Съвременната храна съдържа много излишни мазнини и глюкоза. Става дума за бързото хранене, за преработените храни, сладките напитки. А мазнините и глюкозата допринасят за увеличаване на възпалителните процеси в тялото.
Какви заболявания се развиват в резултат на това и как може да се намали възпалението? Мазнините и глюкозата, които в големи количества се намират в съвременните и масово разпространени храни, стимулират възпалението в червата. Това на свой ред увеличава риска от появата и развитието на широк спектър от сериозни заболявания. Любопитното е, че мазнините показват по-силна връзка с възпалителните реакции, отколкото кръвната глюкоза.
Но как нивата на кръвната захар и мазнините влияят на възпаленията?
По време на специално клинично проучване, доброволци са получили две стандартни хранения, съдържащи определено количество мазнини, въглехидрати, фибри и протеини. Закуската им включвала мъфин и млечен шейк. Обядът (4 часа по-късно) се състоял от гевречета.
На участниците в проучването са били направени кръвни изследвания преди закуска и още 9 пъти през деня. Кръвта им е анализирана за нивата на мазнините и захар в различни периоди от време. Освен това са изследвани и нивата на 2 възпалителни маркера – IL-6 и GlycA.
Освен това е събрана информация за здравословното състояние на доброволците и тяхната обичайна диета. Изследвани са проби от изпражнения, за да се анализира микрофлората. Направени са и сканирания на мастните натрупвания в телата им.
Оказало се, че резултатите за възпаленията след хранене варират значително сред участниците. След направения анализ на данните може да се заключи, че хората с излишни телесни мазнини и висок индекс на телесна маса показват по-високи нива на възпаление след хранене.
Какви могат да са причините за хронично възпаление?
- Инфекции.
- Заседнал начин на живот.
- Висцерална мазнина.
- Чревна дисбиоза.
- Порочно хранене.
- Стрес.
- Нарушаване на циркадните ритми.
- Замърсяване на околната среда.
- Пушене на цигари.
Болестите, които причинява хроничното възпаление
- Метаболитен синдром.
- Диабет тип 2.
- Неалкохолна мастна чернодробна болест.
- Сърдечни и съдови заболявания.
- Рак.
- Депресия.
- Автоимунни нарушения.
- Невродегенеративни патологии.
- Остеопороза.
Възпаленията в организма може и да са по наследство
Начинът на живот на майката (диета ѝ, упражнения, стрес, тютюнопушене) се отразява на бебето. Фактори като замърсяване на околната среда по време на бременността могат да повлияят върху програмирането на имунитета на детето. В бъдеще то ще се оформи като по-провъзпалителен фенотип.
Можем ли и как да намалим възпаленията?
Препоръчително е да включвате редовно в диетата си:
Цели продукти, богати на фибри и постни протеини. Да увеличите консумацията на омега-3 мастни киселини. Източници на омега-3 са мазната риба, ядките, семената. Да приемате сложни въглехидрати и фибри (техни източници са пълнозърнестите храни, плодовете и зеленчуците). Да приемате храни с полифеноли – това са цветните плодове и зеленчуци.
Препоръчва се ДА ОГРАНИЧИТЕ:
Подсладените със захар и преработените храни и газирани напитки. Както и алкохолните напитки. Има смисъл да преместите „богатите на калории“ ястия в първата половина на деня.
Това ще ви е полезно да го знаете! Можете да намалите високата степен на възпаление (демонстрирана от нивото на провъзпалителния цитокин IL-17) с излишък от мазнини в хранителния протокол. Достатъчно е да комбинирате мазнините със сок от ананас, касис и сливи.
Източник: econet
Глюко Баланс помага: За поддържане на нормални нива на кръвната захар;
• За намаляване на кръвната захар;
• За подпомагане на метаболитните процеси в тялото;
• За поддържане на нормално телесно тегло;
• За понижаване на холестерола
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!