При неправилен седеж се напрягат шийните прешлени. Това понякога може да доведе до зрителни смущения.
За правилното устройство на работното място е отговорен работодателят. Синдикатите дават информация за съответните препоръки и предписания. Прецизната работа не може да предизвика очни страдания. Но често именно при нея се забелязва аметропия, която преди това не е пречела. Аметропиите трябва да бъдат коригирани точно, за да не се напрягаме при седеж.
Работата на екран е „неестествена“: човешкото око е настроено за „улавяне“ на разстояние от около 33 сантиметра и за гледане в далечина, т.е. от пет метра нататък. Продължителното взиране в монитора на разстояние от 50-60 сантиметра много напряга окото. При дълготрайна работа на екран са обясними проявите на преумора като неестествена стойка на тялото, напрегнатост, нервност, главоболие, както и очни неразположения като парене, мъждене, трепкане пред очите и временно късогледство. Обикновено след пауза за почивка те преминават. Според най-новите изследвания работата на екран може трайно да ограничи годността на очите да се настройват за правилната отдалеченост (да се акомодират).
Ето защо крайно необходимо е да се спазва препоръката след максимум два часа работа с монитор дейността да се сменя или поне да се направи пауза.
В добавък екранните уреди и телевизионните апарати излъчват рентгенови и топлинни лъчи, радио- и микровълни, както и ултравиолетови лъчи. Все пак степента на това излъчване е твърде нищожна, така че съгласно настоящето развитие на науката не са възможни констатации за вреди за здравето.
Екранът, стойката за ръкописа и клавиатурата трябва да са така подредени, че да са на отстояние от очите на по 50 сантиметра. Екранът не бива да отразява, предпазни филтри не се препоръчват. Той трябва да е достатъчно контрастен. Оптимални са черните писмени символи на светъл фон. При червени и сини знаци окото реагира с късогледство. Писмените знаци не бива да трепкат. Текстът на образците също следва да е достатъчно контрастен.
Работният стол трябва да бъде въртящ се и подвижен.
Работната маса да е от дърво, за да се избегне електростатичното натоварване.
Всяка година проверявайте зрителната си годност и коригирайте аметропиите. Корекцията трябва да бъде съобразена и с работното разстояние. Ако се налага очилата ви да бъдат коригирани специално заради монитора, разноските не са големи. Специални очила за работа на екран не са необходими.
По време на работа правете повече паузи.
Натоварване от лъчи и вълни
Рентгеновите лъчи (в медицинските професии), инфрачервените лъчи (високи пещи, металурзи, стъклодухачи), ултравиолетовите лъчи (заварчици, геодезисти и хидродезисти, медицински професии), лазерните лъчи (в развлекателния бранш), микровълните (радарни уредби) и студът (инсталации за дълбоко замразяване) могат да повредят окото. Хора, чиито очи на работното място са изложени на подобни натоварвания, трябва да носят защитни очила. Работодателят трябва да ги осигури на разположение. Според най-новите открития дори шумът от работещите мотори пречи на зрителната способност (виждане в помещение, нощно виждане, преценяване на разстоянието).
Отровни вещества на работното място
Почти половината от всички професионални заболявания включват и очни страдания. Измежду безбройните химикали, на които са изложени работещите хора, са познати около 600 вещества, които могат да предизвикат увреждания на очите посредством директен контакт или чрез изпаренията си.
Работниците трябва да изискват от предприятията да се спазват:
-максималната концентрация на дадено вещество на работното място и
-допустимите върхови концентрации;
-да се изсмукват вредните вещества, да се осигури проветряване на помещението и изтегляне на замърсения въздух;
-да се грижат за охраната на труда и здравето посредством предпазни средства (противогази и очила срещу газ, предпазни чадъри срещу впръскване).
Хората, които на работното си място са изложени на подобни натоварвания, могат да си навредят, въпреки спазването на всички предпазни мерки, с отровите за консумиране. Алкохолът засилва приемането и въздействието на отровите, пушенето усилва дразнимостта от вятър, климатични инсталации, прах и газове.
Не се препоръчва използването на „избелващи средства“ при раздразнение и зачервяване на очите. Подобни съдосвиващи препарати изсушават още повече окото и с течение на времето усилват страданията.
Вредни за очите химикали:
арсен
хром
манган
талий
ванадий
въглемоноксид
сероводород
серовъглерод
съединения на въглеводорода с халогени
бензол
метанол
препарати за борба с вредителите
органофосфорни съединения
метан (рудничен газ)
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!