Цистит се лекува с антибиотици, но и с билки и натурални продукти
Какво представлява циститът?
Случвало ли ви се е да изпитвате парене и дискомфорт по време на уриниране? А да се изпускате неволно? Не си мислете, че сте единствените. Циститът, който причинява най-често тези неразположения, е втората по честота на разпространение инфекция в световен мащаб.
По своята същност циститът представлява възпаление, поразило стената на пикочния мехур. При много пациенти по същото време настъпва и възпаление на уретрата (пикочния канал), затова често се говори и цистоуретрит.
Най-честата причина за цистит е инфекция.
По правило в пикочните пътища не се изолират микроби. Когато обаче налице са предразполагащи фактори, това води до възпаление, което се разпространява чрез лигавиците и от уретрата може да достигне дори до бъбречните легенчета.
В зависимост от причините, довели до заболяването, се разглеждат няколко основни вида:
- инфекциозен цистит – сред най-честите причините са бактерии (Ешерихия коли, Стафилокок, Протеус и други разновидности на рода Ентерококи);
- вируси – вируси от рода на грипния вирус, аденовирус, папова вирус също могат да предизвикват цистични оплаквания, като най-често те причиняват хеморагични цистити. В наши дни все по-често се обръща внимание на ЧПВ като възможна причина за заболяването;
- микоплазма, хламидия трахоматис, гонококи са само част от предпоставките, които се разглеждат като атипични причинители на цистит. Наличието на тези заболявания се установява най-често чрез кръвно изследване, като не е възможно изолирането им чрез традиционна урокултура;
- неинфекциозен цистит – може да се дължи на различни фактори – радиационно облyчване, химиотерапия, хроничен цистит.
Фактори за развитието на цистит
Преди да посочим кои са онези фактори, които играят съществена роля за развитието на цистит, ще отбележим, че според различни източници съотношението на мъжете и жените, заболели от разглежданата уроинфекция, варира от 1:10 до 1:50.
Ето кои са и предпоставките за това:
- къса и права уретра при жените – едва 4 см е дълга уретрата при представителките на нежния пол. Това се оказва лесно за преодоляване препятствие за микробите, които обитават разположените в близост влагалище и анус. Това е и основната причини заболяването да е много по-разпространено при жените, отколкото при партньорите им;
- бурен полов контакт – по време на секс, когато движенията са прекомерно експлозивни и енергични, се стига до проникване на влагалищна слуз в уретрата. Това води и до мигновено разпространяване на микрони в пикочните пътища;
- задържане на урина – нередовното уриниране, когато то е нарочно възпрепятствано или невъзможно, води до риск от инфектиране на пикочния мехур и уретрата;
- метаболитни заболявания – някои заболявания, като например диабет или подагра, са рискови по отношение на развитието и на цистит;
- коцнентрирана урина – когато не се приемат достатъчно течности или урината стане прекомерно концентирана поради други фактoри, се увеличават драстично циститните оплаквания. Това важи с пълна сила за летните месеци, когато тялото губи вода чрез изпотяване;
- възраст – смята се, че жените, които вече са в менопауза, са най-предразположени. Причината се крие в това, че от влагалището им изчезват онези бактерии, които поддържат средата кисела. Това е предпоставка за уринарни инфекции;
- спад в имунната система;
- простуда – смята се, че другата основна причина за цистит е простудата. Когато тялото е подложено на по-ниски температури, лигавицата на пикочния мехур се свива. Това провокира намаляване на кръвообращението в тази зона, което ограничава и достигането на антитела. Локалният имунитет драстично спада и създава благоприятна среда за развитието на инфекция.
Как да разпознаем цистита
Често симптомите на цистит могат да се сбъркат с други уринарни инфекции. Като най-отчетливи признаци за това, че страдате точно от цистит, могат да се посочат следните:
- дискомфорт при уриниране – изразява се в парене, щипане или болка по време на уриниране по дължината на уринарния канал;
- чести позиви – необходимостта от често посещение на тоалетната, но отделянето на едва няколко капки урина също е разпознаваем симптом на цистита;
- усещане за пълен пикочен мехур – болката в долната част на корема, усещането за препълнен пикочен мехур са характерни оплаквания;
- потъмняване на урината – ако урината потъмнее или стане мътна, това може да се дължи на наличието на гной, появила се заради възпалението;
- характерна миризма на урината – ако състоянието се игнорира и не се лекува за дълъг период от време, това може да доведе до появата на специфична миризма на урината.
Макар и в по-редки случаи, симптоми на цистита могат да са повишената телесна температура, отделянето на кръв с урината, болка в слабините.
