Появата на язва на стомаха е едно от най-често срещаните заболявания на храносмилателната система. Обостря се най-силно в преходните сезони зима – пролет и есен – зима
Язвената болест е открита около 1800-та година, а за първи път е описана през 1835 година.
През 2010 г. са починали около 250 000 души от нея, сочи световната статистика, за разлика от 1990 г., когато са били 320 000 пациенти.
Причината за намалената смъртност се дължи на новите модерни методи за откриване и лечение на язва, новите качествени медикаменти и най-вече причинителят на язвата – бактерията хеликобактер пилори, обясни д-р Георги Попов – гастроентеролог.
Поради тази причина броят на починалите от язва пациенти е намалял с около 80% не само в Европа, но и в България, научаваме от „Здравето в кадър“.
По принцип мъжете боледуват по-често от язва от жените, сочат статистиките не само у нас, но и в чужбина, каза д-р Георги Попов.
Причини за появата на язва:
1 – Хеликобактер пилори
Направено е проучване, при което са изследвани 100 човека. В стомаха на 50 от тях е открит хеликобактер пилори, а 25 от тези 50 човека са направили язва на стомаха.
След проведено лечение на тези 50 пациенти, в чиито стомах е открит хеликобактер пилори, 49 били напълно излекувани с помощта на модерни лекарствени препарати и само 1 пациентка не е била спасена.
Хеликобактер пилори оказва негативни влияние върху лигавицата на стомаха като я разгражда.
2 – Повишена солна киселина в стомаха
Киселинността се повишава вследствие прием на силни лекарства против болки в корема, против болки в костите и шипове, против болки по време на месечен цикъл и други.
Всички видове болкоуспокоителни причиняват повишаване киселинността в стомаха, а при продължителна висока киселинност, се уврежда и лигавицата на стомаха, следователно рискът от рак се завишава, както и появата на кръвоизливи.
Когато се вземат подобни лекарства самостоятелно или ги изписва специалист, задължително трябва да се има предвид статусът на стомаха.
3 – Кортикостероиди
4 – Стрес
1 – Кръвоизливи
Хората страдат много по-рядко от язва на самия стомах, а много повече от язва на дванадесетопръстника.
Получават се кръвоизливи с различна честота и сила на отделената кръв.
Кръвоизлив се получава, когато язвата навлезе в дълбочина, под лигавицата на стомаха. Там достига до кръвоносен съд, който разрушава и кръвоизливът се реализира.
Задължително трябва да се търси спешна и активна лекарска помощ.
2 – Язвата на стомаха се превръща в рак
Въпросът е спорен, най-често се получава първичен рак, който може да бъде лекуван.
Доказано е, че едва 1% от язвите могат да дегенерират и да се превърнат в рак на стомаха.
Не всяка язва на стомаха може да се превърне в рак. Това зависи от местоположението й.
Когато язвата е разположена по кривината на стомаха, е доброкачествена.
Когато се намира по задната стена на стомаха, най-често се касае за развитие на рак, обясни д-р Георги Попов.
Изследвания за наличие на язва
Единственият най-сигурен начин за откриване на язва в момента е само гастроскопията.
Рентгеноскопията на стомаха дава около 40% сигурност.
Рентгенът прави снимка, а гастроскопията дава нагледна информация къде е язвата, колко е голяма, колко е дълбока и други необходими данни за специалиста, за да знае какво лечение да приложи, категоричен е д-р Георги Попов.
За предпазване от рак и при възстановяване, след проведено лечение на рак, особено полезни са хранителните добавки Витамин В17 комплекс.
Витамин В17 комплекс е приготвен с леатрил, от смлени на прах кайсиеви ядки, който подсилва имунитета.
Използвани са още смлени на прах плодове Облепиха (Hippophae rhamnoides), гъби Кладница (Pleurotus ostreatus), гъби Рейши (Ганодерма луцидум), масло от кайсиевите ядки.
Капсулите се приемат на гладно, преди хранене, с вода. Вземат се по 1 до 2 капсули 2 пъти дневно.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!