Кохлеарните импланти – причини за тяхното поставяне. Пациенти – кърмачета и малки деца, които изцяло нямат слух или са го загубили по някаква причина. Кохлеарните имплантации – поставяне на миниатюрни електронни устройства в средното ухо. Поемане на разходите от Здравната каса по клинична пътека. Настройване на кохлеарните импланти. Последваща рехабилитация – приучаване на децата да възприемат различните звуци и да използват информацията като всеки чуващ човек.
В предаването „Откровено с Ели“ по bbt д-р Дончо Дончев обяснява какво представляват кохлеарните импланти и кохлеарните имплантации. Подп. д-р Дончев е специалист УНГ, началник на Отделението по аудиология и отоневрология в Клиниката „Уши, нос, гърло” във ВМА. Д-р Дончев извършва кохлеарните имплантации за поставяне на кохлеарните импланти на децата, които изцяло са загубили своя слух или той е силно увреден.
Необходимост от поставяне на кохлеарните импланти имат децата, които са придобили слухота в кърмаческа или в ранна детска възраст. Това са миниатюрни електронни устройства, които се поставят във вътрешното ухо. Средно годишно у нас се извършват кохлеарните имплантации на поне 70 деца. За да бъдат постигнати възможно най-добри резултати вследствие кохлеарните импланти е необходимо децата да бъдат оперирани до 3-годишна възраст, обяснява д-р Дончев.
Кохлеарните импланти представляват специални сложни и скъпоструващи устройства, обяснява д-р Дончев. Тяхната цена е около 36 000 лева, но Здравната каса поема разходите по клинична пътека. Кохлеарните импланти се произвеждат в чужбина и се внасят в България. Това показва, че тяхното високо качество е гарантирано.
Таня Димитрова е рехабилитатор. След като бъдат поставени кохлеарните импланти в ухото на детето, то трябва да свикне да чува. Колкото по-големи са били децата, когато са загубили своя слух, толкова по-трудно започва тяхната рехабилитация. Причината е, че до момента на импланта те са се ориентирали чрез своето зрение. Дори са гледали как околните говорят, за да разберат какво им казват.
В началото тези деца не могат да се фокусират върху слуха. След като кохлеарните импланти бъдат поставени, д-р Дончев ги настройва. Реакцията на децата е различна в този момент. Някои се стряскат, когато чуят звук и сигнал за първи път. Други започват да плачат, а трети остават любопитни. Преминавайки през отделните звуци и след това срички, в крайна сметка децата с кохлеарните импланти се научават да чуват и да разбират онова, което чуват.
*********
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!