Проблемите със сексуалността се отнасят към най-често срещаните психосоматични смущения в гинекологичната практика. Около 60% от жените споделят с лекаря липсата на желание или отсъствието на оргазъм, десет процента се оплакват от болки по време на полов акт. Много учебници разделят тези проблеми на фригидност, аноргазмия и вагинизъм. Но трябва да бъдем предпазливи с подобни понятия: от една страна, те са се превърнали в обидни думи, от друга страна, описват картината на болести, които всъщност не са болести. Причините за тях почти винаги са психосоциални, лечението и възможностите за самолечение са подобни. Само картината на оплакванията е различна.
Липса на желание, болки при полов акт, липса на оргазъм
(фригидност, вагинизъм, аноргазмия)
Оплаквания
Слабото или отсъстващо либидо може да се изрази в пълна неохота за сексуални контакти. Вие просто нямате „апетит“ за секс, което ви потиска. При някои жени това усещане съществува от ранната им младост и те никога съзнателно не са изпитвали сексуално желание (първично потискане). Други обаче са изживявали фази на желание и в сегашната житейска ситуация тези чувства им липсват (вторично потискане). Обикновено при неспособността да се постигне оргазъм жените не се оплакват от липса на желание. Те имат „апетит“ за любовната игра, но не могат да стигнат до емоционалната кулминация, до оргазъм. И в този случай може да се касае за първично потискане, т.е. вие никога досега през живота си не сте достигали до връхната точка или не сте в състояние да изпитате оргазъм само в настоящия житейски момент, въпреки че вече сте го изживявали – вторично потискане.
Психологичната разлика между потиснатото сексуално желание и невъзможността да се достигне кулминационната точка обикновено се описва посредством изявяването на половата активност.
Фаза на възбуждане
- влагалището се овлажнява и се удължава и разширява във вътрешните си две трети, малките срамни устни и клиторът набъбват
- гърдите се уголемяват и стават много чувствителни на допир
- матката увеличава обема си и се изтласква нагоре от малкия в големия таз
- дишането и пулсът се учестяват
- мускулите се напрягат, особено в гениталната област
Фаза плато
- вътрешните две трети на влагалището продължават да се разширяват и удължават, докато първата му третина се стеснява
- цялата генитална област продължава да набъбва, чувствените възприятия започват да се концентрират в тази част на тялото
- матката се изтласква максимално нагоре, дишането става все по-ускорено, продължава да се засилва мускулното напрежение
- целият клитор заедно с главичката се премества нагоре и назад, при което главичката му се скрива под препуциума
Фаза на оргазъм
- оргазмът започва с мускулни контракции, които продължават от две до четири секунди. Те обикновено са последвани от други ритмични контракции в предната третина на вагината
- обикновено се поражда чувство на отпускане и топлина, която залива цялото тяло
- според желанието са възможни и повторни оргазми. В това отношение жените се отличават съществено от мъжете, които обикновено се нуждаят от по-дълга пауза за почивка
Фаза на успокояване
- набъбванията в оргазмената зона се свиват в рамките на половин час, мускулите се отпускат
- клиторът, вагината и матката възвръщат изходното си състояние и положение
При намалена полова чувствителност фазата на възбудата се възприема и изживява много слабо или изобщо се пропуска. Това се отразява негативно и върху всички изменения през останалите фази (фригидност).
Напротив, при неспособност за постигане на оргазъм жената може много интензивно да достигне до фазата плато. След това, без да постигне разтоварване от сексуалното напрежение. тя преминава във фазата на успокояване. Понякога това може да е болезнен и продължителен процес (аноргазмия).
Когато проникването на пениса във влагалището става много болезнено или изобщо е невъзможно, обикновено се говори за вагинизъм. При това влагалищните мускули несъзнателно се стягат много силно, предната третина на влагалището се свива спазматично. Вегетативната нервна система може да предизвика подобна реакция, неуправляема от собствената воля. Ва- гинизмът е функционално смущение. Той може да се разглежда като психосоматична реакция на дълбоки вътрешни – подсъзнателни – конфликти. Вагинизмът може да съществува от детството или младостта (първичен), или да се развие в даден момент (вторичен).
Причини
Почти винаги факторите, които „убиват апетита“, развалят изживяването на емоционалната кулминация или причиняват болки, са от пси- хосоциален характер, например възпитанието или определени житейски ситуации. Първичната фригидност или аноргазмия почти винаги са обусловени от преживявания през ран- ното детство, които са свързани с вътрешни, често неосъзнати конфликти. Но причината може да се корени и във важни събития от детството и юношеството. Безкомпромисна строгост и студенина в бащината къща. насилствени посегателства, изнасилване, алкохолизъм, раздели, престои в домове, продължително отблъскване, подценяване или огорчение разрушават способността за изживяване. Самоувереността и доверието в другите хора не могат да се развият, по този начин се потиска сексуалното изживяване.