Лечение на цистит
За да се установи, че неразположенията се дължат именно на цистит, а не на друга урологична инфекция, се изследва урината. Индикация за състоянието е повишеният брой на белите кръвни телца (левкоцити) в урината. При случаи на рецидивиращ цистит се прилага и микробиологично изследване на урината. Целта му е да се установи кой е конкретният причинител за повтарящите се възпаления. В комбинация с антибиограма се избира най-правилният подход за унищожаване на патогена.
Антибиотично лечение на цистит
Въпреки че основната тема на настоящия материал е лечение на цистист чрез натурални продукти, трябва да отбележим, че най-често заболяването се третира с антибиотици. Няколко са най-често предписваните антибиотични медикаменти:
- триметоприм/ко-тримоксазол – към тази група принадлежат продукти като Бисептол, Суметролим. В повечето случаи лечението с тях трае 3 дни, като се приемат 2 пъти по 2 таблетки;
- флуорохинолони – Висекс, Флексид, които обичайно се приемат еднократно, или Ципрофлоксацин, лечението с който трае 3 дни с прием от 2 таблетки по 500 мг дневно;
- фосфомицин – Монурал – приема се еднократно, разтворен във вода.
Това са само част от антибиотиците, използвани за лечението на цисти. Кой е подходящият продукт във вашия случай следва да определи лекуващият ви лекар. Той ще назначи терапия и ще проследи процеса на лечение. Важно е да се има предвид, че дори при изчезване на симптомите на заболяването не бива да се преустановява приемът на медикаментите. Дори след затихване на атаката в пикочния мехур по всяка вероятност са останали микроби, които ще подновят възпалението, ако лечението се спре преждевременно. Нещо повече – те ще развият резистентност към използвания продукт и ще направят успешното излекуване много по-трудно.
Добавки при цистит
Ако сте страдали от цистит, без съмнение сте наясно, че първото проведено лечение често не води до пълно излекуване. При много пациенти дори многократната смяна на антибиотици не е ефективна. Именно тук идва и ролята на хранителните добавки при цистит. Те, от една страна, подпомагат лечението, а от друга, са идеалното средство за превенция от повторно възпаление.
Спряхме се на някои от най-популярните немедикаментозни продукти срещу цистит. Уговорката, която поставяме, е в посока на това, че пазарът изобилства от предложения. Важно е да изберете тази добавка, която задоволява вашите здравни потребности.
Урогард
Билковият чай Урогард, познат като Тибетското билково чудо, се използва при различни възпаления, поразили бъбреците и уринарния тракт, в това число и при цистит. Подпомага изхвърлянето на камъни от уринарния тракт, намалява риска от хронифициране на урологичните заболявания.
Урогард се използва и заради мощния си имуностимулиращ ефект. На ден се приемат по няколко дози, приготвени от 2 – 3 пакетчета, запарени в чаша с гореща вода.
Урохелп
Комбинацията между екстракти от мечо грозде, бяла бреза и червена боровинка превръща Урохелп в ефикасен природен лек при цистит и сходни урологични проблеми.
Цистиклийн
Цистиклийн съдържа концентриран екстракт от американска червена боровинка, като действието му е насочено директно към профилактика и превенция на цистита. Природните екстракти в продукта стопират разтвитието на патогенни микроорганизми, причиняващи болката, паренето, дразненото при уриниране. Използва се с успех при инфекции, предизвикани от Ешерихия коли.
За да има лечебен ефект приемът на Цистиклийн, по една капсула от хранителната добавка се приема вечер за период от поне 2 седмици.
УРО – ВАКСОМ
Малко по-различно предложение при лечението на цистит е добавката УРО-ВАКСОМ, която съдържа лиофилизат от бактерията Ешерихия коли в комбинация с други полезни вещества. Основното й действие е насочено към укрепване на защитните сили на организма при пациенти, които често страдат от възпаления на отделителната система. С особен успех се прилага при хроничен цистит. Приемът му се комбинира с антибиотичната терапия, като в повечето случаи на ден се приема по 1 капсула сутрин преди храна.
Ренохелп М
Ранохелп М е още една хранителна добавка, която се прилага при хронични заболявания на бъбреците или уретрата. Приемът му укрепва структурите на отделителната система и възпрепятства развитието на възпаления.
Ренохелп М съдържа сух екстракт от леспедеза капитата, листа от бреза, както и от червена боровинка.
Хранителната добавка се приема по 1 таблетка половин час преди трите основни хранения за деня. Продуктът е подходящ за продължителна употреба.
Червена боровинка
Ако сте пък привърженик на еднокомпонентните продукти, то без съмнение червената боровинка е лидер сред хранителните добавки при цистит. Тя действа в посока на овладяване на възпалителните процеси в отделителната система, провокирани от наличието на патогенни микроорганизми. Намалява паренето, дразненето и сърбежа при уриниране, така характерни и за цистит.
