Проф. д-р Явор Енчев коментира новите технологии и новите методики в неврохирургията, включително и употребата на стволови клетки. Той извърши за първи път в България уникална операция
В поредицата „Да бъдем здрави с д-р Иванов“ по ТВ „Черно море“ гостува неврохирургът д-р Явор Енчев, който на 22 февруари 2016 г. получи академично звание „Професор” при Катедрата по „Неврохирургия и УНГ“ на Медицинския университет във Варна.
Последните изисквания към съвременната неврология е не просто да отстрани тумори или друг вид заболяване, а да отстрани всички външни козметични дефекти от пациента.
На 20 май 2016 г. по време на организирано тържество по случай Деня на славянската писменост и култура на проф. д-р Явор Енчев официално бе връчена дипломата.
Проф. д-р Явор Енчев има големи заслуги за развитие на българската неврохирургия, защото за първи път в България той извърши уникална операция.
При нея първоначално е отстранен тумор от мозъка на млад пациент в областта на предната мозъчна ядка. След това е извършена и пластична манипулация, за да може лицето на пациента да възвърне своя предишен вид.
Причината е, че след отстраняване на тумора, се е получил обезобразяващ костен дефект на челото.
Както обясни проф. Явор Енчев, за един млад човек, ако бъде оставен с този белег на челото, моментално ще изпадне в депресия и ще му минат суицидни помисли или направо ще направи опит за самоубийство.
След отстраняване на тумора, лекарите правят 3D конструирано изображение на черепа на пациента и след това моделът е бил изпратен до производителя на апаратурата в Австралия.
След 2 седмици получават идеален черепен имплант, който отговаря на нуждите на българския пациент.
По време на втората операция този имплант е поставен на място на черепа и той съвпада чудесно с кухината.
Така българските медици постигат едно отлично възстановяване и на визията на болния.
По този начин лекуваният пациент постига не само физическо оздравяване, но емоционално и психологическо.
За съжаление не само в България, но и на Балканите липсва апаратура, която може да произвежда подобни импланти, обясни проф. д-р Явор Енчев.
Съвременната медицина залага огромни надежди на т.нар. 3D принтер, който може да принтира всякакъв вид структура триизмерно.
Проф. Явор Енчев обясни, че подобни импланти трябва да бъдат поставени максимално бързо, понеже с течение на времето настъпват изменения в структурата на организма.
Кожата е еластична и изключително бързо регенерира.
По принцип тези импланти не се покриват все още от Здравната каса, а тяхната цена е висока, но има причина за това.
Изключително високи са изисквания към материалите, които се използват за импланти и ще бъдат поставени в организма.
Първо те трябва да бъдат достатъчно здрави.
Второ – не трябва да бъдат биологично активни – не трябва да реагират на тъканите на организма, на кръвта, лимфата и други.
Трето – не трябва да стареят и да не се разпадат във времето – да бъдат вечни.
Четвърто – трябва да бъдат съвместими с модерните апарати за образна диагностика – скенер и магнитен резонанс, без да реагират и да дават отражение по време на изследване.
Това са материали, които се използват в роботиката или в космическите технологии – титаний, различни видове пластмаси.
Употребата на стволови клетки в неврохирургията е бъдещето на този дял от медицината.
Все още не сме постигнали желаното ниво, но тенденциите са насочени в тази насока.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!