Детски заразни болести – защо възрастните трябва да внимават?
Лекарите са идентифицирали няколко заболявания, които е по-добре човек да преболедува в ранната си детска възраст.
Например, децата лесно понасят варицелата, но при възрастните обривът често води до сериозни усложнения. Ето защо е необходимо да се знаят първите симптоми на „детските“ болести, за да не се допуснат опасни последици.
Около 10-15% от възрастните страдат от инфекциозни „детски“ болести след 18-годишна възраст. Отличителната им черта е тежестта и продължителността на курса на лечение. Както и високият процент на усложнения и рискът от смърт. Има няколко причини, поради които човек може да бъде изложен на риск и те не трябва да се забравят.
Защо възрастните се разболяват от детски болести?
Медиците, специалисти по инфекциозни заболявания предупреждават, че имунната защита на пациентите над 18-20 години е по-малко ефективна от тази на децата.
Тя се справя по-зле с вирусите и бактериите поради което възпалението, високата температура и други неприятни симптоми се проявяват по-често. Тялото вече е отслабено от хронични проблеми, така че лечението става по-трудно.
Причини за връщане на „детските” болести в зряла възраст
- Отказ от ваксинации, които някои родители практикуват без причина.
Малкото дете може да бъде защитено от имунитета на майката, но след 18 години от така получената защита няма и следа.
- Като дете пациентът не е получил необходимата адаптация, не е посещавал детска градина и клубове.
При възрастните защитните сили са отслабени от стрес, от липса на сън и лошо хранене.
- Някои заболявания не осигуряват имунитет за цял живот, така че можете да се сблъскате с вируса отново в зряла възраст.
- Грешка е да се смята, че децата са по-слаби и следователно по-често засегнати от инфекции.
Всъщност при възрастните болестите са по-остри заради хипертония, диабет и метаболитни нарушения. Ето четирите най-опасни за възрастните детски болести:
Варицела
Това вирусно заболяване се счита за най-често срещаното сред децата в предучилищна възраст. То е силно заразно, разпространява се лесно по въздушно-капков път при кихане, кашляне или говорене. Пиковата честота на заболяването настъпва през междинните сезони и през зимата. Характерни симптоми са дребен червен обрив с папули, пълни с бистра течност.
При децата варицелата прогресира бързо. Но пациентите на средна възраст и по-възрастните могат да получат опасни усложнения като:
- интеркостална невралгия;
- артрит;
- ревматизъм;
- сърдечна недостатъчност.
При възрастните заболяването често протича с увреждане на вътрешните органи и с пневмония. След като се възстановят, пациентите трябва да се борят с последствията до края на живота си.
Морбили
При децата заболяването протича с висока температура и обрив по лицето и тялото. Благодарение на масовата ваксинация огнищата на морбили не са глобални, а смъртните случаи сред децата са изключително редки и най-вероятно свързани с отказа на родителите да ги ваксинират.
За възрастните пациенти заразата с морбили е изключително опасна: по време на бременност на всеки неин етап заплашва с аномалии развитието на ембриона или със спонтанен аборт.
Често вирусът засяга мозъка, белите дробове и нервната система на болния човек. Последиците могат да бъдат различни увреждания, загуба на слуха, тежък енцефалит.
Заушка
Под това безобидното на пръв поглед име се крие болестта инфекциозен паротит. Тази остра инфекция уврежда лимфните възли зад ушите. Провокира силно подуване на лицето, което го прави да изглежда като на „прасенце“. Вирусът нарушава функционирането на жлезите, прониква в мозъка и в репродуктивните органи. В резултат на това може да остави след себе си хронично безплодие и храносмилателни проблеми.
Рубеола
Лекарите настояват за необходимостта от ваксиниране на децата срещу тази опасна болест. Ако се спазва правилният интервал, бебето развива силен имунитет, който предпазва от инфекция в продължение на много години.
Рубеолата е най-опасна за бременните жени: в ранните етапи води до необратими патологии в развитието на плода, до патологии на нервната система и слепота. При възрастни възпалението на лимфните възли е трудно за лечение и провокира артрит и сърдечни заболявания.
Може да се твърди, че процентът на възрастните, заразени с „детски“ болести, е незначителен от гледна точка на медицинската статистика.
Но всеки болен човек може да остане завинаги с нелечими усложнения и патологии.
Източник: econet
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!