Синята светлина може да бъде виновна за редица проблеми със очите
Еволюцията на технологиите промени начина ни на живот, превръщайки телефоните, таблетите и източницитена синя светлина в неразделна част от нашето ежедневие. От начина, по който се забавляваме, общуваме с другите и вършим работата, те са вплетени в по-голямата част от обичайните ни преживявания. Само в САЩ средният възрастен прекарва над шест часа на екрана всеки ден.
Въпреки това, заедно с този напредък, има значително увеличение на количеството излагане на синя светлина. Синята светлина се излъчва от електронни джаджи и екрани като смартфони, телевизори, таблети и други подобни. С течение на времето е известно, че синята светлина причинява проблеми, свързани с очите. Това включва умора на очите, сухота в очите, замъглено зрение, главоболие, както и болки във врата и гърба. Според проучване около 65% от възрастните сами съобщават, че изпитват симптоми на дигитално напрежение на очите.
Въпреки това, тъй като устройствата са основна част от нашето ежедневие, е трудно просто да се избегне използването им, за да се избегне напълно синята светлина. Вместо това е много по-практично да практикувате съвети за безопасност при синя светлина. Като такива, по-долу са някои прости и неинвазивни начини за защита на очите от синя светлина.
Коригирайте настройките на екрана си
За да се противодейства на ефектите от синята светлина, регулируемите настройки на екрана предлагат решение. Една от основните характеристики, които могат да бъдат променяни, е яркостта. Като настроим яркостта на екрана на подходящо ниво, можем да намалим напрежението върху очите. Като обща насока яркостта на екрана трябва да съответства на условията на околното осветление. Например затъмняването на екрана в среда със слаба светлина предотвратява прекомерния контраст и облекчава напрежението на очите.
Друга важна настройка на екрана, която трябва да имате предвид, е цветовата температура, която се отнася до топлината или студа на показваните цветове. Регулирането на цветовата температура може да играе важна роля за намаляване на излагането на синя светлина. Преместването на дисплея към по-топла цветова температура намалява дела на излъчваната синя светлина, което води до по-удобен за очите екран.
Правете си почивки
Един от най-скандалните ефекти на синята светлина е как тя нарушава циркадния ритъм, който по същество е моделът на сън на човек. Освен това прекомерното излагане на синя светлина може да причини дразнене на очите, сухота и дори подуване. Следователно е от съществено значение да правите редовни почивки от екрана, за да предотвратите тези симптоми да станат хронични и да повлияят на цялостното ви благосъстояние.
Сред най-препоръчителните начини да направите това е да следвате правилото 20-20-20: на всеки 20 минути правете 20-секундна почивка и се съсредоточете върху нещо на разстояние поне 20 фута. Тази практика помага за отпускане на очните мускули и намалява напрежението в очите. Освен това правенето на по-дълги почивки от времето пред екрана през целия ден, като например по време на обедните почивки или след работа, може до голяма степен да помогне за минимизиране на излагането на синя светлина.
Купете си очила
За да се предотврати увреждане на синята светлина, някои очила са проектирани специално да блокират или филтрират синята светлина. Можете да ги намерите във повечето оптики.
Използвайте капки за очи
Една от преките ползи от използването на капки за очи за защита на очите ни от синя светлина е потенциалното облекчаване на симптомите на дигитално напрежение в очите, включително сухота, замъглено зрение и главоболие
Като създават защитна бариера на повърхността на окото, капките за очи помагат да се блокира проникването на синя светлина в деликатните очни тъкани. Ключов компонент в тези капки за очи е естественият антиоксидант, наречен лутеин. Лутеинът е пигмент, открит в макулата, частта от окото, отговорна за централното зрение. Действа като естествен филтър за синя светлина и помага за неутрализиране на свободните радикали, намалявайки оксидативния стрес върху очите.
Източници:verywellhealth.com
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!