Билки при цистит
След като споменахме червената боровинка под формата на хранителна добавка като ефикасно лечебно средство при цисти, то няма как да не продължим темата именно с полезните лековити растения при този род възпаления. Ето кои са най-препоръчваните билки при цистит:
Червена боровинка
Прясно изцеденият сок от червена боровинка е може би най-ефикасният натурален лек при цистит. Редовният му прием гарантира, че болестотворните бактерии няма да успеят да се захванат за стените на пикочния мехур и да предизвикат инфекция. Нещо повече – те много по-лесно ще се изхвърлят от организма с урината.
За микроорганизмите – основни причинители на цистит – се знае, че притежават микроскопични израстъци, чрез които успяват да се закачат за лигавицата на уретрата и пикочния мехур. Червената боровинка обаче съдържа вещества, които унищожават тези тъкани и не позволяват прикрепването на микробите.
Достатъчно е на ден се приемат по 30 мл неподсладен прясно изцеден сок с цел превенция от урологични заболявания. Ако налице са симптоми на цистит, то дозата може да се повиши до чаша.
Нашата читателка С. Олянова ни е изпратила следната рецепта:
„Ако усетя, че развивам цистит, не чакам, а веднага приготвям следното лекарство. Към 3 части червена боровинка добавям 1 част коприва, 1 част ружа, 1 част вратига и 1 стрък лайка. Тъй като болестта не пита лете ли е, зима ли е, винаги си имам сушени билки. Аз много често страдам от цистит, които досега нито един лекар не е успял да ми излекува трайно.
Та след като разбъркам съставките, 1 лъжица от тях изсипвам в чаша със завряла вода и оставям за няколко часа. Ако я приготвя късно вечер, пия на сутринта. По 3 пъти на ден по 1/3 от дозата. При мен ефект винаги има.
Знам, че не лекувам причинителите, но си облекчавам състоянието, защото при цистит не е само болката. Трудно ми е до тоалетната да отида, да седя, да ходя, понякога ми се случва и да се изпусна неволно.”
Черна боровинка
Непосредствено след червената боровинка, се нарежда и черната боровинка като лек при цистит. Действието на сока от по-тъмните плодове е сходно – поразени са израстъците, чрез които бактериите се прикрепят към стените на мехура и пикочните пътища.
Ако не успявате да приемате сока от черна боровинка в натурално състояние заради характерния му натрапчив вкус, то можете да го смесите с прясно изцеден сок от ябълка или грозде.
От черни боровинки може да се приготви и отвара, която също има лечебен ефект при цистит. За целта 3 с.л. от дребните плодове се кипват в варят в литър вода. Достатъчни са 20 минути на слаб огън. След като отварата се охлади, се прецежда. Изпива се в рамките на деня, като може да се приема вместо вода.
Мечо грозде
В българската народна медицина мечото грозде може би се среща най-често като лек при заболявания на отделителната система. Действието на билката е насочено както към намаляване на болката, така и към прочистване на пикочните пътища от задържаните в тях бактерии.
Начините за приложение на мечото грозде при възпаление, каквото е и цистита, са много. Може би най-разпространената рецепта е следната: 1 с.л. сушено мечо грозде се накисва в 500 мл вода. Оставя се за през нощта, а на сутринта се слага на слаб огън. Вари се 5 минути и се прецежда. През деня се приемат по 1 – 2 с.л. от извлека по няколко пъти на ден. Важното е това да става след хранене.
За засилване на ефекта от натуралния лек, защото мечото грозде е най-ефективно при алкална урина, към цялата доза се добавя 1 ч.л. сода бикарбонат.
Лепка
Макар да не е сред най-популярните билки, растението лепка се използва с успех при възпаления на пикочните пътища. Приемът му под формата на чай спомага за изхвърляне на болестотворните микроорганизми от пикочните пътища, като в същото време тонизира и повишава защитните сили на органите на отделителната система.
Полски хвощ
Действието на билката полски хвощ при урологични възпаления е насочено към заздравяване на тъканите, поразени от възпалението. В същото време има леко диуретично действие, което освобождава тялото от задържаните течности.
При цистит особено ефикасна е следната рецепта. Смесват се равни части от билките полски хвощ, лечебна ружа, царевична коса, пирей и мечо грозде. Добавя се на половина бучу по възможност (лековит храст с произход Южна Африка). Съставките се разбъркват и 1 ч.л. от лековитата смес се вари 10 – 15 минути в 250 мл вода. След свалянето от огъня отварата се прецежда и се изпива на 4 – 5 пъти през деня.
Зефир
Зефир, от което растение се използва с лечебни цели коренът, има успокояващ възпалението ефект. Използва се под формата на инфузия – малко количество от билката се накисва в чаша със студена вода. Оставя се за няколко часа и се изпива след прецеждане.
