В сезона на настинките ряпата е един от най-полезните зеленчуци
Науката отдавна призна лечебните й свойства и я обяви за превъзходно средство за повишаване на имунните сили. Ряпата предпазва организма и от простуди.
Ряпата става популярна в Европа през Средновековието, но е изместена от картофите. Съвременната кухня също ги предпочита заради по-добрия вкус. Въпреки това по пазарите се продават какви ли не разновидности на ряпата, от бели до черни и червени.
Един от най-популярните е дайкон- бяла ряпа с издължена форма. Част е от традиционното меню в Япония. Там я смятат за зеленчук за дълголетие, който намалява „лошия“ холестерол. В Китай репите ги готвят, докато в Корея ги мариноват. Корейците ядат всичко на ряпата – от корена до листата. На Запад дайкон се сервира като фреш за апетит и за пречистване на кръвта.
У нас популярна е твърдата зимна ряпа. Тя е с корав, но сладък корен. Има и немски вариант, наричан „мюнхенски“. Той е по-малък, но по-ароматен.
Салатите от ряпа влизат в повечето диети, но лекарите съветват да се ядат до 250 г на ден, иначе стомахът може да се подуе. Хората с по-деликатно храносмилане усвояват по-трудно ряпата. За тях тя трябва да се бланшира или сготви.
Ряпата помага при инфекции на дихателните пътища, има и противомикробно действие. Когато се яде сурова, стимулира имунитета. Някои тенори я пият на бульон, за да изчистят гласа си, преди да започнат да пеят. Зимно време ряпата бори депресията и успокоява нервите. Витамин В1 в нея помага за справяне със стреса.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!