Медицината е напреднала толкова много, че през последните години вече се извършват сложни очни операции на болни от диабет пациенти, което до скоро беше абсолютно невъзможно
В София се проведе медицински форум, на който се събраха водещи медици офталмолози от цяла България, за да обменят мисли и професионални идеи с водещи специалисти от чужбина.
Сред лекторите беше и д-р Карл Клаес – един от водещите витреални хирурзи в Европа.
В интервю за БГНЕС (видеото долу) д-р Карл Клаес сподели, че вече 30 години се занимава с витреоретинална хирургия.
Това е най-сложната сред всички очни операции, които се извършват по света.
При подобни очни операции се работи върху ретината и стъкловидното тяло на окото – най-трудно достъпните части от човешкото око.
Сред неговите пациенти са предимно хора, страдащи от диабет, с диагноза диабетна ретинопатия и други тежки патологии при задния очен сегмент.
Пациентите страдат от отлепване на ретината, вследствие на която внезапно загубват своето зрение. Не е задължително да са болни от диабет, но имат високо късогледство.
Пациентите, които страдат от диабет, получават увреждане на зрението, обясни д-р Карл Клаес.
Статистиката отчита изключително висок процент на хора, които страдат от подобни очни проблеми, защото диабетът е широко разпространен при нас.
Това налага и сложни очни операции, за да бъда спасено и подобрено зрението на пациентите.
Такива очни операции изискват отлично подготвени офталмолози, които трябва да са специализирали дълго време и да имат богат опит, както и да работят лесно със сложната апаратура.
Консумативите за подобни очни операции са скъпоструващи.
Въпреки тези усложнения, в България вече се правят подобни операции, поясни д-р Карл Клаес, като Вижън клиник в София, в която той оперира.
Оборудването там е на изключително високо ниво, което позволява да се справят успешно с най-сложните операции и медицински казуси.
Друг изтъкнат специалист, който взе участие във форума е проф. Джон Маршал.
Проф. Джон Маршал е един от изобретателите на очните лазери.
Той изтъкна, че един от водещите проблеми в Европа в сферата на офталмологията, е свързан именно с възрастта.
При напредване на възрастта, дори и да се вземат лекарства, те не са в състояние да подобрят настъпилите очни дегенерации.
Но в медицината вече се използва специален лазер, който работи със светлинни пулсации и помага на болните да се подобри тяхното зрение, при това без да бъдат засегнати свръх чувствителните клетки на очите.
Задачата на лазерите е да промени и възстанови биохимията в очите, чрез въздействие върху хранителните вещества, които достигат до клетките чрез кръвния поток.
Благодарение на този лазер, без да се правят очни операции, възрастни хора на 60, 70 и повече години започват да виждат както, когато са били на 20, поясни проф. Джон Маршал.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!