Болест на Алцхаймер – същност. Тревожна статистика – през последните години броят на болните от Алцхаймер се завишава. Причинител на болест на Алцхаймер – последните медицински открития сочат, че това е белтък, който се натрупва в мозъка, но не е мозъчен белтък. Той бавно и методично убива мозъчните клетки. Заради този белтък с напредване на болестта на Алцхаймер мозъчната тъкан става все по-малко. Откриването на опасния белтък става чрез изследване със скенер или с ядрено-магнитен резонанс. Финландското правителство спонсорира мащабен проект, свързан с болестта на Алцхаймер. Участниците са поставени в 4-степенен специален режим на живот, който подобрява тяхната мозъчна дейност и памет, забавя болестта на Алцхаймер или напълно предпазва пациентите от нея.
В предаването за здраве „Пулс“ на Канал 3 гостува проф. Лъчезар Трайков – най-добрият български специалист в лечението на болест на Алцхаймер.
Проф. Трайков обяснява, че през последните няколко години се заговори за болест на Алцхаймер изключително много, защото нарасна броят на пациентите с това заболяване. Болест на Алцхаймер не е заразно заболяване и не предизвиква епидемия. То се отнася към групата на деменциите. Заболяването се среща предимно при пациенти в напреднала възраст. Населението на възраст до 65 години боледува от Алцхаймер не повече от 3%. Населението от 66 до 85 години боледува над 30%.
Причинител на болестта на Алцхаймер е белтък, който по принцип не се намира в мозъка. Бавно и постепенно този белтък убива нервната клетка. Това е бавно напредваща атрофия, която се вижда на скенера или на ядрено-магнитния резонанс. Мозъчната тъкан става все по-малко. Дълги години учените търсят отговор на въпроса кой е този белтък и от къде се получава. Когато открият тези отговори, болестта на Алцхаймер ще се превърне в едно обикновено заболяване.
По време на изследвания на пациенти на възраст над 55 години е бил открит този опасен за мозъка белтък. Тези пациенти са били поставени под постоянен контрол и наблюдение. Когато доживеят до 80-годишна възраст, се оказва, че мозъкът им не е увреден. Той функционира правилно. Нямат проблеми с паметта и съответно не са развили болест на Алцхаймер.
Тогава учените започват да разглеждат проблема от друга гледна точка. След като лошият белтък е в мозъка, но не го уврежда, значи има нещо, което предпазва мозъка. Какво е то? За съжаление към момента учените все още не са открили, кое е това нещо, което спасява мозъка от Алцхаймер, но усилията на науката са насочени в тази посока.
В списание „Лансет“ излиза научна статия. Финландското министерство на здравеопазването решава да спонсорира едно мащабно проучване върху генеатрична популация (ФИНГЕР). Участват 5000 души на възраст над 65 години. Половината от тях нямат никакви проблеми с мозъка и с паметта, а останалата половина от хората вече имат начални оплаквания с паметта – започват да забравят от време на време или се наблюдава друг малък дефицит в мисловната дейност.
Част от участниците в експеримента са поставени в условия на специален режим, а останалите продължават да водят своя предишен начин на живот. Този специален режим се реализира в 4 направления:
Първо – здравословно хранене. От много години се знае, че т.нар. средиземноморска диета е изключително полезна за мозъка и за паметта. Тя включва много плодове и зеленчуци, зехтин и морски дарове.
Второ – мозъкът не се износва от употреба. Това е единственият орган в човешкия организъм, който колкото повече работи, толкова по-адекватен става. По тази причина финландските специалисти предложили 4 пъти седмично по 1 час участниците в програмата да посещават занятия, провеждани от специалисти невролози. Там те се занимават с елементарни умствени упражнения, които поддържат мозъка адекватен.
Трето – физическата активност – обикновени разходки 4 пъти седмично по 40 минути. Направено е проучване, че хора с рисковия ген, ако правят тези разходки редовно, забавят значително развитието на Алцхаймер.
Четвърто – социалните контакти – много хора, когато излязат в пенсия, изпадат в различни депресивни състояния, защото губят своите социални контакти от работното място. Хората трябва да се стремят да развиват нови социални контакти и да бъдат част от обществения живот.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!