При подагра в черния дроб се образува по-голямо количество пикочна киселина, тя се отделя по-трудно през бъбреците и остава в организма
А тъй като няма добра разтворимост, се увеличава отначало в кръвта, после в тъканите и накрая се превръща в кристалчета. Те се отлагат по хрущяли, в бъбреците или в ставите и се образуват т. нар. трофи. Ако попаднат в съединителната тъкан, се подуват възелчета, които се напипват през кожата. Те обикновено „украсяват “ зоните около ставите, лактите, сухожилията. Твърди са и надигат кожата, все едно отдолу е имплантирана костилка от череша или от слива. Най-често се образуват по краката.
Човек с подагра на 50-60 г. има около 150-200 г пикочна киселина, натрупана в трофи по тялото. Тъй като в организма постоянно циркулират бактерии, ако някоя стигне тези трофи, имунните клетки не успяват да я докопат и да я очистят.
Когато белите кръвни клетки пристигнат там, поемат от пикочната киселина и загиват. Тези трофи може и да загноят, да пробият кожата и да започне хронично да изтича гной с кристалчета. Тук спасението е да се махне възелчето с лека подкожна операция.
Ако кристалчетата са по пикочните пътища, може да ги запушат или да стане инфекция. Когато бъбреците ограничат своята функция, се развива болест с грозното име подагрозна нефропатия. Случили се пикочната киселина да кристализира в урината, се образуват камъчета. Диагнозата е нефролитиаза и трябва да се отиде на нефролог.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!