Недостатъчното изпотяване повишава тяхната предразположеност към неприятните симптоми, свързани с прегряването. Освен това трудно се контролира нивото на захар в кръвта. Много от пациентите, участвали в изследване на американските изследователи, не са спазвали тези препоръки. Те не са проследявали достатъчно редовно и правилно контрола на нивото на захар в кръвта през летния период. И най-вероятно това е повишило риска от обезводняване на организма им. Всеки пети от анкетираните заявил, че не приема никакви предпазни мерки, докато температурата не достигне 37 градуса. Между другото опасността от топлинен удар е доста сериозна още при температури от 26 до 32 градуса и значителна влажност.
Само половината от анкетираните диабетици разбирали колко е пагубно действието на високата влажност за тяхното състояние през горещите летни месеци.
Високата влажност прави горещината още по-опасна: тя забавя изпаряването на потта, т.е. нарушава основният механизъм за охлаждане на човешкото тяло.
ГОРЕЩИНАТА ПОНИЖАВА ЕФИКАСНОСТТА НА ДИАБЕТИЧНИТЕ ПРЕПАРАТИ
И пероралните лекарства, и инсулинът се характеризират с ограничени температурни интервали В терапевтичното си действие. Те губят своята ефикасност над определена температура. Върху Всяка опаковка от лекарствата са описани необходимите условия за съхранение. Ако те не се спазват, което редовно се случва в неохладени помещения през лятото, тогава няма смисъл да ги използвате.
Пак ще цитираме данните от проведената анкета, от които става ясно, че 73 на сто от болните не знаят, че въздействието на температурата нарушава действието на инсулина; само 39 на сто са знаели, че горещината уврежда таблетките. И пак само 41 на сто са знаели, че високата температура влияе и на работата на глюкомерите – портативните апаратчета за определяне нивото на захар в кръвта. И още една цифра от изследването – само 38 на сто са знаели колко уязвими са тест-лентичките за измерване на глюкозата.
И това не е всичко. Оказало се, че една група от диабетиците – 37 на сто – са предпочели да оставят лекарствата и глюкомерите у дома си, за да не ги подложат на въздействието на горещия въздух. А това е още по-опасно, защото в горещината вие, болните с диабет, сте длъжни редовно на контролирате нивото на захар в кръвта.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!