Щитовидната жлеза е разположена на шията и произвежда тиреоидни хормони в отговор на секретирания от хипофизата (намираща се в мозъка) тиреоидстимулиращ хормон.
Нормалните нива на тиреоидстимулиращия хормон (TSH) изключват проблеми с щитовидната жлеза. Колкото до отклоненията, те не могат да бъдат анализирани, без да се знаят нивата на тиреоидните хормони.
Много често проблемът с диагностицирането на хипотиреоидизма се състои в следното: тиреоидната жлеза не произвежда достатъчно количество хормони ТЗ и Т4 и хипофизата реагира на това, като увеличава секрецията на TSH в опит да стимулира щитовидната жлеза да секретира по-голямо количество хормони.
Следователно повишените нива на тироидстимулиращия хормон и ниските нива на ТЗ и Т4 са признак за недостатъчна функция на щитовидната жлеза. При наличието на такава форма на хипотиреоидизъм пациентът ще трябва да приема таблетки тироксин до края на живота си, за да компенсира ниските нива на хормона. Също така ще трябва да си прави контролно изследване на TSH хормона всяка година.
В друг случай проблемът е в хипофизата, която не произвежда достатъчно количество TSH хормон, за да стимулира щитовидната жлеза. При тези обстоятелства нивата на TSH и на ТЗ и Т4 са ниски и се провежда лечение, насочено към хипофизата.
Ако щитовидната жлеза е с повишена активност, TSH секрецията ще намалее с цел да се намали производството на ТЗ и Т4, чието ниво е високо. При това положение се назначава лечение за хипертиреоидизъм (повишена функция на щитовидната жлеза).
Още съвети за пълноценен сън
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!