Процесът на изтъняване на роговицата обикновено протича в продължение на 5-10 години и след това развитието спира. Понякога прогресира бързо и пациентът може изведнъж да почувства потъмняване на зрението в болното око, което постепенно се разсейва в продължение на няколко седмици или месеци. Това е остро отичане, което се появява като резултат от проникването на течност в областта на роговицата. в тежки случаи по повърхността роговицата се формират повърхностни белези, влошават зрението.
Здравейте, пиша ви с надежда, че ще получа отговор от очен специалист. Добре запознат със заболяването кератоконус и по-специално в моя случай, с метода крос-линкинг. На 38 години съм с диагноза кератоконус от 1995 година. Диоптрите на твърдите ми контактни лещи не са променяни от 7-8 годиш Преди около два месеца ми направиха оперативно крос-линкинг. Операцията бе започната, но недовършена.В смисъл, без облъчване. Обяснението на хирурга беше, че роговицата е много тънка. А една седмица преди операцията ле3карите казаха, че дебелината на роговицата е на границата -380 мм. Моля да ми отговорите на следните въпроси: Ще има ли усложнения заради този започнат и недовършен метод на опериране? С напредването на възрастта какво става с роговицата? Бях чела, че към 40 години заболяването спира да се развива. Това вярно ли е? При изтъняване на роговицата влошава ли се зрението? Как би се отразила една бременност на очите и на заболяването ми?
Валя Борисова – Пловдив
Кератоконусьт е дегенеративно заболяване на роговицата, при изтънява и се появява астигматизъм, който трудно се коригира с очила и меки контактни лещи. Заболяването е двустранно, но най-често едното око се засяга първо, а след години в процеса се въвлича и второто око.
Причините все още са неизвестни, но се смята, че в основата на заболяването стои генетичен дефект, свързан с образуване на дефектен колаген в роговицата. Много често пациенти с кератоконус имат Възрастни роднини, които също имат „труден за коригиране с очила астигматизъм“. Мъжете и жените страдат поравно от това заболяване. Началото му обикновено е в юношеска възраст. В този стадий пациентът оплаквания, свързани с нарушено зрение, и диагнозата може да се постави само със специални методи за изследване. С напредване на възрастта зрението се влошава и се налага носенето на астигматични очила, които често се сменят. В по-напредналите стадии е невъзможно очилата да осигурят достатъчно добро зрение и се налага предписването на твърди контактни лещи. В крайния стадий на заболяването корекцията на зрението с очила и твърди контактни лещи е невъзможна. В този стадий съществува екстремно изтъняване на роговицата, заплашващо окото с пробив, което налага операция за трансплантация на донорска роговица. Такъв е крайният изход на заболяването при 20 на сто от пациентите с кератоконус.
ЛЕЧЕНИЕТО
Всички известни до момента методи за справяне с оплакванията при кератоконус се изразяват в корекция на прогресиращите отклонения – с различни оптични средства (очила или контактни лещи) се коригират, доколкото е възможно, постоянно изменящите се късогледство и астигматизъм. Те не лекуват причините за прогресиращото изтъняване и деформация на роговицата. Развитието на заболяването не спира. От няколко години се прилага нов метод за кръстосано свързване на колагеновите фибрили В роговицата чрез фотосенсибилизатора ри-бофлавин (витамин и ултравиолетова светлина. Лечението се състои от тези две процедури, които е безсмислено да се разделят, както е във вашия случай.
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ПРОЦЕДУРАТА?
Тя включва ппвмяхване на най-повърхностния слой на роговицата и последващо капване на капки рибофлавин. Окото се облъчва с ултравиолетова светлина за 30 мин. След това се поставя мека контактна леща или превръзка за 4-5 дни, докато оголената строма на роговицата се покрие отново с епител и отшумят неприятните усещания, сълзенето и зачервяването. Използват се антибиотични капки или очен мехлем.
ЗА КОГО Е ПОДХОДЯЩО ТОВА ЛЕЧЕНИЕ?
Трябва да се подчертае, че кръстосаното свързване на колагена спира или силно забавя развитието на кератоконуса. Не съществува метод, който да излекува напълно това заболяване. Нормално е да се очаква, че след процедурата необходимостта от очила или контактни лещи ще продължи да съществува, но без да се налагат чести промени В рецептите. Смята се, че процедурата спира по-нататъшното влошаване на зрението и намалява шанса да се стига до кератопластика (роговична транс плантация). Съществуват ли рискове?
Няма безрискова и напълно гарантирана медицинска процедура. Лечението с Витамин В2 и ултравиолетова светлина се смята за достатъчно безопасно и ефективно, за да се прилага в развитите европейски страни.
Възможно е след процедурата няколко седмици да не мога да се носят контакт лещи или те да се нуждаят от допълнително напасване. Възможно е след няколко десетилетия увеличената стабилност на роговица да намалее, което да наложи повторна процедура.
Необяснимо е във шия случай непълното прилагане на лечебната процедура. Тъй като не са ни известни мотивите на лекуващия ви лекар да започне операцията и след това да не я довърши, нашият съвет е да потърсите мнението и на специалист.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
големи специалисти тези лекари в България, има процедура която лекува кератоконус напълно, удобрена е от европейският съюз през 2010 година процедурата се казва Keraflex ® KXL, с уредът Vedera ™ KXS.
Докторчетата първо прочетете малко а после говорете.
Pingback: Кератоканусът е заболяване, което може да се коригира с лещи | Лекува нет