Хроничната злоупотреба с алкохол води до разрушаване на белтъчините, защитаващи белодробните тъкани от пропиването на течността там. Освен това намалява съдържанието на антиоксидантите и отслабва имунната защита. Всички тези процеси се обединяват под един термин – „алкохолен бял дроб“.
Учени от САЩ проучили на молекулярно ниво процесите, които се наблюдават в клетките на белите дробове при злоупотребата с алкохола. Резултатите от тези изследвания помагат да се разбере защо при хроничните алкохолици най-често възникват тежки състояния, като пневмония и т.нар. остър респираторен дистрес синдром. В белите дробове на алкохолика се съдържа по-малко от белтъчината глутатион, която оказва антиоксидантно действие и защитава белите дробове от окислителния стрес. Освен това алкохолът разрушава белтъчината клаудин, помагаща да се поддържа бариерата между течността и въздуха. Тази бариера позволява на въздуха да постъпи в белите дробове, но задържа кръвта и другите течности. Ако в белодробните тъкани е недостатъчен клаудинът, течността може да пропие в белите дробове. Здравите бели дробове се избавят от излишните течности. Обаче при инфектиране или увреждане на белите дробове на алкохолика, той лесно може да развие пневмония или да възникне този синдром, за който споменахме.
Нарушеният имунитет в „алкохолните бели дробове“ се проявява с недостатъчен брой рецептори.
Учените започнаха клинични изследвания на тази тема. Възможно е новият вид лечение да помогне в бъдеще да се спасят много пациенти с тежки пневмонии и други тежки нарушения.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!