изпива еднократно през деня.

Ако предпочитате, червеното цвекло можете да си го приготвяте като салата или задушено – като предястие.

Пчелен прашец

Доказано е, че при желязодефицитна анемия пчелният прашен е незаменим. От една страна, той повишава хемоглобина, а от друга, запълва липсата на ценния минерал. Препоръчва се преди всяко хранене да се приема по 1 с.л. от смес, приготвена от равни части мед и пчелен прашец. Друг лековит вариант е да се закусва кисело мляко, в което са разтворени няколко лъжици от полезното вещество.

Пчелен мед

Тъй като споменахме меда, няма как да пропуснем да отбележим, че в народната медицина има десетки рецепти при анемия с мед. За тях препоръчително е да се използват по-тъмни видове от пчелния продукт, защото се смята, че съдържанието на желязо в тях е по-високо.

Най-лесно за приложение е правилото всяка сутрин на гладно да се изяжда 1 с.л. мед, а след нея – 1 ябълка.

С доказани лековити качества са и следните рецепти. 500 г мед се смесват със 100 г счукани орехови ядки. Достатъчно е на 4-5 пъти през деня да се изяжда по 1 малка лъжичка от лека.

Вариант за домашно лечение на анемия е и този, при който се смесват равни части от следните лековити съставки:

  • стрита на прах сушена коприва;
  • домашно краве масло;
  • мед.

След като съставките се смесят внимателно, на ден се приемат 3 пъти по 1 лъжица.

Коприва

И да си дойдем на думата! Няма по-популярно растение, съдържащо желязо, от копривата! Именно копривата е най-препоръчваният натурален лек при желязодефицитна анемия. Вариациите за приложението й са много – от чай, през пресен сок до супа! Който и подход да изберете, скоро ще се уверите в лечебните й качества.

Ако се спрете на чай от коприва, няма ограничения в количеството, което ще изпиете. Освен че ще подсили кръвта ви, лековитото растение ще изчисти черния дроб и бъбреците от отлагания. Трябва да се има обаче предвид диуретичното действие, което отварата има при мнозина.

Вариантът прясно изцеден сок е за предпочитане, когато е сезонът на свежата коприва. Най-лесно сокът се приготвя в сокоизстисквачка, като необходимото количество от него е не по-голямо от 1-2 лъжици преди храна.

За ястията няма да ви даваме идеи – всеки си има любима рецепта за приготвяне на коприва – била тя прясна, замразена или сушена.

Бучиниш

В графата на лековитите растения при анемия влиза и билката бучиниш. С лечебна цел се използва тинктура от нея, приемът на която започва от 1 капка на ден. Ежедневно броят на капките се увеличава с 1 до достигане на 40, след което започва намаляването им в същата последователност.

Червен кантарион

Рецепта при анемия с червен кантарион четем в журнал за здравето. Ето я и нея:

Пача трева

На слаб огън се оставя да ври няколко минути 1 с.л. от билката пача трева, залята с ½ литър вода. След като отварата изкисне за 30 минути, прецежда се и се изпива на няколко приема – през деня преди хранене, вечер – преди сън. Трябва да се има предвид, че осезаемо подобрение на анемията с тази рецепта се постига след 2-3 месеца редовно спазване на рецептата.

Корен от глухарче

Корените от глухарче са сред най-древните природни лекове при анемия. В тях се съдържа желязо в голяма доза, наред с витамин С и биофлавоноиди. При желязодефицитна анемия се препоръчва на ден да се изпиват по 3 чаши чай, приготвени като 1 ч.л. билка се залее с 200 мл гореща вода.

Живовляк

С живовляк се приготвя доказан лек при анемия, който бързо ще възстанови липсата на желязо. За целта е необходима 1 с.л. от билката, която се добавя към предварително смесени 600 мл вода и 300 мл мед. Съдът с полезните съставки се поставя на водна баня или на слаб огън и се оставя, докато водата не се изпари наполовина. На ден се приемат по 3 с.л. преди трите основни хранения.

