Рак на гърдата (рак на млечната жлеза – карценом на гърдата). Необходимост от редовна профилактика. Рискови фактори за появата на рак на гърдата – контролируеми и неконтролируеми. Контролируеми фактори – затлъстяването, употребата на алкохол и цигари, застоял начин на живот, липсата на движение, гимнастика и спорт. Неконтролируеми фактори за появата на рак на гърдата – генетична обремененост, стрес, някои медикаменти. Начини за предпазване от карценом на млечната жлеза – да не се консумират пакетирани храни, активна гимнастика, здравословно хранене, живот без цигари и алкохол. Изследвания за диагностициране рак на гърдата – мамография, дигитална мамография – 3D, томосинтеза, ядрено-магнитен резонанс. Щадяща хирургия. Еднократна доза лъчетерапия – революционен подход за лечение на рак на гърдата.
В поредицата „Духът на здравето“ д-р Щонова покани проф. Нуран Беше и проф. Джихан Урас. Двамата изтъкнати онколози от Турция споделят своя положителен опит в лечението на рак на гърдата.
Ракът на гърдата е най-широко разпространеният вид рак сред жените. Той е на второ място като главна причина за смъртност при тях. Проф. Урас обяснява, че ракът на гърдата започва с първите оплаквания на жените. По време на профилактичните прегледи днес медиците са в състояние да поставят ранна диагноза. За съжаление не само в България, но и в останалите развити страни в Европа и в Турция, едва до 18% от жените получават ранна диагноза, понеже са ходили на прегледи. При останалите, откриването на болестта става, когато тя е започнала да се развива.
В Турция жените, които живеят в малките населени места изпитват срам при мисълта, че трябва да ходят на профилактични прегледи. При тях най-често лечението започва да се провежда в доста напреднал стадий.
Друг проблем, който е свързан с много жени, това е страхът. Те не желаят да се изправят лице в лице с появилата се болест, затова не искат да ходят на лекар.
Рисковите фактори за появата на рак на гърдата са два типа. Първият тип са контролируеми, а вторите – неконтролируеми. Контролируемите могат да бъдат повлияни, като такъв фактор е наднорменото тегло. Жени с наднормено тегло са по-застрашени от появата на рак на гърдата от слабите жени. Причината е свързана с влиянието на хормона естроген върху мастните клетки.
Друг фактор е редовната употреба на алкохол. Такива жени са по-застрашени от онези, които рядко приемат алкохол, включително и червено вино. Заседналият начин на живот също влияе зле върху здравето на жените. Жените, които спортуват за здраве или правят упражнения са по-устойчиви и на рак на гърдата. Здравословното хранене също е много важно – да не се употребяват пакетирани храни. Да не пушат, защото при тютюнопушене жените в напреднала възраст са силно застрашени от болестта.
Факторите, които не могат да бъдат контролирани са генетичната предразположеност, стресът, прием на някои медикаменти, които отключват рак на гърдата.
Дигитална мамография – изследването се нарича дигитална томосинтеза на гърдата. Това е най-модерен начин за много по-качествена диагностика на рак на гърдата. Тези свръхмодерни апарати са в състояние да уловят дори тумор, който е половин милиметър, казва проф. Урас. При тях голямата и плътна маса на гърдите (жени с голям бюст) не е пречка за диагностициране на туморите.
Самата томосинтеза е най-модерният дял от томографията. Изображението е 3D. Въпреки огромните предимства, томосинтеза не се прилага на всяка пациентка, тъй като нивото на радиация е по-високо.
Ядрено-магнитен резонанс – много важна техника за сканиране. Ако все пак мамографът не е успял да улови някои видоизменения в гърдите, те задължително ще бъдат засечени от ядрено-магнитния резонанс.
В Турция жените, на които е открит рак на гърдата, започват да бъдат наблюдавани от хирург. Мултидисциплинарен екип прави оценка на състоянието на пациентката. В този екип са включени хирург, радиоонколог, патолог, специалист по ядрена медицина и пластична хирургия, както и психолог. Тези специалисти определят каква схема за лечение да бъде назначена и след това тя започва да се прилага.
Щадящата хирургия намира голямо приложение днес. Тя се препоръчва от специалистите, но и жените я предпочитат.
Еднократна доза лъчетерапия – прилага се с помощта на съвременен апарат за извършване на лъчетерапия. По време на самата операция, за изчистване на тумора на гърдата, се вкарва ударна доза с йонизираща радиация. Така времето за лечение на пациентките се съкращава изключително много.
Ще ви бъде полезно лично да изгледате видеото на Би Ти Ви с участието на проф. Нуран Беше и проф. Джихан Урас.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!