Вторичната фригидност и аноргазмия, както и вагинизмът, които се появяват в един по-късен период от живота, могат да имат многостранни причини. Любовното изживяване е най-чувствителният показател за състоянието на човека. В това отношение най-важните три въпроса, на които следва да се отговори, са:
- усещането за тялото: Дали се харесвате, независимо дали сте пълни или слаби, с големи или малки гърди, с дълги или къси крака? Как се чувствате във вашето тяло, във вашата кожа?
- отношенията с партньора: Как се разбирате с вашия партньор или партньорка? Доверявате ли им се, споделяте ли взаимно „интимни“ преживявания, мечти, желания, разговори или игри?
- средата: Как се чувствате във вашата семейна или професионална среда? Усещате ли се претоварени, обременени, подложени на прекомерни изисквания, изтощени, неспокойни, нервни, с влошено общо състояние?
Усещане за тялото
Доброто общо физическо състояние на жената силно се влияе от господстващия идеал за красота. Много жени се срамуват от своите форми, които никога не са така съвършени, както повелява идеалът. Те се опитват да прикрият и покрият части от тялото и кожата си, да избягват миризми. Това може да се съпровожда от екстремно желание за чистота и хигиена. Вследствие на подобни стремления и давления може да загубите радостта от движението, от различните сетивни впечатления и усещания. Също така и желанието да откриете собственото си тяло. Решаващ е и въпросът за предпазване от забременяване: противозачатъчните таблетки и спирали, които не ви понасят добре, страхът от забременяване или от усложнения чувствително вредят на сексуалното желание.
Отношенията с партньора
Конфликтите с партньора, изтощителните скандали, пренебрежението, студенината, огорчението, безсърдечието, недоверието или насилието се отразяват непосредствено върху сексуалното преживяване. По същия начин обаче може да действа и равнодушието. Често жените живеят в ситуации на зависимост, които трайно потискат тяхното самочувствие, самоувереност и самоуважение.
Проблемите в отношенията с партньора и липсата на доверие са най-честата причина за сексуални смущения и/или физически оплаквания.
Средата
Претоварването, преработването, изтощението и постоянната умора парализират сексуалното желание. При жените въздействието на тези фактори се засилва от влиянието на социалните конфликти: отсъствието на признание за грижите им за семейството и децата, както и в професионалния живот се отразяват върху сексуалното изживяване.
Дори привидно незначителни неща могат да въздействат потискащо: притеснени жилищни условия, при които спалнята се споделя с децата, или се спи врата до врата с родителите или свекъра и свекървата. Светлината и шумът също могат да пречат, както и постоянното въздействие на радиото и телевизора могат да ви направят пасивни.
Органични причини
Само в много редки случаи сексуалните смущения се предизвикват от органични фактори. При рутинни контролни прегледи гинекологът може да установи дали вашите проблеми могат да се обяснят с:
- изменения, възпаления, тумори, сраствания или злокачествени новообразувания по, във или около половите органи. Тези локални фактори могат да предизвикат болки или да попречат на любовната игра
- нервни заболявания като например травматични увреждания, възпаления в лумбосакрал- марка или хипоталамуса. Тези невралгични
- фактори също така могат да засегнат половото желание
- хормоналните изменения през климактериума и старостта могат да се отразят върху любовната игра. Вследствие на намаленото отделяне на естроген вагиналната лигавица губи доста от своята еластичност и става по-суха. На природата може да се помогне със смазващи средства
- някои хронични или продължителни заболявания могат значително да притъпят сексуалното желание
Риск
За жените в нашето общество рискът от сексуални смущения е изключително висок. Всички резултати от проведените досега изследвания разкриват, че на жените повече им се налага да се борят с фригидността и аноргазмията, отколкото мъжете. Пример за това е едно изследване на сексологичната поликлиника в Хамбург: 68% от пациентките, обърнали се за съвет, страдали от функционални смущения и различни форми на незадоволеност (при мъжете: 58%). Десет процента от жените споделят за конфликти с партньора без да имат функционални смущения и пет процента страдат от загуба на потребността или либидото (при мъжете: 3%, респективно 0%).
Възможни последици и усложнения
Липсата на желание или болезнените спазми на вагината, продължаващи години наред, без съмнение могат да се отразят негативно върху ця- лостното физическо, психическо и социално състояние на жената. В резултат на това трайните връзки с мъже или с жени се затрудняват или изобщо стават невъзможни. Винаги обаче следва да разграничавате две неща, ако мислите за раздяла или развод заради сексуални смущения: обикновено проблемите във взаимоотношенията са причината за сексуалните смущения, а не следствието. Може би други хора са в състояние да ви помогнат да разграничите тези две сфери.
