Признаци и симптоми на пременопаузата: Как да живеят жените след 45?

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Много жени се „вкопчват“ в менструацията

Забременяват и раждат след 40-45 години, сякаш завъртат и тръгват по „втори кръг“. Само и само да са далече от тези ужасни думи – „менопауза“ и „климакс“.

Темата за пременопаузата, менопаузата, климакса и намаляването на плодовитостта на жената след 45-50 години е доста неприятна за мнозина. На практика жените не знаят как да живеят след 45 години.

И наистина им става по-трудно. Много пътища в обществото са затворени за една жена на тази възраст. Виждаме около себе си възрастни нереализирани жени, които имат проблеми в семейството, с децата, със здравето си, с парите, с професията и работата. Като ноблюдават това, младите жени не знаят къде да остареят, къде да отидат, каква е същността на старостта.

Признаци и симптоми на пременопаузата: Как да живеят жените след 45?

Хормонален фон на жените по време на пременопаузата

Ето защо много жени се „вкопчват“към менструацията, забременяват и раждат след 40-45 години. Само и само ако може да са по-далече от тези ужасни думи – „менопауза“ и „климакс“.

Но всичко в света е циклично. Периодите от деня, годината и живота са естествени. А в психиката на жената винаги присъстват всички етапи. Момичето, девойката, жената и старата жена са като четирите фази на Луната. В нас са на всяка възраст. Важно е да ги познаваш, да владееш качествата им.

Способността за раждане на деца изчезва с възрастта. Една жена може да забележи първите признаци на намалена плодовитост доста рано. Това може да бъде, например, ако тя е в условията на много стрес. Ако е имала аборти, ако е приемала хормонални контрацептиви, ако има лошо здраве и т.н.

Естественото семейно планиране и методите за откриване на фертилитета правят възможно предотвратяването на ранна яйчникова недостатъчност, коментира д-р Елена Волженина. Една жена, познавайки своите плодородни и безплодни дни, се чувства много по-спокойна, тя има пълна информация за себе си. Това означава, че тя може да избегне абортите, страховете и вредата от контрацепцията. Следователно възрастта на пременопаузата реално може да настъпи много по-късно.

Фертилитет в пременопауза

Пременопаузата е период на намаляване на плодовитостта. Признаци на намаляване на плодовитостта могат да се появят на всяка възраст. Винаги е индивидуално. Но на възраст около 38-40-45 години, като правило, започва намаляване на функцията на яйчниците.

Пременопаузата е периодът на началото на намаляването на функцията на яйчниците до пълното спиране на менструацията. Характеризира се с рязко намаляване на способността за зачеване и промяна в характера на менструацията. Менопаузата е последната независима менструация в живота на жената. Постменопаузата е времето от последната менструация (менопауза) до почти пълното спиране на функцията на яйчниците.

Спирането на менструацията на възраст 40-45 години обикновено се счита за ранна менопауза. А над 55 години – за късна менопауза. За долна граница на ранна пременопауза се приема възрастта 38-39 години. Ако една жена започне да изпитва тези симптоми преди 38-годишна възраст, това се счита за синдром на загуба на яйчници.

Менструалният цикъл се контролира от женските полови хормони – естрогени и прогестерон, които подготвят маточната лигавица за бременност. Но не само ендометриумът на матката е чувствителен към естрогени и прогестерон. Това са мозъкът, черният дроб, червата, сърцето, опорно-двигателният апарат и отделителната система и някои други тъкани. Органите съдържат рецептори, чувствителни към женските хормони.

Ето защо, когато нивото на женските хормони намалява се развива така нареченият „климактеричен синдром“, характеризиращ се с дисфункция на различни органи. Нарушава се балансът между естрогените – женските хормони, чийто синтез в организма намалява, и андрогените – мъжките хормони, произвеждани от надбъбречните жлези.

Механизми на развитие

В условията на дефицит на яйчникови хормони се развиват компенсаторни и приспособителни механизми. Надбъбречните жлези започват да произвеждат повишено количество андрогени – мъжки полови хормони, които се превръщат в естрогени в подкожната мастна тъкан. Нарушаването на автономната регулация от хипоталамуса провокира повишено изпотяване, замаяност, гадене и горещи вълни. Тези реакции са съдови по природа.

Признаци и симптоми на пременопаузата: Как да живеят жените след 45?
Д-р Елена Волженина

Увеличаването на синтеза на пролактин от хипофизната жлеза често придружава менопаузалния синдром. Поради това секрецията на естроген от яйчниците се потиска още повече. Освен това пролактинът засилва пролиферативните процеси в млечните жлези и матката. В резултат на това значително се увеличава рискът от миома на матката и мастопатия.

Невротичните реакции (повишена раздразнителност, нервност, сълзливост, нарушения на съня, мисли за самоубийство) възникват на фона на патологията на вътрешните органи и поради емоционалните преживявания на жената заради нейната възраст и състояние.

Признаци на пременопаузата

  • Обилно кървене по време на менструация, отделяне на кръвни съсиреци.
  • Менструацията продължава няколко дни по-дълго от обикновено.
  • Леко кървене между менструациите.
  • Леко отделяне на кръв след полов акт.
  • Намаляване на времето между менструацията.
  • Основният признак за началото на перименопаузата е намаляването на плодовитостта.
  • Намаляване на броя на овулациите, скъсяване на лутеалната фаза на цикъла (това са признаци на недостатъчност на лутеалната фаза на цикъла).

А също така:

Възможна е лутеинизация на синдрома на неовулирания фоликул (или LUF синдром). Устойчивост на яйчниците към ефектите на FSH, увеличаване на производството му от хипофизната жлеза. Тази стимулация на яйчниците води до съзряване на няколко фоликула едновременно, нито един от които не достига пълна зрялост.

В резултат на това настъпват високи нива на естроген в кръвта, промени в цервикалния секрет и състоянието на шийката на матката. Когато нивата на естроген спадат поради унищожаването на зреещите фоликули, възниква тежко нередовно кървене.

Признаци могат да се появят на всяка възраст

Ако прочетете съответната литература и се запознаете се с тази тема може да видите намаляване на функцията на яйчниците си. Тогава трябва да помислите за промяна на начина си на живот, за намаляване на стреса.

Може би трябва да се погрижите за здравето си. Проследяването на признаците на плодовитостта и поддържането на графики на менструалния цикъл по време на пременопаузата ще ви помогнат да избегнете непланирана бременност, да забележите навреме признаците на заболяване.

А също – да се чувствате свободни в интимните си отношения.

Източник: econet, автор Елена Волженина

Признаци и симптоми на пременопаузата: Как да живеят жените след 45?
МИОМИН – НАЙ-ДОБРАТА ГРИЖА ЗА ЖЕНАТА!

 

Признаци и симптоми на пременопаузата: Как да живеят жените след 45?

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *