Липса на тонус, изтощена коса, понижен апетит – многобройни са причините за прием на различни хранителни добавки. Но как да изберем най-подходящите? Доколко са ефикасни?
1. Какво представляват хранителните добавки?
Тези специални продукти са предназначени да допълнят храненето и са концентриран източник на хранителни и други вещества, но имат и известен психологически ефект. Съществуват под формата на хапчета,, капсули, ампули, сироп, прахчета… Те не са лекарства, а храна.
2. Какво съдържат?
Витаминните комплекси съдържат витамини (най-вече Е, С и В) и минерали (мед, магнезий, селен, цинк…). Дозите не бива да надхвърлят препоръчителното дневно количество. Растителните добавки трябва да имат хранителна, а не терапевтична стойност. Напоследък се предлагат много нови продукти, съдържащи аминокиселини (триптофан), мастни киселини (омега-3) или ензими (папаин). Хормоните, като DHEA или мелатонин, не са позволена съставка на хранителни добавки.
3. Одобряват ли ги лекарите?
Не съвсем, тъй като според медицината липсват сериозни доказателства за ефикасността им. Въпреки това, в някои случаи именно лекарите препоръчват приема на хранителни добавки. По време на бременността витамин В9 играе превантивна роля срещу малформации на нервната система на плода. Подрастващите и възрастните хора трябва да приемат витамин D, който помага да се възстанови здравето на костите. Някои антиоксиданти са препоръчителни при проблеми със зрението, свързани с възрастта.
4. Има ли сигурен контрол над производството им?
Понеже не са лекарства, хранителните добавки нямат нужда да доказват ефикасността си, за да бъдат пусна в продажба. Съществува обаче регламентиран списък на допустимите съставки, който трябва да бъде спазван, за да се допусне хранителна добавка до пазара.
5. Какви рискове крият?
Негативен ефектът от продължително приемане на хранителни добавки все още не е известен. В САЩ бяха проведени проучвания според които прекаленото количество от витамини С, Е и бетакаротин може да навреди на здравето. Препоръчва се тези продукти да се взимат за определен период и под лекарски контрол.
6. Може ли да се купуват по интернет?
Разбира се, не всички фирми, които предлагат хранителни добавки в интернет са подозрителни, но трябва да бъдем бдителни.
Хранителната добавка трябва да бъдат със сертифицирано производство и регистрирани в Областната дирекция по безопасност на храните.
Съмнение будят и продуктите, рекламирани като чудо и лекуващи всичко!
7. По какви правила да ги приемаме?
- Лекарят трябва да прецени дали Хранителната добавка е съвместима с лекарствата, които евентуално приемате.
- В случай на хронично заболяване не прекратявайте обичайното си лечение, за дa го замените с хранителна добавка (например лекарството против кръвно не заменяйте с омега-3 – полезно за сърцето вещество, което обаче няма ефекта на лекарството).
- Правете кратки курсове на лечение с паузи между тях.
- Не взимайте нищо по време на бременност, без да сте се консултирали с лекар.
- Не пийте два продукта едновременно, защото съществува риск от свръхдозиране.
За да бъдат ефикасни лекарствата
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!