Хламидозата се предизвиква от хламидии, които основно засягат пикочно-половата система, но заразяването с тях може да предизвика също и конюнктивит, венерически лимфогранулом и дори пневмония. Хламидиите могат да си дремят в организма без „да влизат“ в конфликт с имунната система, но при благоприятни условия започват да се размножават. Вследствие на това клетките умират. Заразяването с урогенитална хламидоза се настъпва при полов контакт, като възприемчивостта при жените е много по-висока. Детето може да се зарази само в момента на раждането от заразена майка. На този етап няма доказателства за заразяване по контактно-битов път, може би защото те добре се съхраняват по памучните и книжните повърхности при стайна температура. А инкубационният им период е до 30 дни.
Прояви – отделяне на слузести или слузесто-гнойни секрети, кървене между отделните менструални цикли, сърбеж в областта на гениталиите.
Усложнения – безплодие, недоносване на бременността, ембриопатия, възпалителни заболявания в малкия таз, офталмохламидоза, генерализирана инфекция, умиране на плода.
Диагностика – за съжаление тя става много трудно, защото хламидозата е вътреклетъчна инфекция. В днешно бреме до 100 процента гаранция дава само методът на т.нар. полимеразна верижна реакция. Но и той понякога дава лъжливи резултати. За най-точен метод се смятат т.нар. амплификации на нуклеиновите киселини, така се определят само живите хламидии.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!