Добавки при анемия

В тази част от текста ще разгледаме добавки, които често се препоръчват и използват при различни заболявания и нежелани състояния на кръвотворния апарат.

Спирулина

За водораслите се знае, че са незаменим източник на желязо. Тъй като в нашата култура обаче рядко се консумират водорасли, можете да ги замените със спирулина под формата на хранителна добавка. Изобилието от витамини и минерали в морския комплекс гарантира добрата му усвояемост от организма. Пример за продукт с доказани ползи е Спирулина Актив 3.

Препаратът се препоръчва за подобряване на кръвоносната система, така и за укрепване на имунната и нервната системи. По естествен начин спирулина увеличава нивата на хемоглобина в кръвта.

Доказано е, че добавки със съдържание на спирулина са особено подходящи за бременни жени. Ако на ден те приемат само по 12 г от мощния натурален антиоксидант, те ще осигурят така необходимият хемоглобин както за себе си, така и за нероденото си дете.

Хемоактив
Хемоактив е с доказани ползи при анемия!

Хемоактив Fe представлява добавка, която поддържа нормалното състояние на кръвотворния апарат. Приемът й се препоръчва при редица заболявания, в това число и при анемия, като в подобни случаи допринася за правилното функциониране на нервната система и имунната защита на организма. Спомага за преодоляване на умората и изтощението, характерни при намален брой червени кръвни телца.

В състава на продукта влизат арсенал от полезни вещества, сред които екстракти от бъз, къпина, лозови листа, цвекло, облепиха, както и гъба кладница. Още витамини от група В, сред които така важните витамин В12 и витамин В9.

Ето какво е споделила наша читателка за Хемоактив Fe на Глобал Хелт:

„Здравейте! До ХЕМОАКТИВ стигнах след десетки месеци неравностойна битка със студените крака. Без да давам подробности, за да не ви отегчавам, ще споделя, че при мен се оказа затруднено кръвоснабдяване в резултат на анемия, което единствено се повлия от ХЕМОАКТИВ FE. Извадих истински късмет, като съвсем случайно избрах тази добавка, като се има предвид големият брой продукти. Много съм доволна и препоръчвам!”, пише Зорница.

Желязо комплекс

Желязо комплекс на Валмарк е добавка, която подпомага кръвообразуването и дарява енергия. При анемия се препоръчва заради комбинацията от ценни витамин и минерали. Подходяща е при дефицит на желязо, по време на бременност и кърмене.

Желязо + Фолиева киселина

Продуктът на Биофар, комбиниращ желязо и фолиева киселина, се предлага под формата на ефервесцентни таблетки. Една таблетка на ден е оптималното количество за прием,  за да се поддържат в нормални стойности важните за процеса на кръвообразуване и кръвоснабдяване витамини и минерали.

Органично течно желязо

Виридиан предлага вариант за органично течно желязо с витамини и минерали. Препоръчва се при хора, които се придържат към вегетариански режим на хранене, за деца във фаза на бърз растеж, при бременни жени, при спортисти.

Причини за анемия

Всеки процес в организма, който се явява пречка пред нормалната продължителност на живота на червените кръвни клетки, може да се окаже причина за анемия.

Червените кръвни клетки се образуват в костния мозък. Обичайната продължителност на жизнения им цикъл е 120 дни. Когато този период е по-кратък, се говори за анемия.

При анемия червените кръвни клетки са понижени!

Другата основна предпоставка за анемия е дефицитът на хемоглобин в кръвта. Хемоглобинът е протеинът, от който зависи преносът на кислород от белите дробове до всички системи и органи в тялото. Той е отговорен и за червения цвят на кръвта.

На практика има над 400 видове анемия, които най-общо могат да се разпределят в 3 основни групи в зависимост от източника:

  • анемия, свързана с кръвозагуба;
  • анемия, причинена от намалено или проблемно производство на червени кръвни клетки;
  • анемия, свързана с разрушаването на червените кръвни клетки.

