Гъбичните заболявания, или както лекарите ги наричат – вагиналните микози, не се причисляват към болестите, предавани по полов път, за което имаше много горещи спорове в медицината.
По скоро става дума за особена форма на кожно заболяване, което обикновено се ограничава Върху външните полови органи и което при определени условия може да се лекува. Дразнителите са упоритите квасни гъбички, между които едни от най-известните са Candida Albicans. Квасните гъбички са над 200 подвида, но добрата новина е, че повечето от тях са безобидни. Чудесно, защото статистиката сочи, че при всеки трети мъж или жена могат да се открият такива гъбички – и то не само по гениталиите. Предпочитаните от неприятните гъбички места за обитаване са устната кухина и стомашно-чревният тракт, а при жените гъбичките могат да се пренесат във влагалището от… ануса. Но дори едно „нашествие“ на агресивните видове не е задължително непременно да доведе до инфекция. Критично става едва тогава, когато например имунната система на организма е отслабнала – гъбичките тутакси се възползват от тази уязвимост. Възможните последствия са възпаления в областта на влагалището, сърбежи, бяло или жълто течение без мирис, парене при уриниране.
ВНИМАНИЕ!
Твърде несправедливо би било да се твърди, че причинителят на вагинални гъбични инфекции задължително е „внос“отвън. Защото гъбичките може просто да са си били налице при единия от партньорите при някои хора дори от самото им раждане. Заболяването се „развихря“ само тогава, когато определени фактори са „благоприятствали” за това.
Наред с гореспоменатото отслабване на имунната система причини за активизиране на гъбичките могат да са и наличието на някои хронични заболявания, неправилното хранене, приемът на определени лекарства или даже прекалената хигиена. С други думи, трябва да се знае, че гъбичните инфекции не е задължително да са резултат от полов контакт, те могат да се предават от човек на човек и по други пътища. В този смисъл винаги е необходимо да се разговаря с партньора съвсем открито по този проблем – да се разговаря, а не да се обвинява в изневяра. Най-добре е разговорът да бъде с цел предприемането на определени мерки – на първо време да се потърси лекар например.
Ако жената разпознае симптомите при проявяване на гинекологичните гъбични заболявания, то тя може да се лекува с вагинални таблетки, предписани й от нейния гинеколог. Лекарската помощ е особено задължителна, когато се разболява повече от четири пъти в годината, когато жената е под 18 години или когато е бременна. Само микробиологично изследване може да идентифицира гениталните гъбички и да ги различи от други инфекции.
Тези гъбички не запушват тръбите и не водят до стерилитет. Гъбичките са много упорити и в най-добрия случай се повлияват след 10 дни. Но често може лечението да продължи с месеци. Те могат да засегнат и момичета, които не водят полов живот, особено ако имат диабет, проблеми с имунитета или продължително са се лекували с антибиотици. Лечението се провежда с двамата партньори едновременно, защото те взаимно си препредават инфекцията.
Д-р Радка КИРЧЕВА, акушер-гинеколог
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Варицелата е опасна за бременните жени | Лекува нет