Царевична коса
Типична за нашата народна медицина при лечението на уринарни смущения е царевичната коса. Една от най-популярните рецепти преди време ни припомни Теофелия Динкова: „Смесва в хартиена торбичка по 60 г стрък от полски хвощ, плод от анасон и царевична коса. Добавям по 50 г листа от ягоди, корени от гръмотрън и стрък цариче. Добре разбърквам и в лъжици от сместа залива с 500 мл вряла вода. Връщам на огъня и варя за 10 минути на слабо. Като изстине, прецеждам. На ден се изпива цялото количество, разделено на 3 части. Най-много след 48 часа оплакванията от цистита ги няма.”
Магданоз
Освен като подправка, магданозът се използва и с лечебни цели. Знае се, че подпомага храносмилането и освежава. Има обаче и други качества, а именно да подпомогне облекчаването на симптомите, предизвикани от цистита. За целта се приготвя ароматна напитка от магданоз. Необходимото количество е чаша пресен магданоз или 2 с.л. сухо вещество. Билката се добавя към чаша с гореща вода и се вари на слаб огън за 10 минути. В зависимост от предпочитанията напитката може да се приема топла или охладена.
Друга подходяща рецепта с магданоз при цистит е следната. 1 ч.л. семена от магданоз се накисват в 400 мл гореща вода за 2 часа. След като времето отмине, напитката се прецежда и се изпива на 3 равни части през деня. Добре е да се приема преди хранене.
Ако пък предпочитате да консумирате ароматния магданоз пресен, то изцеждайте си по 1 с.л. лъжица преди всяко хранене. По този начин ще успокоите възпалението, поразило пикочните пътища.
Блатен аир
Още една доказана билка при цистит е блатен аир. Използва се за туширане на неразположенията и за по-бързо утихване на инфекцията.
Ето каква рецепта срещаме в популярен форум за здраве:
Златна пръчица
Действието на билката златна пръчица е антибиотично и диуретична, като може да се използва самостоятелно или в билкова комбинация.
За приготвянето на лек при цистит със златна пръчица е необходимо 2 с.л. от билката да се залеят с чаша преварена вода. Инфузията се оставя за няколко часа, след което се прецежда. разделя се на 3 или 4 равни части, които се приемат преди хранене.
Целина
При урологични възпаления помага и целина, по-точно семената на растението. В тях се съдържа мощен диуретик – веществото бутилфталид, което увеличава производството на урина.
Ако искате да облекчите симптомите на цистит, можете директно да дъвчете от семената или да си приготвите напитка. Прилага се рецептата, която дадохме за приготвянето на напитка от магданоз.
Джинджифил
Чудодейният корен джинджифил намира приложение и при инфекциите, поразили отделителната система. Той се използва заради противовъзпалителния си ефект. Действието му е насочено към ограничаване на възпалението, като едновременно тушира текущото и не позволява появата на нови огнища.
Хрян
Едно от съединенията, което се съдържа в подправката с пикантен вкус – алил изотиоцианат, има мощно антимикробно действие. Именно то има убива бактериите, които причиняват цистит, като директно атакува и разрушава клетъчната им мембрана.
С цел профилактика и лечение на цистит и други възпаления на пикочния мехур или пикочните пътища, се препоръчва ½ с.л. пресен хрян да се настърже в чаша с вода или мляко. Приемането започва от доза 1 ч.л. от лека по 2 пъти на ден, като максималното количество е 1 ½ с.л. по 3 пъти дневно.
Топ 3 на натуралните продукти срещу цистит
Освен с помощта на билки, можете да облекчите или да премахнете симптомите на цистит и чрез помощта на някои натурални елементи. Ето кои са някои от най-често използваните продукти от природата:
- краставици – голямото количество вода, което се съдържа в краставиците, набавя на организма необходимата му вода. Това, на свой ред, подобрява отводняването и подпомага процеса на лечение;
- сода за хляб – за алкализиращия ефект от содата вече сме говороли. По отношение на цистита помага чрез намаляване на киселинността на урината, което намалява паренето и неудобството по време на уриниране. При небактериален цистит се препоръчва дневна доза от 1 ч.л. сода за хляб, разтворена в чаша с вода;
- мумийо – лечебната смола, която намира широко приложение, помага и при цистит. Ефективността му се крие в антибактериалните му свойства, както и в способността му да възстановява поразените от възпалението тъкани.
Ако имате и вие предложение, което можем да включим в списъка с доказани рецепти при цисти, моля, пишете ни и споделете с нас!
Източници:
http://www.dailymail.co.uk/health/article-164740/Cystitis-alternative-treatments.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1476005/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!