Какви са лечебните свойства на планинския кристал?

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

На планинския кристал са посветени легенди, приписват му се различни магически свойства

И дори днес понякога трудно може да се разбере къде свършва истината и започва измислицата. Планинският кристал, както нито един друг самоцвет, притежава необикновени магически свойства, в чиято основа са неговите физически характеристики.

Той е рекордьор по чистота: потопен във вода става почти невидим. Друга негова особеност е високата топлопроводимост, поради която планинският кристал винаги охлажда ръцете, отнемайки и разсейвайки топлината във въздуха. Това свойство се е използвало още в древността за снемане на напрежение и умора.

Освен това този камък пропуска ултравиолетовите лъчи. Благодарение на това свойство в Средновековието се е смятало, че планинският кристал лекува язви и възпалени рани при хора и животни.

И накрая, последната особеност е т. нар. пиезоелектричен ефект (от гр. пиезо – натискам). През 1880 г. Пол Жан Кюри и Пиер Кюри подложили планински кристал на свиване и растягане и установили, че на страните му, перпендикулярни на свиването, възниквали разнополюсни електрически заряди: на едната плоскост положителни, на другата – отрицателни. Сред минералите такъв ефект притежава още по-редкият турмалин, научаваме от вестник „Феномен“.

Благодарение на това свойство планинският кристал намерил широко приложение в радиотехниката, електрониката, хидроакустиката и други области на техниката. Резонатори, направени от монокристали планински кристал, се използват за стабилизиране на радиочестотите в радипредаватели – в това число
и предназначени за космическа връзка…

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *