Д-р Юрукова е известен шуслеров терапевт. От нея научаваме, че можем да лекуваме болните кости и стави с шуслерови соли. Проблемите идват най-често от обездвижване и наднормено тегло, породено от самото обездвижване.
Преди години проблеми с кости и стави имаха предимно възрастните хора, вследствие на механичното им изхабяване.
Децата страдаха от луксации, понякога рахит, който е лечим чрез нивалин, добиван от българското блатно кокиче или от механични травми като изкълчване, навяхване или счупване на кости.
През последните 15 години, откакто компютрите и интернет превзеха нашия живот, от проблеми с кости и стави страдат все повече млади хора.
Д-р Василка Юрукова обясни причината – обездвижване и наднормено тегло, породено от самото обездвижване.
Като се замислим това е точно така, защото децата до преди 15 години, в топлото време, през почивните дни или през ваканциите ритаха топка, караха колелета, обичаха да се катерят по дърветата. Това беше едно полезно физическо натоварване, което днес е изместено от седене в една и съща поза с поглед, забит в монитора на компютъра, на лаптопа, таблета или на смартфона.
По същото това време на българския пазар се появиха и доста вредни храни като чипс, хамбургери и други, които децата ядат, докато са пред компютъра.
Те са висококалорични и изискват физически упражнения, за да може енергията да бъде изразходена, но младите хора не спортуват и така се появява наднорменото тегло, което прераства в затлъстяване.
Артрозните заболявания се появяват след 45-та година, поясни д-р Юрукова.Те се развиват във времето, но за съжаление днес сме свидетели на автоимунни заболявания на кости и стави, вследствие на някакви възпалителни процеси. Това са коварни заболявания, защото се появяват неочаквано и се развиват скоростно, заостри нашето внимание д-р Юрукова. Покосяват дори децата.
За предпазване от проблеми с кости и стави:
1 Движение
Поне 3 пъти седмично по половин час упражнения, гимнастика, каране на колело или други натоварвания раздвижват костите и стави, кръвоснабдяват ги и забавят тяхното увреждане. Също така мускулите около костите и ставите стават силни и здрави.
2 Хранене и прием на вода
Да не се ядат храни ГМО – модифицираните брашна, хляб и тестени изделия, защото те предизвикват възпаления на ставите.
Косите съдържат 50% вода. Ако ние дневно не пием достатъчно вода, нашите кости и стави се дехидратират и стават лесно чупливи.
Когато не се пие достатъчно количество вода, се появяват шипове по ставите.
Не трябва да се прекалява с консумацията на мляко и млечни продукти.
И д-р Юрукова била изненадана от резултатите, до които учените в чужбина достигнали след проведени дългосрочни проучвания – жените, които ежедневно пият по 3 чаши мляко влошават състоянието на своите кости, а онези, които не се хранят с мляко, имат по-здрави кости.
Д-р Юрукова поясни, че човекът е единственият бозайник, който продължава да се храни с мляко, след като е излязъл от бебешката възраст, при това пие мляко от друг вид животно.
Млякото е богато на женски хормони, които оказват негативно влияние.
Важно е да се приемат храни, богати на витамин D – риба – сьомга, скумрия, херинга.
Употреба на шуслерови соли
Освен 50% вода, в състава на всички кости има по 30 – 40% минерали.
Калциев фосфорикум, калциев фосфорикум, силицея – тези минерали са важни за човешките кости и стави и се набавят чрез шуслеровите соли.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Автоимунни заболявания няма. Наименованието им е погрешно. Описваните в литературата „автоимунни“ заболявания са заболявания на нервната трофика и би трябвало да се наричат ТРОФИЧНИ заболявания. При тези заболявания няма нарушения на имунната защита, а патологични изменения в нервната трофика, които предизвикват антигенни промени в сомата. Това налага появата на имунни реакции към засегнатите структури.