От време на време у нас се говори за хидроцефалия, но не се отчита колко опасно заболяване е то. По този повод доц. Явор Енчев дава консултация
Доц. Явор Енчев е невролог. Той има изключителни заслуги за създаване на Клиниката по неврохирургия към Университетска болница “Св. Марина” във Варна и е неин началник.
Има множество специализации в чужбина и е един от най-големите специалисти у нас по неврохирургия.
Понятието хидроцефалия означава набиране на течност в главата на човек, но от това заболяване страдат предимно децата.
Хидроцефалия е позната в медицината в 2 разновидности:
Комунираща – набраната в главата на детето течност не може да изтече сама и затова главата започва да се раздува като балон.
Преди време в пресата се появиха снимки на дете от Индия, страдащо точно от комунираща хидроцефалия. Главата му баеше огромна и то можеше само да лежи.
Детето беше спасено от екип специалисти, които успяха да извадят течността.
Вторият вид хидроцефалия е некомунираща или обструктивна – образуваната течност сама започва да се отича, но това не е напълно възможно, защото среща прегради по своя път.
Там, където спре да се движи, течността се натрупва и се получава огромен оток.
При ходроцефалия имаме проблем с течността, която изпълва черепа и около която мозъкът плува.
Знаем, че мозъкът не е твърдо вещества като костите или хрущялите, а е мек.
Водата в черепната кутия дневно се резобрира (обратно се усвоява от кръвта) по няколко пъти – от 3 до 6, обясни доц. Явор Енчев.
Когато количеството течност стане много по-високо от необходимото или се появят физиологични смущения, които не позволяват резорбация, излишната течност притиска мозъка.
Освен притиснат мозък, който не може да функционира правилно, обиколката на главата става много по-голяма.
Ако до преди няколко години от хидроцефалия страдаха децата от Африка и Далечния Изток, през последните години той се превръща в заплаха и за Европа, коментира доц. Явор Енчев.
Колкото по-рано бъде открита въпросната хидроцефалия, толкова по-лесно и бързо е нейното лечение.
В медицината най-често се поставя – имплантира клапа, която регулира движението на течността, като по този начин не позволява да се събира в черепната кутия.
Другият начин е с помощна на лапароскопска интервенция да бъде осигурен нов път на течността към останалата част на тялото, по който тя излиза извън черепната кутия, писаха в БЛИЦ.
Тази интервенция не се прилага при бебета до 6 месеца. Те трябва да пораснат достатъчно, за да бъдат лекувани така, но това е по-качественият и ефикасен метод, казва доц. Янко Енчев.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!