Тя може да прогресира безболезнено, с много малко очевидни симптоми дори и до последния стадий на болестта. Въпреки че са едва забележими, все пак ги има. Вижте ги:
- венците кървят по време и след почистване на зъбите;
- венецът е червен, подут и много чувствителен;
- постоянен лош дъх от устата;
- венецът „се отделя“ от зъба;
- образува се налеп между зъбите и венците;
- вече се появяват клатещи се зъби;
- венците се променят на местата на поставените подвижни протези.
Дори и да не забелязвате симптомите, вашите венци така или иначе са частично възпалени. При някои хора възпалението може да засегне само някои зъби. Единствено стоматолозите могат да определят прогресирането на възпалението на венците.
ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ
За да постави диагнозата пародонтоза, стоматологът проверява наличието на следните условия:
- кървене на венците, тумор, втвърдяване и наличие на джобове – местата между венеца и зъба; колкото повече и по-дьлбоки са тези джобове, толкова по-сериозна е болестта;
- клатене и чувствителност на зъбите;
- преглед на челюстта помага да се открие нарушаване на костите около зъбите.
Лечението на пародонтозата е насочено към понижаване на кървенето, намаляване на възпалението и риска от инфекции, прекратяване на по-нататъшното прогресиране на болестта.
Вариантите на лечението зависят от стадия на болестта. Те могат да бъдат нехирургични – чрез тях се повлиява на растежа на бактериите. Или хирургични -възстановяват увредената тъкан.
При здравите хора със силен имунитет възпалението на венците не представлява сериозен риск за здравето, обаче при слаба имунна защита на организма може да стане причина за появяване на други заболявания в устната кухина. Трябва да отбележим, че диабетът е рисков фактор за развитие на пародонтозата.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!