Сколиоза – същност и причини за нейната поява. Идиопатична сколиоза. Оперативни и неоперативни методи за лечение на сколиоза. Обучение на български специалисти от американски лекари. Успешно оперативно лечение на сколиоза вече и в България. Невромониторинг на сколиоза с техника от най-ново поколение (SRS апаратура) се извършва успешно и в България.
Д-р Стивън Марджетко е ортопедичен хирург от град Чикаго, щат Илинойс, САЩ. Той е член на SRS – Scoliosis Research Society – Асоциацията за изследване и лечение на сколиоза. Д-р Марджетко участва в мисия на SRS от 2007 г. в България в софийската болница „Токуда“. Хирургът оперира безплатно деца с тежка форма на сколиоза, съвместно с негови колеги от САЩ и със специалисти от отделението по „Ортопедия и травматология“ на болница „Токуда“ в София. Освен извършване на операции, целите на американската мисия включват развитие лечението на сколиоза в България чрез хирургични сесии и чрез обучение на специалисти.
Сколиоза е странично изкривяване на гръбначния стълб. Причините за появата на болестта са вродени аномалии, получени по време на бременността, както и придобити под въздействие на различни механични травми, наличие на рахит и други фактори.
В „Токуда“ д-р Стивън Марджетко работи успешно с д-р Яблански и неговия екип. Д-р Яблански е отличен специалист, който извършва смяна на стави. След като преминава обучение, днес д-р Яблански прави успешни операции на гръбначния стълб при сколиоза. Той работи съвместно с д-р Евгени Влаев и д-р Иванов.
Д-р Васил Яблански е началник на отделението по „Ортопедия и травматология“ в болница „Токуда“ – София. Благодарение на успешния съвместен проект между американските и български специалисти, екипът на „Токуда“ самостоятелно осъществява операции на сколиоза. Това е възможно, благодарение и на дарената от SRS апаратура за провеждане на невромониторинг, която е единствената в България.
Сколиоза е широко понятие за различни видове гръбначни изкривявания. Най-често разпространената е идиопатична сколиоза. Тя се появява без видима причина, обяснява д-р Яблански. Най-често се появява в детска възраст. Децата растат здрави и в един момент се получава изкривяване на гръбначния стълб. Лечението е задължително. В противен случай гръбначният стълб ще се изкриви по такъв опасен начин, че човекът няма да може да стои нормално изправен, а вътрешните органи ще бъдат притиснати.
Лечение на сколиоза:
1 – Кривини от 0 до 20 градуса – за лечението се прилага подходяща гимнастика, плуване и физиотерапия.
2 – Кривини от 20 до 40 градуса – използват се специални корсети.
3 – Над 40 градуса – задължително се прилага оперативна намеса. Операциите са сложни и могат да бъдат реализирани само с добре обучен екип, обяснява д-р Яблански. Тук е важна ролята на екипа от анестезиолози и на екипа от хирурзи. По време на операциите се използва високотехнологична апаратура, която следи състоянието на гръбначния стълб по време на самата операция. Апаратурата отчита и най-минималните проблеми по време на самата операция. Това позволява на специалистите да реагират максимално бързо и адекватно, за да запазят здрав и невредим гръбначния стълб на пациента.
***********
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Zdr.Sinat mi e s 53procenta izkrivqvane-skolioza.Prez godinite ni kazvaha ,,pluvane i tva e…,,sega neshtata mi se vijdat zle.Kashlq postoqnno,boli go garbat.Iskami se da znam kam koi specialist da se obarna za konsultaciq,pregled…