Причините, които предизвикват анемия, са разнородни. Като водещ фактор се нарежда кръвозагубата, провокирана от нараняване, при наличието на кървяща язва на стомаха или дванадесетопръстника, на разширени вени на хранопровода и други. Раждане, аборт, гинекологични заболявания също могат да са причина за кръвозагуба. Някои форми на кръвоизлив – от носа, при хемороиди – също се смятат за рисков фактор.

Като възможни причини се извеждат още:

  • приемът на някои медикаменти;
  • хронични болести, като улцерозен колит, ревматоиден артрит и други;
  • генетична обусловеност;
  • бъбречна недостатъчност;
  • заболявания на костния мозък като лимфом, левкемия и други;
  • автоимунно заболяване;
  • хирургическа интервенция, предизвикала затруднено усвояване на желязо, витамин В12 или фолиева киселина;
  • понижена функция на щитовидната жлеза;
  • дефицит на тестостерон и други.

Видове анемия

Разнообразието от причини, които водят до анемия, е в основата и на големия брой видове на заболяването. Вече споменахме, разглеждат се над 400 разновидности, но може би като най-разпространени и съответно популярни можем да изведен следните:

Желязодефицитна анемия

Това е най-често срещаната форма на анемия. Тя се развива при липса на достатъчно желязо в организма. Желязото, на свой ред, е в пряка връзка с производството на хемоглобин. Ниските му нива в повечето случаи са резултат от загуба на кръв.

По-често диагнозата се поставя на жени, при които в резултат на обилно месечно кървене, раждане, гинекологични състояния се стига до сериозна кръвозагуба. Други фактори, които могат да доведат до понижение на нивата на червените кръвни телца, са заболявания на дебелото черво, в това число язви, полипи, рак; злоупотреба с приема на аспирин или други лекарства против болка; инфекция; травма; операция.

Ограничената консумация на храни, съдържащи желязо, също е предпоставка за развитието на желязодефицитна анемия. Възможна е и ситуация, при която организмът да не е в състояние да усвоява постъпващия минерал. Това може да се дължи на както на злоупотреба с алкохол и наркотици, например, така и на заболявания като болестта на Крон и глутенова ентеропатия.

Витамин В12-дефицитна анемия

Наричана още мегалобластна анемия, тя се провокира от занижени нива на витамин В 12 и фолиева киселина. Среща се сравнително рядко. По изключение причината за нея може да е проведена химиотерапия или натравяне с арсен.

Злокачествена анемия

Злокачествената анемия се дължи на липса на витамин В12. В повечето случаи недостигът на ценния витамин е провокиран от автоимунно заболяване, заради което приетият с храната В12 не може да се абсорбира от тялото. Някои чревни проблеми също могат да влошат или тотално да възпрепятстват усвояването му.

До този вид анемия може да се стигне и ако храната, която се консумира, е бедна на витамин В12.

Най-разпознаваемите белези на състоянието са честото изтръпване на краката и стъпалата, проблеми с придвижването и зрението, загуба на концентрация и памет.

Ако става дума за неусвояване на витамин В12, то лечението на тази анемия се състои в доживотно поставяне на инжекции, чрез които витаминът навлиза директно в кръвта. Друг вариант е приемът на специални таблетки В12.

Фолиеводефицитна анемия

Наред с витамин В12, от фолиевата киселина също в голяма степен зависи производството на червени кръвни клетки. При повечето пациенти тази форма на анемия се развива при недостатъчен прием на фолиева киселина, както и през посления триместър на бременността при жените.

Анемия със съпътстващи заболявания

Някои заболявания оказват негативно въздействие върху способността на тялото да произвежда червени кръвни клетки. Пример е бъбречната недостатъчност, при която бъбреците не са в състояние да произвеждат специфични хормони, от които зависи производството на червени кръвни клетки. Диализата, на която тези пациенти редовно се подлагат, е и допълнителна предпоставка за недостиг на желязо в организма.

Анемия с наследствен характер

При някои пациенти анемията се дължи на наследено заболяване на кръвта. Най-честите форми на болестта в тази посока са следните:

Таласемия

При хората, страдащи от таласемия, по генетичен път е заложено занижено произвдство на хемоглобин и червени кръвни клетки. В зависимост от формата, състоянието може да протича в лека или в тежка форма. Едно на най-тежките проявления на таласемия е анемия на Кули.

