Класическите признаци на мигрената са пулсиране и много силно главоболие, което обикновено започва около едното око или слепоочието.
„Мигрена“ произхожда от гръцката дума hemikrania, която означава „половината от главата“. Болката може да се разпростре и да обхване половината или цялата глава и ако не се предприеме лечение, понякога може да продължи до три дни. Обикновено физическата дейност влошава симптомите. Ранните предупредителни знаци за настъпваща мигрена могат да включват аура (когато виждаме ярка светлина) и други зрителни нарушения, например слепи петна и временна загуба на периферното зрение. Други предупредителни знаци могат да са временно гадене, отпадналост и чувствителност към шум и ярка или ослепителна светлина.
Въпреки че точната причина за мигрената все още е неизвестна, съществуват определени фактори, които са свързани с този тип главоболие. По време на пристъп са налице спазми на кръвоносните съдове в мозъка, което предизвиква свиването им, последвано от бързото им отпускане. Това води до отделянето на химически вещества в мозъка, които предизвикват пулсираща болка. Наследствеността е друг фактор, който допринася за това състояние, по-характерно за жените, отколкото за мъжете.
Мигрената може да се дължи на кофеинова абстиненция, излагане на ярка или заслепяваща светлина, орални контрацептиви, медикаменти за разширяване на кръвоносните съдове, обезводняване, промени в навиците за сън, стрес, хормонални колебания, както и консумацията на храни, съдържащи определени химически вещества. Предварителните изследвания сочат, че неправилният баланс на мозъчния невротрансмитер серотонин може да играе определена роля за започването на този вид главоболие.
Има няколко съединения, за които се предполага, че провокират мигрена. Това са: нитрити (в бекона, кренвиршите и сушеното месо); тирамин (в саламите, червеното вино, пилешките дробчета, активната мая и добре узрелите сирена); танини (в ядките, ябълковия сок, гроздето, горските плодове, кафето, червеното вино и чая) и сулфитите (използвани като консерванти във виното и сушените плодове).
Мононатриевият глутамат (MSG) вероятно също причинява мигрена. Тази съставка често се използва за ястията в китайските ресторанти и се съдържа в много търговски продукти, включително подправките (внимателно четете надписите на опаковката). В списъка с подозрителни продукти се нареждат и изкуствените подсладители.
Въпреки че и шоколадът може да е сред храните, причиняващи мигрена, изследванията са противоречиви. Някои от тях сочат, че той вероятно е по-безвреден, отколкото се смяташе досега.
МИГРЕНАТА – ужасната болка, която мъчи жените!
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!