Катаракта – същност и причини за възникване. Симптоми. Факоемулсификация – най-модерен метод за лечение на катаракта с помощта на техника от най-ново поколение. Факоемулсификация се прилага вече и в България.
Д-р Димитър Тасков е офталмолог. На конгреса в Амстердам по катарактна и очна хирургия представят уникален метод за лечение на катаракта.
Лечението се извършва с високо технологичен апарат от най-ново поколение. В Европа има инсталирани 14 такива апарати, а 15-ят е в Пловдив, с гордост споделя д-р Тасков. Със закупуване на модерната апаратура, целият персонал на очна клиника „Луксор“ преминал специално обучение. Докато медицинският екип извършва първите операции в Пловдив, присъстват инженери от Италия, които са обучени да работят с него.
Факоемулсификация е най-модерният метод за лечение на катаракта.
Операцията е безкръвна и безшевна. Извършва се през много малък разрез. Лещата трябва да стане на емулсия, обяснява д-р Тасков. Самата интервенция отнема 7 – 8 минути, а понякога и по-малко.
Предимства при употребата на новия апарат за извършване на факоемулсификация:
С ултразвук се раздробява лещата в окото. Трябва да се превърне в емулсия и след това да се изсмуче от очната ябълка.
1 – Системата, която вкарва течност в очната ябълка по време на операцията осигурява балансираност.
При старите методи на работа количеството течност, което ще влезе, зависи от височината, на която е поставена бутилката. Ако тя е високо, ще влезе повече течност, а ако е поставена ниско – по-малко количество, докато с новия апарат очното налягане се задава предварително. То не се променя по време на цялата операция. Първото огромно предимство показва, че няма риск да бъдат увредени други очни структури от разликата в очното налягане.
2 – Ултразвукът, който се използва през новия апарат, е минимизиран.
Той е лек и нежен, казва д-р Тасков. При старите методи на работа е по-силен и може да причини странични увреждания.
3 – Използва се модерен наконечник.
Този наконечник, с който се извършва същинската работа е вълнообразен и два пъти извит. По този начин триенето и механичното въздействие върху очната ябълка са минимални.
4 – Имплантацията на вътреочната леща се извършва автоматизирано с нова система към същия апарат.
При старите методи на работа лещата се е инжектирала ръчно. В този случай стабилността на ръката на хирурга е от съществено значение. При новата система е необходимо да бъде натиснат един педал и лещата се инжектира автоматично.
Д-р Тасков обяснява, че всички пациенти с катаракта се лекуват по клинична пътека от Здравната каса.
Това важи и за операции, извършени с този апарат от най-ново поколение. Здравната каса не поема стойността на лещата. Касата поема разходите за самата операция. Пациентът доплаща консумативите. Това са лещата, субстанции и други консумативи, които се използват при самата операция.
*********
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!