Сърповидна-клетъчна анемия

При пациенти, които страда от сърповидно-клетъчна болест, ръбовете на червените кръвни клетки са извити. Това е предпоставка за засядане на самите клетки в малките кръвоносни съдове, като по този начин се възпрепятства достигането на кръв до органи и крайници.

Тялото има изграден механизъм за унищожаване на т.нар. сърповидни кръвни клетки, но то не успява да произведе здрави клетки на тяхно място достатъчно бързо.

Апластична анемия

Свързва се със заболяване на кръвта, което блокира производството на нови кръвни клетки. При него засегнати са всички кръвни клетки. Занижените стойности на червени кръвни клетки провокират анемия. Ниските нива на белите кръвни клетки отслабват естествените защитни сили на организма. А малкото на брой тромбоцити възпрепятстват нормалното съсирване на кръвта.

Химиотерапия, радиооблъчване, натравяне с химикали, прием на някои медикаменти са сред факторите, които могат да провокират подобна реакция на кръвта. Лупус, някои вирусни инфекции също са сред причините за апластична анемия.

Анемия на Фанкони е пример за подобна форма на болестта. Тя се дължи на наличието на специфичен ген.

Анемия и бременност

Освен дължаща се на определени причини, анемията може да се развие и във връзка с определен момент, в който тялото се намира. Пример е анемията, която се появява по време на бременност. Установен по време на износване на дете, към този проблем трябва да се подходи изключително отговорно, защото крие рискове както за здравето и живота на майката, така и на плода. Сред нежеланите сценарии са преждевременно раждане, раждане на бебе с ниско тегло, летален изход за майката и плода. Ако се установи обаче в ранна фаза, анемията може да се излекува напълно.

Най-често по време на бременност се разпознава желязодефицитна анемия. Тя е налице при около 1/5 от всички бременни жени. Следвана е от анемията, провокирана от липса на фолиева киселина в организма, и от тази, която се дължи на недостиг на витамин В12. Основите симптоми на заболяването през този специфичен период спадат към характерните – слабост, уморяемост, световъртеж, ускорен пулс, загуба на тена и други.

Анемия и раждане

Смята се, че кръвозагуба до около 1 литър по време на раждане на крие сериозен риск за здравето и живота на родилката. Тази граница обаче е ориентировъчна, защото при някои пациентки дори 500 мл загуба на кръв могат да се окажат фатални.

След раждане, при което така или иначе настъпва загуба на кръв, при жената се появяват в една или друга степен признаците на анемия. Най-забележим е бледият цвят на кожата на лицето, устните и видимите лигавици. Намаленото количество на кръв в сърдечно-съдовата система провокира колебания в пулса. Най-често той се ускорява заради опитите на сърцето да разпредели равномерно носителите на кислород – еритроцитите. Следващият момент е забавяне на пулса, защото сърцето също страда от недостиг на кръв и съответно кислород. Понижава се кръвното налягане, което се смята за един от най-обективните критерий за състоянието.

При по-тежки форми на кръвозагуба се усеща шум в ушите, погледът е замъглен, а зрението отслабено. Може да се стигне до затруднения в дишането или до безсъзнание.

Не бива обаче да се всява излишна паника. Организмът на жената е така устроен, че да понесе раждането и последиците от него. Нещо повече – през този така важен период тя би трябвало да е под непрестанно лекарско наблюдение.

Анемия при бебе

Смята се, че както възрастните хора, така и децата и по-специално бебетата могат да развият анемия на всеки етап от живота си. Като период с повишен риск при най-малките се посочва обаче възрастта между 9 и 18 месеца. В това време организмът се развива толкова бързо, че понякога производството на червени кръвни клетки не отговаря на потребностите. Успокояващото в случая е, че при бебета анемията се лекува лесно и не нанася трайни последици.