Профилактика
За пълноценното изживяване на сексуалността човек се нуждае от много егоизъм и самолюбие
едва тогава става възможно доверяването или интимното отдаване на друг човек. В този смисъл една щастлива връзка се нуждае от противоречиви елементи, носители на които са двамата партньори: близост и дистанция, собствен живот и взаимно проникване, страх и защитеност, любов и омраза, интимност и отчужденост. На повечето хора едва тогава се удава да подходят уравновесено един спрямо друг.
Към егоизма и самолюбието се отнасят също така признаването и привързаността към собственото тяло, собствените чувства и представи. Женските представи могат да бъдат брутални, цинични, мощни и енергични. Те в никакъв случай не следва да подхождат на представата за жената като „нежна, блага и тиха“. Колкото повече освобождавате главата си от определени идеали, норми, правила или забрани, които вътрешно ви потискат, толкова по-добре ще можете да се самооткриете. В този смисъл профилактиката се състои в просветеността и премахването на табутата. Но премахването на табутата не бива да се бърка с безразборността и количеството. Не всичко, което е „разрешено“, е в състояние да ви ощастливи. Могат да възникнат нови принуди, като например на всяка цена да постигнете оргазъм. Решаващо трябва да бъде винаги качеството на вашето усещане за щастие и удовлетвореност.
Нужда от лекарска помощ
Когато вашите сексуални проблеми се превърнат в потискащо бреме, не могат да намерят решение в разговор с партньора или партньорката, или опитите ви да си помогнете сами са безуспешни, следва да се обърнете за консултация към специализирано заведение, доверен лекар или лекарка.
Самолечение
- откривайте вашето тяло и му доставяйте удоволствия: мерките да си помогнем сами от раздела за смущенията в общото състояние могат да ви подпомогнат в това отношение.
- опознавайте вашите сетива: Кожата е най- големият и същевременно най-важният сетивен орган. Тя се простира от пръстите на краката до върха на главата и от квадратен сантиметър на квадратен сантиметър може да въздейства чувствено, възбуждащо, успокояващо или дразнещо. Тук спадат миризмите, които вероятно можете да възприемете като еротизиращи, вкусовите нюанси, които обичате, звуци или думи, които ви възбуждат
- открийте вашите полови органи: клиторът е един от най-важните еротични центрове на жената. Гърдите, малките срамни устни, входът на влагалището или анусът могат също така – индивидуално различно – чувствено да реагират на стимулиране. За много жени един от най-важните източници за сексуална наслада е самозадоволяването. То може да бъде включено и в любовната игра с партньора или партньорката – открийте вашите фантазии: Много жени се срамуват от мислите си и пропъждат или се отказват от своите представи. Често с това се свързва страхът, че „необузданите“ фантазии могат да се схванат неправилно като необуздани желания след реалното им изпълнение. Но едното не бива да се свързва с другото по никакъв начин
- разкрийте вашите чувства: вероятно жените ви привличат повече отколкото мъжете, но вие не смеете да се отдадете на това желание. Ще намерите подкрепа в женските групи за самопомощ и консултативните центрове, в дамските локали ще намерите съмишленички
- преоткрийте вашата връзка: твърде остаряло е схващането, че в една дългогодишна връзка сексуалността става жертва на възрастта. Напротив, при много двойки качеството на сексуалното съжителство нараства с продължителността на партньорството им. Задържащо въздействат отегчението, равнодушието и студенината: усещания, които могат да възникнат независимо от продължителността на дадена връзка
- открийте разговора: вероятно предпочитате определени игри, нежности, части на тялото или пози, за които вашият партньор или партньорка нямат представа. Говорете за вашите желания и потребности. Особено при вагинизъм откриването на нови форми на сексуалност може да се окаже много разтоварващо
- открийте вашите фази: в дадени периоди сексуално вие сте изключително активни, докато има седмици, през които мислите, чувствата и фантазиите ви са ангажирани с други неща – например от едно новородено бебе. Вероятно се намирате в подобна фаза. Поговорете с партньора или с партньорката си за това.
Лечение
Сексуалните смущения в много редки случаи се дължат на органични причини. Медикаментите, например успокоителни средства и хормони, не премахват причините, а в повечето случаи забулват същинския произход на оплакванията. Професионална помощ и подкрепа ще намерите в женските и семейните консултации. При първични сексуални смущения, които са ви присъщи от юношеството, на всяка цена е наложителна и целесъобразна задълбочена психотерапия.
При вторични сексуални смущения въздействаща помощ може да предложи терапията на двойката.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!