Основните задачи при лечението на алергичния ринит са:
■ да бъде постигнат пълен контрол на ринита;
■ да се потисне развитието на алергично възпаление;
■ да се попречи на хронифицирането и усложненията;
■ да се осигури на болния нормална проходимост на горните дихателни пътища;
■ и не на последно място да се направи всичко възможно да се намали рискът от развитие на бронхиална астма.
Лечението на алергичния ринитсе осъществява по стъпаловиден подход, според тежестта на симптомите и започва с отстраняване на алергена или избягване на контакта с него. Това е трудноизпълнимо при сезонния алергичен ринит.
Първа стъпка в лечението на алергичния ринит е идентифицирането на провокиращите алергени. При болни от алергичен ринит основните целогодишни животни, плесен и хлебарки. Сезонните алергени са дървесни полени през пролетта, треви и плесени през лятото, и плесенни спори през есента и зимата. Алергичният ринит не се развива при отсъствието на провокиращите алергени, т.е. сезонният алергичен ринит не се проявява извън сезона на полените.
Избягването на тревните полени е трудно. Използването на назални филтри може да намали симптоматиката в 50% от случаите. Други мерки, които се прилагат с успех, са: затворени прозорци; често вземане на душ; избягване на тревни площи; носене на очила. Прекарването на почивните дни в планината или близо до морския бряг може да помогне за избягването на полените през лятото.
/Д-р Симеон Узунов за в. „Доктор“/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Това ще ви помогне
Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.