Това, по което състоянието се разпознава при най-малките, е отпадналостта, раздразнителността, липсата на апетит и бледата кожа. Тези признаци се дължат на влошеното кръвоснабдяване на тъканите и органите заради ниските нива на хемоглобина.

Бързото израстване при децата и бебета води до анемия!

И при групата на най-малките пациенти най-често се срещат форми на анемия, предизвикани от липса на желязо, фолиева киселина и витамин В12. В редки случаи е възможна и анемия, предизвикана от вродени инфекции, от кръвозагуба в пренаталния период или заради наследствена обусловеност.

Анемия при дете

Анемията при децата най-лесно се разпознава по бледия цвят на кожата и по липсата на розовина по устните и под ноктите. Раздразнителността, умората, замаяността са сред останалите признаци на болестта. Лечението зависи в голяма степен от вида на самата анемия, като тук отново говорим за дефицит на желязо, на витамин В12 и фолиева киселина като водещи причини.

Признаци на анемия

Вече на няколко пъти споменахме при кой как се разпознава анемията. В общото състояние обаче могат да се изведат няколко основни ориентира за наличието на проблем с червените кръвни клетки и хемоглобина. Ето кои са те:

  • честа умора и усещане за слабост;
  • световъртеж;
  • главоболие;
  • изтръпване на ръцете и краката, студенина;
  • загуба на тена, посивяла кожа;
  • промяна в сърдечния ритъм;
  • затруднено дишане;
  • раздразнителност.

Тези симптоми се появяват самостоятелно или в различни комбинации в резултат на опитите на сърцето в един или друг момент да задоволи потребностите на отделните органи от кислород.

Анемия – кои са подходящите лекарства?

Както вече стана дума, лечението на анемия в най-голяма степен зависи от причината, довела до състоянието. При анемия, дължаща се на ниски нива желязо, се назначава терапия с медикаменти, съдържащи минерала. Ако става дума за някоя от останалите форми на болестта, се избира между препарати с фолиева киселина, витамин В12, комбинация между тях или други продукти. Важно е лекарят да назначи лекарства за анемия, структурите на които максимално се доближават до естествените съставки, за да може тялото да ги усвои чрез познатите натурални механизми.

Самата продължителност на лечение при анемия с лекарства зависи от много фактори, сред които етапа на болестта, цялостното здравословно състояние на пациента, неговите отклик към терапията.

Лекарства при желязодефицитна анемия

Основно място в курса на лечение е привнасянето на достатъчно количество желязо в организма. Това се постига чрез различни медикаменти. Сред най-популярните са следните:

Малтофер

Железен хидроксид е активната съставка в Малтофер. Препаратът се предлага в няколко разновидности – като капки, подходящи за бебета, като сироп или под формата на таблетки. В таблетирания вариант продуктът е обогатен с фолиева киселина, което ги прави подходящи за прием по време на бременност, кърмене или с профилактична цел.

Тотема

Тотема съдържа в състава си железен глюконат, манганов глюконат и меден глюконат. Предлага се като разтвор за пиене под формата на ампули. Приемът му се препоръчва при желязодефицитна анемия, както и при непълноценно хранене. Не бива да се прилага за лечение на други форми на анемия.

Феронат

Феронат под формата на сироп се преоръчва при кръвоизливи, с профилактични цели, при бременност и раждане, при бързо израстване в детска възраст.

Сорбифер Дурулес
Продуктите при анемия са голям брой!

Препаратът се изписва като заместителна терапия при желязодефицитна анемия. Предлага се под формата на таблетки и съдържа сушен феросулфат с удължено освобождаване.

Феро-Градумет

Продукт, съдържащ сушен феросулфат с удължено освобождаване.

Инжекционни разтвори

Освен чрез прием през устата, необходимата доза желязо може да се набави и чрез поставянето на инжекция. Смята се, че този подход е за предпочитане при тежки форми на желязодефицитна анемия, когато показатели спадат бързо. Сред най-често използваните инжекционни разтвори са Феринжект, Венофер, Монофер, Идафер солуцио и други.

Комбинирани препарати

Ако наред с недостига на желязо се установят и други липси в организма, които създават проблеми с хемоглобина или с червените кръвни телца, може да се наложи прием на комбинирани медикаменти.

