По време на Световния конгрес по ревматология, който се проведе в Лондон, е обявен един съвсем нов проект, наречен „Училище по ревматология“
Целта на този проект по ревматология е да открие каква е връзката между имунната и костната система, и как те си взаимодействат.
На пръв поглед тази връзка не изглежда очевидна и тясна, но всъщност тя е много по-дълбока, отколкото можем да си представим.
В поредицата „Духът на здравето“ гостува проф. д-р Румен Стоилов, а коментар от Лондон направи проф. Джоузеф Смолен.
Двамата коментират последните открития на медицината в областта на модерната ревматология.
Според последните медицински открития, голяма част от костно-ставните заболявания се дължат на проблеми с имунната система – тя е слаба и не може да се бори с наличието на вируси и други вредители в организма, а част от клетките на имунната система се израждат и започват да унищожават здравите клетки – така се появяват автоимунните заболявания.
Друга новост на медицината, която е била обсъждана на конгреса в Лондон, е свързана с наднорменото тегло и неговото негативно влияние върху ставите и костите.
Тук не става дума за познатото негативно влияние, че голямата тежест е стрес за ставите – уврежда стойката и причинява увреждане на ставите.
Става дума за факта, че мастната тъкан е метаболитно-активна и излъчва възпалителни молекули, които задълбочават възпалението в ставите, каза д-р Щонова.
В Лондон д-р Щонова взе интервю с проф. Джоузеф Смолен – една знакова фигура от световната ревматология.
Ако ревматичните болести не бъдат лекувани, това води до трайно инвалидизиране на пациентите.
Ранната диагностика е гаранция за успешното лечение.
Проф. Джоузеф Смолен коментира, че ако млад човек – до около 40-годишна възраст се оплаква от болки в гърба в продължение на 3 месеца и повече, незабавно трябва да потърси консултация с лекар-ревматолог, защото може да се окаже, че има сериозно възпалително ставно заболяване, което отнема подвижността на дисковете и може да причини срастване на дисковете на гръбначния стълб.
При ревматоиден артрит се уврежда капсулата на ставата – синовиална мембрана. Образува се специфична тъкан, която започва да пълзи и унищожава ставния хрущял, заедно с подлежащата кост.
Костта ерозира и накрая настъпва инвалидизиране.
Ставното възпаление протича по различен начин.
Причини за появата на възпалителни процеси в ставите:
1 – Генетична предразположеност
2 – Инфекциозен и токсичен характер
3 – Нарушения в обмяната на веществата
4 – Хормонален дисбаланс
5 – Травма
Редица учени днес стигат до извода, че причината за артрита е бактерия или вирус като клебсиела и хламидия.
Също така директното навлизане в ставата на инфекциозни причинители – бактерии, вируси, гъбички, туберкулозни микобактерии.
Направени са открития за появата на болка в ставите след инфекция със салмонела.
Най-голямото постижение на световната медицина е че успя да спре хода и прогресията на ставните заболявания, чрез т.нар. биологична терапия.
Приложена достатъчно рано, тази терапия предотвратява деформирането на фигурата, изкривяването на пръстите, промяна в стойката на пациентите.
Един от основните проблеми на ревматичните болести е, че голяма част от тях са хронични.
Към момента медицината все още не е открила правилните механизми, с които би могла да излекува напълно такива пациенти, но може да ги вкара в ремисия и да ги задържи там максимално дълго време.
Да не забравяме позитивното мислене, за което започна да се говори активно в последно време, което винаги е важно, каза проф. Джоузеф Смолен.
Ще ви бъде полезно да чуете лично разговора на д-р Щонова с проф. д-р Румен Стоилов и с проф. Джоузеф Смолен по Би Ти Ви ТУК >>>.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!