- Пазарувайте от така наречените екологични магазини, които се намират в големите пазари. В тях продукцията се изследва всеки ден за нитрати със специална апаратура. Цената на продуктите е малко по-висока, но си струва, когато е за здравето.
- Не се стеснявайте да попитате продавача има ли съответния сертификат. Разбира се, това не е стопроцентова гаранция за качество, но се предполага, че за по-крупните производители контролът за безопасност на продукцията е задължителен. Понякога добра находка е и някоя баба от село, която предлага на пазара скромно количество зеленчуци. Едва ли тя има средства за пестициди. Ако искате да сте напълно сигурни, изследвайте продукта в специалните центрове по големите пазари или в ХЕИ. Така ще откриете своя сигурен доставчик.
- Огледайте добре плодовете и зеленчуците, преди да ги купите. Прекалено едрите не будят доверие, най-вероятно са „напомпани“ с нитрати. Плодът трябва да е неувреден, да няма натъртвания. Дори едно кафяво петно говори, че той вече е заразен и не само не е полезен, но и че няма да издържи дълго.
Неспецифичната миризма, необичайният цвят и размер трябва да ви карат да се замислите над покупката си. Специално за ягодите добър ориентир за качеството и сладостта е миризмата им. Ягоди без характерния аромат са брани зелени и узрели насилствено и не са сладки, нито витаминозни.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!