В повечето случаи желязото се комбинира с витамин В12 или витамин В9 (фолиева киселина) при кръвоизлив, обилно месечно кървене, ограничено хранене, доказано неусвояване и други.

Пример за препарат, който се предписва в подобни ситуации, е Феро-Фолгама, комбиниращ желязо, витамин В12 и фолиева киселина.

Лекарства при витамин В12-дефицитна анемия

При много от пациентите, които страдат от т.нар. злокачествена анемия, се налага инжектирането на витамин В12 директно в кръвта. Причината се крие в това, че тялото не усвоява приет по друг начин полезния витамин. Като допълнителен плюс на инжекциите се сочи и по-високата концентрация.

Цианокобаламин

Продуктите, обозначени по този начин, представляват именно витамин В12. Специфичното при тях е, че след поставяне на инжекцията урината придобива наситено червен цвят.

На подобна терапия се подлагат както страдащите от анемия в резултат на недостиг на витамин В12, така и мнозина, които живеят и се хранят непълноценно. Много вегетарианци например ежедневно си набавят ценното вещество именно чрез поставянето на инжекция.

Лекарствата, които се предписват още при този род анемия, се откриват и под други форми. Примери в това отношение са сублингвални таблетки, капки за нос, капки за под езика, дори и паста за зъби, полезните елементи от която се абсорбират от лигавицата под езика.

Лекарства при анемия с дефицит на фолиева киселина

Вече стана дума, че фолиева киселина може да се приема допълнително в комбинация с други полезни елементи. Може да се избере да се приема и самостоятелно, като разнообразието от производители и марки в аптечната мрежа е голямо.

Диета при анемия

Дори без да конкретизираме до този момент, по всяка вероятност всеки е на ясно, че начинът на хранене оказва съществено значение за развитието и превенцията от анемия. Ако попадате в рискова група, ако скоро сте претърпели инцидент или знаете, че менюто ви е бедно на важни за кръвта вещества, препоръките по-долу се отнасят и за вас.

*При недостиг на желязо

През периода на бременност и кърмене, при нараняване често настъпва недостиг на желязо в организма. В тези периоди от значение е в менюто редовно да присъстват червени меса – телешко месо, говеждо нетлъсто месо, черен дроб. За по-пълноценното усвояване на желязото в тези продукти добре е месата да се комбинират с фасул, стафиди. Десертът нека е пресни ябълки, банани, тиква или нар, диня, пъпеш или ягоди, ако сезонът го позволява. Препоръчителни са салати от моркови, зеле, лук и чесън, марули, ряпа, както и честото консумиране на орехи.

При желязодефицитна анемия могат да се пият запарки от шипки, коприва, детелина, както и от горски ягоди. Добре е да се подбира вода с високо съдържание на желязо.

*При недостиг на фолиева киселина

Към продуктите, които са препоръчителни в подобна ситуация, спадат царевица, спанак, касис, карфиол, домати, магданоз, както и цитрусовите плодове. Подходящи са запарки от листа на коприва, плодове на шипа, както и приготвени от кора на портокал или лимон.

*При обилна кръвозагуба

В подобни ситуации се препоръчва честа консумация на дюли със семките, на лозови листа, карфиол, броколи, целина, моркови, а от ядките – орехи и фъстъци. Подходящи са запарки от билката от жълт кантарион, както и от коприва. Най-добре е тези да се редуват още и с приготвени от равнец, овчарска торбичка, горска ягода на всеки 2-3 седмици. Пресният портокалов сок също е сред препоръчваните напитки.

*При разрушаване на червените кръвни клетки

Тук се препоръчва консумация на риба и хайвер, на мляко и извара, още на бобови култури, яйца, магданоз, спанак, орехи и фъстъци. Редовната консумация на чай от коприва или равнец също влиза в препоръчвания хранителен режим.

Източници:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/anemia/symptoms-causes/syc-20351360

https://www.everydayhealth.com/anemia/anemia-basics.aspx

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *