Рак на гърдата – карценом на млечната жлеза. Най-висок риск при жени, в чиито семейства има болни от рак на гърдата. Външни признаци за рак на гърдата – промяна в контура на гърдата, портокалова кожа, червени петна на гърдата, увеличени подмишлечни лимфни възли. Самоизследване за рак на гърдата – да се практикува след 20-годишна възраст всеки месец. Три етапа за самоизследване – оглед пред огледалото, опипване на гърдите в дълбочина, в легнало положение, в банята, докато кожата е със сапун. Операции при рак на гърдата – органосъхраняващи и чрез премахване на гърдата. Реконструкция на гърдата. Реакции на жените с диагноза рак на гърдата.
Д-р Неделя Щонова стана носител на престижна награда от Фондация „Свети Иван Рилски“ за издигане авторитета на българските медици.
В поредицата „Духът на здравето“ д-р Щонова покани д-р Румен Стоянов – хирург онколог и Мирослава Нешкова – пациентка, която успява да пребори с рак на гърдата. Тя е ангажирана с Фондация „Свети Иван Рилски“.
Най-масовото онкологично заболяване при жените е ракът на гърдата. Рискове при фамилна обремененост – жени, в чиито семейства е имало болни от карценом на млечната жлеза, са много по-застрашени, отколкото останалите жени.
Външни признаци за рак на гърдата – промяна в контура на гърдата, портокалова кожа, червени петна на гърдата, увеличени подмишлечни лимфни възли.
Самоизследване за рак на гърдата – отдавна приета методика. Трябва да се практикува след 20-годишна възраст. Прави се ежемесечно. Най-добре е това да става от 3 до 5 дни след месечния цикъл, защото гърдите вече са спокойни, обяснява д-р Стоянов.
Първа стъпка – жената застава права пред огледалото и разглежда своите гърди – дали има оцветявания, промени в контура и дали усеща бучки при опипване. След това жената ляга и започва да опитва гърдите си. Така се откриват онези бучки, които са се образували в дълбочина. Третата стъпка е в банята, докато кожата е намазана със сапун или с душ гел. Ръката се плъзга и може да напипа образувания в гърдите, които при друг случай не е възможно.
Операциите на гърдата са органосъхраняващи и чрез премахване на гърдата. При органосъхраняващите операции се изрязват засегнатите тъкани, които не са големи по площ. Премахване на гърдата – в напреднал стадий и при голямо количество метастази лекарите препоръчват мастектомия. Това е гаранция, че туморът ще бъде изцяло изчистен и няма да рецидивира отново.
Реконструкция на гърдата – изграждане на гърдата чрез силиконов имплант, което дава самочувствие на жената, че е нормална и така се избягва създаването на комплекси.
Реакции на жените с диагноза рак на гърдата – част от тях рухват психически и емоционално. Те се нуждаят от психологическа помощ. Друга част стават много по-дръзки, смели и борбени.
Ще ви бъде полезно да изгледате и видеото на Би Ти Ви с участието на д-р Стоянов и на Мирослава Нешкова.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!